benim sıkça yapmak zorunda kaldığımdır.erkek kısmısının hatun kişisine elini uzatırken bir durup düşünüp hassasiyetleri olabileceğini varsayıp ona göre o elini uzatmalıdır.yoksa o el daha çook kalır havada.
devamını gör...
pis bi duygudur. zamanın birinde tokalaşma hassasiyeti olan bi arkadaşla buluşacakken yol boyu " aman nimbus çocuğa el uzatma, havada kalır mors olursun" telkinlerinde bulunmuştum. nihayet buluşma noktasına geldiğimde de bi an panik olup, nası selam vereceğimi bilemeyip çocuğun sırtına doğru amca-teyze vari bikaç şaplak atıp dünyanın en saçma sahnesinin en absürd karakteri olmuştuk. uşağa yaşattığım travma da cabası.
devamını gör...
basit medeniyet kurallarıyla çözülecek problemdir.

görgü kuralları dahilinde bir bayan ile karşılan beyfendi ilk olarak el uzatmaz, öncelik hakkı bayandadır. isterse elini uzatır, uygun görmezse uzatmaz. böylece kimsenin eli de put your hands up for detroit durumu yaşamaz.
devamını gör...
insanı çileden çıkaran hadise. çağ dışı hassasiyetler zerre umrumda değil, bunu yapan insana şahsımın ve dolaylı olarak insanlığın düşmanı gözüyle bakmaktan çekinmem. hassasiyet kisvesi altında gerçekleştirilen bu eylem farkında olmasanız da insan nesline ve onun geleceğine apaçık bir saldırıdır.
devamını gör...
erkeğin tokalaşmak için önce el uzattığında bulacağı karşılıktır. bir kadın ile tokalaşacak iseniz önce onun uzatmasını beklemeniz gerekir bu bir görgü kuralıdır. ayrıca dini hassasiyet mevzusu var ki bu da karşıdakinin ne düşündüğünden çok Allah'ın ne düşündüğüne önem vermektir.
devamını gör...
zaman zaman başıma gelen hadise.
genel olarak bozuluyor karşı taraf, yüz ifadelerinden belli oluyor.
bu sebeple tebessüm veya bir iki ufak espri ile olayı toparlamaya çalışıyorum.
ne yapalım bacım namahreme el uzatarak kural ihlalini ilk sen yaptın, suç benim değil.
devamını gör...
bir erkek olarak hanim arkadas elini uzatmadigi surece asla o el kalkmaz.

ve tabi hanimefedinin elini uzatmamasi dilenir.
bazen dayanamayip sıkıyorum ama yapilan yanlis degismiyor elbette.

yapmayin efendim, temas zorunluluk degildir.
devamını gör...
ben prensip olarak kadınlara elimi uzatmıyorum. eskiden önemsemezdim ama bazı insanlar elini vermeyince sinirleniyorum. kendimde bunu gözlemledim. bir de adamına göre elimi uzatıyorum. el sıkısacak bir potansiyeli olduğunu öngörmek lazım. yoksa eliniz havada kalabilir. ben ki başkasının havada bıraktığı ele ayıp olmasın diye uzanan insanım.
devamını gör...
hassasiyet sahibi insanların en önemli imtihanlarından birisidir bu durum. kişi inançlarının gereği olarak karşı cinsle tokalaşmak istemez. ve "hangi devirde yaşıyoruz", "nasıl bir yobazlık bu" damgalamalarıyla karşılaşır çoğunlukla. yani yobazlıksa yobazlık, kişisel algılamaya gerek yok bu durumu bence. muhafazakar insanlarda "elini sıkmazsam nasıl bir tepki verir?" gerginliği yaşatmaya kimsenin hakkı olmamalı. bunu kabullenmek niye bu kadar zor anlamıyorum? düşünce şeklim nasıl farklıysa selamlaşma şeklim de farklı olabilir. bunu aşma konusunda ciddi sıkıntılar var ülkede maalesef.
devamını gör...
görgü kuralı önce kadının elini uzatmasını gerektirir. yalnız kadının elini uzattığı erkeğik tokalaşmadığını da duymuşluğum var. arkadaş yanlarında başkalarının da olduğunu söyleyerek utanmış, şaşırmış bir halde anlatmıştı. bir insanı şu hale düşürmek daha günah bile olabilir.
devamını gör...
korona illeti sayesinde yaşanmayacaktır.

inşallah tokalaşmak da böylelikle azalarak biter. kadın elini uzattı diye ayıp olmasıncı dindar kesim de böylelikle yok olmuş olur.
devamını gör...
politik bir trip olmakla birlikte eğer uzatılan el bir hanımeli ise, boş kalmasına tepki gösterilmemeli. görgü kurallarında kadın elini uzatmazsa erkek de tokalaşma yoluna gidemez.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar