tiyatroya hiç gitmemiş insan

vardır mutlaka, kendisini ayıplayacak da değiliz. imkanları, algısı, beğenisi bu yönde olmayabilir. gitmek kişiyi tek başına kültürlü yapmayacağı gibi gitmemekte bunun aksini söyleyemez. ancak tv ve sinemadan daha keyif alacağı görsel bir sanattan da mahrum kalır.
devamını gör...
bulunduğum şehirde bir tiyatro sahnesi olmamasından mütevellit benim.
büyük şehirlere ziyaretimde ise, genel manasıyla doğasını, tarihini, geçmişini gezmeyi severim. genelde kısa zamanlı ziyaretlerim esnasında uzunca bir süremi salona bağlı kalarak geçirmek istemedim.

kültürel manada eksiklik olabilir ama büyük bir eksiklik olarak görmüyorum sinema ve tiyatroyu... okuduğumuz kitaplarda karakterler, onaların sesleri ve hatta mimikleri dahi bize ait... kitaplar daha büyülü bir dünya...
devamını gör...
günümüz ilişkilerini anlatan boş oyunlara gitmeyerek muhtemelen bir şey kaybetmeyecektir. ancak hamlet, faust, godot'yu beklerken gibi kült oyunları tiyatro sahnesinde izlemek kişiyi sanatsal açıdan doyurması bir yana, dünyayı tahlil ediş biçimini de mutlaka etkiler. zira tiyatro kökenleri paleolitik çağa kadar uzanan insanlığın en eski etkileşim yöntemlerindendir. bu yüzden ehemmiyeti sinemadan bile fazladır. gitmeyen insan çok şey kaybeder mi? belki hayır. fakat tiyatronun yeri başka bir şeyle doldurulmaz maalesef.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar