tiramisu

"yemekteyiz" usulü tramisu yapmak mı? * cinayet gibi bir şey olur. orijinali; mascarpone ve kedi dili bisküisi ile yapılır. aman, dikkat! * * tarifi imkansız, nefis tatlardandır. uğruna üç bin km.uçmaya değer. * * *

not: bulsam * servis kaşığıyla, olmadı elimle *yiyeceğimdir kendisini. *
devamını gör...
mutlaka ve mutlaka siparişi vermeden önce pastanın alkol içerip içermediğinin sorulması gereken tatlıdır.bir çok yer bu tatlıyı yaparken alkol katıyor ve birçok yer bunu söyleme gereği duymuyor, bu konuda hassasiyeti olanlar için önemli bir konudur.
devamını gör...
mascarpone'la yapılanı yediyseniz labne peynirle yapılanı yiyemezsiniz. tiramisu alacaksanız sorun labne mi kullanıyorsunuz diye... ki muhtemelen evet derler...o zaman vazgeçebilirsiniz.

bir de tiramisular mascarpone'la rom kullanılmadan yapılsın diye kampanya başlatmak gerek.
devamını gör...
italyaya gittiğimde girdiğim ilk cafede sipariş etmeden önce içinde alkol olup olmadığını sormuştum. yok demişlerdi, güvenip alamamıştım. sonra ikinci, sonra üçüncü girdiğim cafede de ısrarla sordum ve ısrarım üzerine agresif cevaplar aldığım da oldu. başka bir cafede anlatıldı ki, almanlar ve ingilizler başta olmak üzere alkolü seve seve tüketen ülkelerde bu pastada şarap ya da likör kullanılırken, asıl vatanı italyada orjinal tarife göre alkolsüz yapılıyormuş. tiramisu alkolsüz yenmez diyen kokoşlara duyurulur.

devamını gör...
kahve ve çikolata tutkunları için vazgeçilmez bir pastadır. iki kek arasındaki kremanın üzeri ayrıca nescafe ile kaplandığında ve üzerindeki kakao katmanının üzeri de yine nescafe ile kaplanmalıdır ki böylelikle daha keskin bir lezzet elde edilmiş olur ve işte o zaman tadına doyum olmaz...
devamını gör...
tüm yemek yarışmalarından veya gurme programlarından anlaşıldığı kadarıyla ülkemizin milli tatlısıdır. anadoluda bilhassa çok yaygınmış ve köylerde akşam bahçeden gelip yorgun bir şekilde sofraya oturanlar, tiramisu yemeden sofradan kalkmazlarmış. o denli bir algı oluştu yani. birde baklava, kadayıf falan var diyorlar ama onlar ithal malı olduğundan evlerimizde çok rağbet görmemekte.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar