the witcher

sabırsızlıkla beklediğim, 2019 sonlarında çıkacak olan ve lauren schmidt hissrich tarafından aynı isimli andrzej sapkowski kitap serisinden esinlenerek yaratılan netflix dizisi. rpg oyunu da var.
devamını gör...
20 aralıkta vizyona girecek olan dizi. fragamanını izledim beklentiyi öyle fazla büyük tutmamak gerek. iyi çıkarsa da artık şansımıza.
devamını gör...
heyecan duyduğum dizi. beklentiler yüksek. 7 sezonluk anlaşması yapılmıs. bazi karakterlerde hayal kırıklığı oldu ama belkiede biz yaniliriiz. biz gerald müridi olmaya hazırız, bakalım nasıl olacak.
devamını gör...
ilk bölüm itibariyle beğendiğim dizi. oyununu grafikleri ve sevimsiz bulmacaları yüzünden sevmemiştim ama henry cavill'in yakın dövüş ve kılıç kullanma ustalığını tebrik ettim.
devamını gör...
kitabını okumadım. oyununu oynamadım. genel olarak bu türe aşina değilim. fantastik yani büyü canavar vs sevmem. dizi 8 bölüm ve her bölüm ortalama 1 saat.

ortaçağ yapımlarını sevdiğim için 1 saat ve 8 bölüm nasıl bitti hiç anlamadım. ben en çok kurgusunu sevdim. 8 bölümü izlemeden resmin tamamını göremiyor olmanız benim hoşuma gitti.

ayrıca başrol oyuncusu ve kılıç sahneleri başarılı.
devamını gör...
ne oyununu oynamış ne de kitabını okumuş birisi olarak beğendiğim dizi. şu anlık dört bölümünü izledim ve kendimce özet bir açıklama yapmak isterim. spoiler içermez.

rivyalı geralt isimli bir canavar avcısı'nın yaşam öyküsü ana eksende yer alıyor gibi görünse de birçok farklı önemli kişi ve birçok hikayenin birleşimiyle ortaya çıkmış bir senaryoya sahip. hikaye örgüsü ilk iki bölümde tam olarak anlaşılmasa da, üçüncü bölümden itibaren çok iyi yerleşiyor. ki 4. bölümden sonraki bölümleri bilmiyorum ama bu dizinin üçüncü bölümü tüm dizi tarihinde izlediğim en güzel bölümlerden birisiydi benim için. dizide bol bol zaman kayması mevcut. bunu anladığınız ve olay örgülerini birbirine bağladığınız zaman her şey çok daha zevkli ve heyecan verici bir hal alıyor. ayrıca gerçekten de olaylar beklenildiğinden daha çok beklenilmediği gibi geliştiği için çok kaliteli bir yapım olduğu anlaşılıyor.

yüzüklerin efendisi'nden başka bir fantastik kurgu izleyip de beğendiğim olmamıştı. the witcher ise bu konuda kalbimin kapılarını aşmayı başaran bir yapım oldu ilk dört bölümüyle. sanırım izleyip bir sonraki sezonu sabırsızlıkla bekleyeceğim. bakalım...
devamını gör...
oyundan çok kitabı baz alarak ekrana uyarlanmış dizi. ancak kitap baz alınsa bile kronolojik sırayı ve karakterlerin sahnelerdeki süresini senaristler kendi kafalarına göre kurgulamışlar

--! spoiler !--

örneğin ilk kitapta yennefer'in geçmişine dair bu kadar ayrıntılı bir kurgu yok. geçmişini ilerleyen kitaplarda parça parça öğreniyoruz. olayları biraz fazlaca dramatize ederek yennefer'i sempatik göstermek adına ayrıntılı bir geçmişe yer vermişler ki yennefer hiçbir zaman böyle bir acıma duygusu uyandırmaz okuyucularda. aksine yeri geliğinde rahatça kötülük yapabilen, geralt'ı avucunun içinde oynatan karizmatik, güçlü bir kadındır. cintra krallığının yok edilişi, geralt'ın calante'nin torununa kaderle bağlanması ve yennefer olayları arasında tarihsel bir sıralama gösterilmiyor. muhtemelen son bölümlerde olaylar birbirine bağlanmaya çalışılacak.

ilk sezonda witcher'ların ne olduğuna, kear mohen'in tarihçesine, evrendeki güç dengelerine daha çok değinilebilirdi. kitaplardaki birçok önemli kısım kısa sahnelerle aktarılmış, basitçe değinilen unsurlar ise dakikalarca gereksiz yere uzatılmış. yennefer beklediğim kadar güzel ve fettan değil. beni şaşırtan henry cavill, süpermenimiz garip şekilde geralt'ı canlandırma konusunda iyi, roach ve ozan ile girdiği komik diyaloglar daha güze aktarılabilirdi ama olsun. ciri karakteri şimdilik güzel ama zaman atlamasında değişecek mi yoksa yıllar içinde büyümesini mi bekleyecekler merak ediyorum doğrusu. zenci elf saçmalığı ise komik olmuş açıkçası, evreni orta avrupa'yı baz alan bir seride elflerin zenci olmasına herkes güler netflix.

hülasa genel anlamda ne kitabına, ne de oyununa denk olamayacak olsa da fena olmamış, yani kendini izletiyor. senaryo aslına daha sadık olabilirdi, bu sefer de satış hususunda problem yaşarlardı belki. bu nedenle biraz da olsun hak verebiliyorum uyarlamayı yapan şirkete. şu an imdb puanı dokuz küsur, ileri ki günlerde 8 bandına seyreder muhtemelen. şahsi görüşüm on üzerinden yedi.

not: ciri'yi canlandıran freya allan hali hazırda 18 yaşındayımış. muhtemelen değişmez, zekice bir seçim.

--! spoiler !--
devamını gör...
güzel. ama süper olabilirdi.

zaman kaymaları ve olay örgüsünün atlamalı kapanması hoş. yalnız bazen nerede ve hangi sıralamada olduğumuzu unutuyoruz.

erotik sahneler gerçekten lüzumsuz ve bilmem nerdeki kelebek gibi olmuş. neredeyse hiçbirine gerek yok.

cavill daha karakteri tam oturtamamış. ortaçağ kültigin'i olacaksa, o yönde ilerle hanri. karakterin tavır söylem ve aksiyonları örtüşmüyor.

neyse, izlenebilir bir dizi neticede. hangi sahne ve diyalogları çıkarmaları gerekiğini ben bilahare yazacağım netflixe.
devamını gör...
oyununu %100 bitirmiş birisi olarak ilk bölümden sonra izlemeyi düşünmüyorum, gayet başarılı olmuş ama benim zihnimde böyle kalmamalı. oyunu oynayan çoğunluk benimle mütabıktır herhalde çünkü o izlediğim adam bendim oyunda yaşıyordum bildiğin her şeyini ben yapıyordum konuşmasında tut, verdiği karara, nasıl savaşacağına kadar ben karar veriyordum olaylar ona göre gelişiyordu buradaki geralt benim gözümde hep yanlış kararlar verecek ve asla ama asla oyundaki kadar karizmatik olamayacak ah ulan ah yine hatırlayıp özledim.

edit:dayanamadım izledim ve daha da sevdim tavsiye ederim.
devamını gör...
olmuş ya, baya olmuş.
oyunun ağır fanı olan arkadaşlara sordum, beğenmişler.
oyundan ve kitaptan hiç haberi olmayan arkadaşlara sordum, beğenmişler.
oyundan haberdar ama hiç oynamamış olarak ben de oldukça beğendim.
her kesimi memnun eden bir yapım olmuş, devamını bekliyoruz.
daha önceki temennimi de tekrar edeyim. netflix buradan çok ekmek yersin, bir de god of war serisi yap bize.
devamını gör...
ne kitabını okuduğum ne oyununu oynadığım,bitirmeme iki bölümün kaldığı dizi. dizinin efektleri iyi. bol canavarlı sihirli büyülü dizi diyelim ayrıca.
harry potter ve yüzüklerin efendisi karışımı bir şeyler yapmaya çalışmışlar.
devamını gör...
ikinci bir assassin creed vakası olur mu dedim ama henry cavill öyle bir döktürmüş ki 'hmm' demesi bile karizma.ayrıca oyunu oynayan biri olarak karakterler fiziksel olarak acayip benzemişler,her anlamda iyi kast seçimi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar