todor jivkov

bulgaristan başŸbakanı. jivkov iç ve dışŸ politikada sovyet çizgisine sıkı sıkıya bağŸlı idi. ülke onun döneminde ekonomik ve siyasi refaha kavuşŸtu
jivkov yönetimi ülkedeki türk azınlığŸa karşŸı zorla asimilasyon politikası uygulayarak 1989 baharında türkiye'ye doğŸru büyük bir göç akınının başŸlamasına neden oldu. 1989 doğŸu avrupa'yı saran demokratikleşŸme dalgası sonucunda jivkov kasım 1989'da bütün görevlerinden çekilmek zorunda kaldı.ocak 1990'da tutuklandı. birkaç yıl sonra zimmete para geçirmek suçundan 7 yıl hapis cezasına mahkum oldu. bir süre sonra hapis cezası ev hapsine çevrildi. 1996'da bulgar yüksek mahkemesi tarafından aklandı. 1998'de zatürre'den öldü.

devamını gör...
1911 doğumlu, bulgar devlet adamı ve komünist bulgaristan'ın son devlet başkanıdır. bulgaristan komünist partisinin ilk üyelerindendir. 1948 yılında merkez komiteye seçilerek sofya belediye başkanı olmuştur. 1954 yılında komünist parti genel sekreteri olmuş, 1962 yılında başbakan, 1971'de de devlet başkanı olmuştur. 1990 yılında doğu blokunda arka arkaya gelen askeri darbelerden o da payına düşeni almış, tutuklanarak 7 yıl hapse mahkum ediliştir. kendisi ülkemizde, bulgaristan'da yaşayan müslüman-türk azınlığa karşı uyguladığı asimilasyon politikası ile anılmaktadır. 1998 yılında ölmüştür.
devamını gör...
türkler üzerinde her türlü asimilasyon politikasını uygulayan, bulgarca isimleri kabul etmeyenleri belene kampına haspeden, binlerce kişinin zihninde tam bir şeytan gibi anılan bulgar siyasetçi.
devamını gör...
sorunu türk olmak değil, türklük kimliğidir.
zira bulgaristan kominist partisi'ne üye türkler'e bir şey olmamış; üye olmayanlar türlü işkenceden geçirilmiştir.
sünneti, türkçe isim koymayı yasaklamıştır. saliha'lar sashia olmuştur döneminde. sevan nişanyan bence kendisi ile tanışsın.
zira bunları yaparken jivkov kendisi hayattaydı; bu adam hakkında yazdığı bir kitaba rastlamadım; asimilasyonsa asimilasyon, soykırımsa soykırım.
yazdıysa da benim cahilliğim affetsin.
devamını gör...
solun sosyalizmin insanlığa sunup sunabileceğinin ne olacağına dair tarihi somut bir örnek. adı sosyalist kendi faşistin önde gideni bir kelp. bugün allanıp pullanan eli silahlı eşkıya temsilcilerinin, sözde büyük insanllık namı ile lanse edenlere tarihten bir örnek. başta türkler olmak üzere bulgaristandaki diğer müslüman azınlıklara (pomaklar) her türlü zulmü reva gören sovyet köpeği.
devamını gör...
(1911 - 1998) yılları arasında yaşamış, 35 sene aynı koltuktan p*p*sunu kaldırmamayı becermiş, fıkralara konu olmuş bulgaristan komunist partisi merkez komitesi birinci sekreteri. 1962-1971 yılları arasında bulgaristan başbakanlığını, 1971-1989 arasında ise bulgaristan devlet konseyi başkanlığını yürütmüş, azınlık durumundaki türkler, çingeneler, pomaklar, tatarlar, bulgar değilim diyen herkes üzerinde asimilasyon politikasını acımasızca sürdürmüştü.

- sayın jivkov, sosyalizm sallanmaya başladı
+ bir koçun da testisleri sallanır, ama düşmez!
devamını gör...
koltuğa yapışarak yaşlanan birçok diktatör gibi jivkov da alay konusu olmuştur. aslında jivkov'un türk düşmanlığı, bulgar halkının bir kısmının tarihten gelen bir türk nefretinin yansımasıydı. komünist dönem bulgaristan'da türklerin zaten birçok alanda faaliyet göstermesi yasaktı. en fazla öğretmen olabiliyorlardı ki göçten sonra hayli bulgaristan kökenli türk öğretmen milli eğitim bünyesinde hizmet verdiler. todor jivkov belki de nüfus artış oranının türklerde daha fazla olduğunu gösteren sayıları takıntı haline getirerek bulgarların azınlıkta kalacağından korktu. bunu da tarihsel bağnazlığıyla birleştirerek türkleri bulgarlaşmaya zorladı. o yara bulgaristan'da hala tam kapanmamıştır. çingene asıllı olan bulgaristan türklerinin çoğu ve normal türk kökenlilerin bir kısmı o kötü günler tekrar gelir diye değiştirilmiş soyadıyla hayatına devam etti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar