the twilight saga new moon

sabırsızlıkla beklenen filmdir. özellikle italya çekimlerinin gotik olmasını bekliyorum.
4. kitabı bitirip 5. kitaba başŸlayan biri olarak, 2.kitabın filmini izlemek ilginç olacak.
devamını gör...
kurtadamların da müdahil olacak olmasıyla heycanlandıran proce idi vakta ki trailerını seyrettim. gop'taki bir body salonundan toplamışlar la elemanları. vampirler desen abartılı makyajlı berbat imajlı tipler bu gidişle tivilayt saga maga olamaz yani amerikanvari bir kroluk var castta, robert pattinson'dan mada.zaten o da akıllanmış bu filmde demiş ki "ben de herkes gibi köyümden kız alacam."
devamını gör...
3. offican trailer ı mtv müzik ödüllerinde bizzat oyuncular tarafından sunuldu. buradan izlenebilir.

devamını gör...
birinci filme nazaran vampirlerin daha çok olduğu serinin ikinci filmi. bu film daha çok bella ve jacob arasında geçmektedir, edward'ı filmin başında ve sonunda görebileceğiz.
devamını gör...
şimdiden arşivde yer açılması gereken film. satın aldıktan sonra arşivde korku filmlerinin yanına mı konulur, arkasına mı saklanır yoksa gözde filmlerin yanına mı konulur, göreceğiz.
devamını gör...
stephenie meyer'in ilk romanı twilight'ın devamı niteliğinde olan "new moon" yani "yeni ay" romanı sinemaya bu isimle aktarılmıştır.

ilk roman "twilight" in tutması ve birbirinin devamı niteliğinde şimdiden 5. roman "midnight sun"* 'ın yazılmasıyla
yapımcılar tarafından bir roman kuşağı * olduğu sinema filminin ismine yansıtılmıştır.

eski ev hanımı yeni gözde roman yazarı stephenie meyer'in ilk romanında sonrasını hayal etmemesi neticesinde romanları bir ilk başlıkta toplanmamış olsa da sinema uyarlamaları toplanmış oldu. *

(bkz: twilight saga new moon soundtrack)
devamını gör...
** edward sevenler hiç okumadan 3.kitaba atlayabilir.çünkü bu kitapta edward çok küçük bir rolde.***
devamını gör...
benim gibi hafta sonlarını aşık olduğu evinde geçirmeyi her şeye tercih edecek birinin bile dışarı çıkmasını sağlamış film.tek kelimeyle çok güzeldi.açıkçası verdiğim paraya ve zamana değdi * ilk filme nazaran çok daha iyi olmuş.macera,aşk,aksiyon marjinal fikirler ve güzel efektleriyle büyük bir zevk alarak izledim.*
devamını gör...
amerika'da geceyarısı seansı ve ilk gün gişe rekorlarını kıran 'twilight' serisinin 2. filmi alacakaranlık efsanesi: yeni ay , aynı zamanda tüm zamanların 3. en iyi hafta sonu açılışını yapan filmi olmuştur.
devamını gör...
kitaba göre olması gerektiği kadar yalın olan film, duyguları bize içtenlikle yansıtmayı başarmıştır, twilight' ın daha iyi olduğunu savunanların göz ardı ettiği şey ise, o ilk filmdir, karakterler o filmde akıllara kazınmıştır ve temel oluşmuştur, yeni ay ara filmdir, kitabı okuyanların böyle bir problemi yoktur diye düşünüyorum.
devamını gör...
arkadaş zoruyla gittiğim ve hayatımda izlediğim en gereksiz, en sıkıcı, kalitesiz film.

salonda bulunanların çoğunun bayan olmasından kelli bayanların da nekadar dandik bir sinema keyfi olduğu ortadadır. birde konuşmazlarmı "şimdi şu olacak" "birazdan bu olacak"

devamını gör...
film arasında yeğenime bu kızın normal bir erkek arkadaşı olmayacak mı dediğim yeğenlerin hayran hayran seyrettiği filmdir.
devamını gör...
filmsizlikten gidilen film. 15 milyona 2 saat uyuduk güzel güzel. bir ara fısıltıdan dolayı uyandırıldım sahnede kız konuşmak için kasıyordu kendini çocuk da ağzını doldura doldura cevap veriyordu yok bu kadar kötü oyunculuk olamaz rüya görüyorsun dedim devam ettim daha güzel rüyalarla.
devamını gör...
ilk filmin üzerine cümle aleme yutturulmuş filmimsi şey. diyaloglar berbattı, çünkü yönetmen berbattı. ikinci romanda diyaloglar zaten ilkokul seviyesinde yönetmen hiç bir katkıda bulunmadan aynen berbat şekliyle filme aktarmış.

çeşitli video sitelerinde dolaşan new moon kamera arkası görüntüleri dahi filme göre epey heyecanlı.
devamını gör...
bu film bir kanıttır:
edebi ağırlığı olmayan fakat bir tarikatın tamamının satın alarak best seller yaptığı s.meyer romanlarının yine bu mormon tarikatının okullarında edebiyat derslerinde okutulmasıyla edebi özelliği olduğu söylenen bu romanların amerikada best seller olması, lan bunda bir iş var bak o biçim satmış diyen avrupalıların da bu kitaba kutsal kitapmış gibi sarılması neticesinde sinema filmi çekilmiştir. ilk film doğal olarak romanın gizemini açacak bir yapıttı. yinede bilinen lanetli yaratık filmlerine göre bayağı soft ve sürükleme yoksunuydu. sanki 14 yaş grubu için romantik horror. velhasılı ilk romana göre bayağılık derecesini iyice yayvanlaştıran ikinci kitabın filmi de bu kadar olabildi.
devamını gör...
obispo sanat hizmetleri filmlere mümkün mertebe anlayışla yaklaşan ve sinemasal açılımlardan ziyade, emeğe saygı+rep mantığıyla elinden tutup yukarı kaldırmaya çalışan bir anlayışa sahiptir. ancaaak bazen zurnanın zırt dediği yere de gelmiyoruz değil.

şimdi hep ne dedik: filmleri değerlendirirken ikiye ayırırız. sinema sanatıyla ilişiği olmayan ve eğlendirme, maddi kazanç sağlama, pratik anlamda sektöre katkı sağlama amaçlı filmleri kendi çerçevesinde değerlendiririz. işte bu anlayışla bu filmden senaryo derinliği, oyunculuk performansı, görsel sinema dili yahut usta hikaye anlatıcılığı beklemeyiz.

beklentilerimizi bu kadar kısmamıza rağmen elimizde kalan yine de kalitesiz ve başarısız bir film. birincisi filmdeki edward cullin karakteri sinema tarihinde gördüğüm en başarısız ve balon tiplerden biri (karakter değil). bir karakterin bu kadar yapay ve yüzeysel olarak karizmayla şişirilmeye çalıştığını gördüğümü sanmıyorum. bu bağlamda filmdeki jacob karakteri göreceli olarak edward dan daha başarılı. en azından kartondan ve tek boyutlu da olsa bir aşka saygı, emek sarfiyatı falan filan var. hesapta edward karakteri ise kafası karışık ve çekici bir tip. tek bir şey sorarım yüzüne yarım kutu talk pudrası sürerek bir insan ne kadar çekici olabilir?

filmdeki 0 ın altındaki oyunculuğu ne siz sorun ne ben söyleyeyim. kapatalım bu bahsi.

filmde yerlerde sürünen bir hikaye anlatıcılığı var. merak ediyorum bir sonraki sahnede ne olacağını kim merak etmiştir acaba?

film her anlamda mantıksız ve tutarsız. küçücük bir kasabanın yarısı kurtadam, yarısı vampir. her akşam ormanda birileri ölüyor. herkes normal hayatına kesintisiz devam ediyor. söylenecek tek şey var; tam anlamıyla "oh ne ala memleket".

iddia ediyorum biz bir film çeksek insanların yarısı şalgam suyuyla beslenen ölümsüzler olsa, yarısı ayışığında eşeğe dönüşen eşek adamlar olsa daha başarılı olur.

bu sefer şunu diyorum dvd den dahi izlemeye gerek yok.
devamını gör...
bellanın vampir olduktan sonra ormanda edwardla beraber türk filmi sahnelerini anımsatan ağır çekim koşusu ile bütün sinema salonunu kahkahaya boğan filmdir.
devamını gör...
enteresan vampir filmi. bu zoraki tanım kısmıydı. şimdi yoruma geçelim. efenim, ben bu twilight serisinin ilk kitabını da, filmini de, ikinci kitabını da izlemedim. bu devam filmiyle kendisiyle tanışmış olduk. tanıştım da ne oldu? şu oldu, artık vampirlere daha sıcak bakıyorum. ne tatlı şeylermiş meğer onlar, gözleri kırmızı kırmızı..

----------------spoiler geliyor kaçın-------------
filmi kötü yönde eleştirmek istemiyorum, çünkü her şeyden önce farklı olmuş. bence kötü de olsa farklı bir fikirle ortaya çıkmak artı puan. misal ben edward kızı ısıracak diye beklerken anam bir baktım bunlar sevgiliymiş. insan-vampir yoldaşlığı dedim..vay anasını dedim. vampirliğe farklı bir bakış açısı. meğer keratalar iyi yürekli olabiliyormuş. hani deriz ya her yerin iyisi de vardır kötüsü de. bu vampir ırkı da böyleymiş işte. ah o cullen ailesini yerim ben. soluk benizli, kırmızı gözlü, iyi yürekli şekerler..yalnız yanlarında parmağına iğne batsa yandın. ümüğüne binerler alimallah. nefislerini azdırmayacaksın. sonra jacob a gelelim. ben başta dedim, bunu kesin ısırdı biri vampir oldu. sonra bir baktım tumanının çekmiş grubuyla kurt adamcılık yapıyorlarmış. o değil de ben jacob un yaşını merak ettim. surat çocuk suratı, vücuda yoruma gerek yok, izleyen görür. çocuk adeta ayaklı pazu. neyse efem, sonuçta bella dan kazığı yedi ya sen ona bak. bu devirde yaramaz adam olacaksın zaten, delikanlıya prim veren yok.

bir de kafama takıldı, yazmazsam çatlarım. şimdi bu edward her haltı görüyordu da, bella nın ölmediğini neğen göremedi. burda bi mantık hatası var, ya da ben bir şeyleri kaçırdım. özetle filmi izlediğime memnunum. eğlendim açıkçası. ovv bayıldım demem asla ama çarez gibi bir şeydi işte.

--------------------spoiler sonu------------------
devamını gör...
twilight serisinin sinemaya uyarlanmayacak bir üsluba sahip olmasına rağmen uyarlanan ikinci kitabıdır.
devamını gör...
kitabını okumayan biri için anlamsız olacak olan serinin 2. filmi. oldukça sıkıcıdıydı. her kitap için bi film yapma saçmalığından kurtulmasını ümit ederken tutulma nın *da yakında vizyona gireceğini öğrendim.

(bkz: suyunu çıkarmak)
devamını gör...
kurt sahnesine kadar sıkıcı geçen trajik aşk filmi gibi gelen film, kurtlarla danstan sonra az da olsa aksiyon izleyebildik.
devamını gör...
the twilight saga eclipse'den önce bunu izlemem gerekiyordu. insanlar yuvalarına çekildiği vakit odamın o loş serinliğinde filmi izlemeye koyuldum. bir ara kapının birisinden edward ya da victoria çıkacak sandım.

bella'nın Allah belasını versin, yani yazıklar olsun diyorum bella. hayallerimi yıktın. hehe. (ebedi hayatı seçiyorum, mutluyum.) halbuki jacob senin için kırk dönüyordu.

1-2 yıl önce serinin ilk filmini izlediğimde insanlar tarafından bu kadar abartılacağını hiç sanmıyordum. tamam anladık, vampirizm temalı figürleri kullanıyorsunuz da beni kurt adamlı sahnelerini (kurtlar daha doğrusu) çok absürd buldum. atmosfere girdim de ben fantastik ögelerin aralara serpiştirilmesini çok iyi bulmadım.

bella'nın edward'a aralarda laf sokmasına karşılık edward'ın müthişimsi(?) iltifatlarına tanıklık ediyoruz.

the twilight saga eclipse'den umudum var, yine yıkılmam. olmadı the twilight saga breaking dawn'a saklayacağım kendimi...

stephenie meyer, tuvaletini yapıyor, bunlar da sıvıyor. yemin ederim merdiven altındakiler bile vaktine göre daha orijinal ve güzeldi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar