tokalaşmak

sanırım en mantıklı selamlaşma şekli. insanoğlu bunun yerine selamlaşırken karşısından kendisine uzanan kolun dirseğini de öpebilirdi. ya da karşısındakinin kulak memesini parmak uçlarınla ovaladığını düşünün. bu açıdan bakınca selamlaşma metotlarının en mantıklılarından birisi.
devamını gör...
ibrahim tenekeci'nin

tokalaşmak için elimi uzatmıştım.
elini verirken şunu söylemişti:
"hakkını helal et, elim çok soğuk."
bu inceliği hiçbir zaman unutmadım. . . mısralarında manasını bulan selamlaşma ve vedalaşma biçimi.
devamını gör...
"yemin ederim ki, birinin başına demir çivi sokulması, yabancı bir kadına dokunmasından daha hafiftir." [taberani]
devamını gör...
kadin erkek ayrimi gozetmeksizin gayet olagan bir davranis bicimidir. evrensel bir selamlasma bicimidir ayrica. din boyle boyle cekilmez hale getiriliyor. neymis birinin yabanci kadina dokunmasi o kisinin basina demir civi sokulmasindan daha agir bir durummus. ve bunu da peygamberimiz soylemis guya. bunlari dinleye dinleye yetisen birisinin saglikli bir birey olmasi imkansiz. ondan sonra barbie bebekten de tahrik olursun 7 yasindaki kendi oz kizindan da. karsi cinsten birisinin kalktigi koltuga oturunca gusul alman gerekir falan.
devamını gör...
islam a uymayı değil, islam ı kendine uydurmayı seven tiplerin "yeaah dinden soğutuyorsunuz, çekilmez kılıyorsunuz" diyerekten hiç bir araştırma yapmadan atıp tuttuğu hareket. abicim, ablacım git tokalaş ne yaparsan yap ama azıcık araştırsan buna cevaz verilmediğini, karşı cinsle temasın haram olduğunu bilirdin de rezil olmazdın.
devamını gör...
aynı evde misafir olduğunuz karşı cinsten biriyle tokalaşmak istemediğinizde o kişi eve girdiginde köşe bucak saklanmak zorunda kalabiliyorsunuz.
elini.uzatana da tokalaşmam dediğinizde ortam geriliyor falan. kötü yani.
devamını gör...
iki kisi arasinda olur. *

Eger 10 kisi kendi arasinda toplam kac defa tokalastigini bulmak isterseniz; 10'un 2'li kombinasyonlarina bakmamiz gerek, nasil mi? C(10,2)=10x9/2=45 defa tokalasmis olunacak toplam. diyelim ki; bu toplulukta 3 kisi birbiri ile küs ve tokalasmiyolar birbirleriyle, o zaman kombinasyonumuz C(10,2) - C(3,2) = 10x9/2 - 3x2/2 = 42.

sorusu olan? *

devamını gör...
adabı muaşeret, kadın erkek bölümü madde 1: önce kadın elini uzatacak! o zaman tokalaşma oluyor. ilk sen o eli uzatırsan, önce o eli indir der sana kadının bakışları. sonra vay efendim elimi havada bıraktı. ulan beyefendi ol eline sahip çık. elini sen havada bıraktın.
devamını gör...
ulan arkadaş aldığım kararların ömrü saatlik resmen ya. çektiğim sıkıntılardan dolayı, yaşadığım hayatı yaşayış şeklimi değiştirmeye niyet ettim. baştan sona yani, harama bakmamak, flört etmemek,tokalaşma vs. daha kararı aldıgım ertesi gün bozdular moralimi. 3 metre uzaktaydım be güzel kız. hem en sonunda görüşmenin niye uzattın o eli? seni kırmıyayım diye rabbimin emrini çiğnedim. iş işten geçince aklıma geldi, aslında ''biraz rahatsızım, üşütmüşüm nezleyim size de bulaşmasın'' diyceem bundan sonra. çok pişmanım. buda böyle bir anımdır.
devamını gör...
dinen tadı kaçırılan hususlardan. halbuki tokalaşma dediğin resmi işlerden birisi. annem de yapar bunu! yapar derken, birisi elini öpeceği zaman sağol kuzum der geri çevirir ama çocuk genelde bozulur. şimdi öpse ne olur? şayet kişi birisinin elini sıktığı zaman (tokalaşmak) haz duyuyor ise gitsin nefsini kaportacıda azıcık düzeltsin, zira ancak o paklar o kadar zayıf irade ve karakteri. kesinlikle beis yoktur. rutin işlerde sıkılabilir. ama keyfi arkadaş arkadaşa da zırt bırt tokalaşıp sonra da öpüşen modern nesil gibi cılkı da çıkarılmamalıdır.

geçenlerde x fakültesinde sınıflar ayrılsın diye (haremlik selamlık) dilekçe hazırlamış imza kampanyası başlatılmış. he bir halta yaramadı ama komik tablo vardı. imza atanların ve özellikle imza atılsın diye bir tarafını yırtanların hepsinin sevgilisi vardı. amaç ne? din distribütör'ü mü oldunuz? gerek yok sağa sola dinci tavırlarla hava atmaya.
devamını gör...
din mevzu bahis olunca yasaklar konusunda bilhassa kalp temizliği, ya da içinde olan niyet baz alınmaksızın yasaktır. örnek alkol damlasıda deryasıda haram. öyle olmasa ne olur? bünyesi saglam adam bilmem kaç promile kadar içme hakkı görür kendinde. bunu yadırgamak yerine, sizinle aynı görüşte olmayan birine saygı duymak daha yakışık alır. saygı duymasak bile hava atmalı çıkarım yapma saygısızlıgından kacınırsak belki sizin ne kadar duyarlı insan oldugunuza inanabiliriz. ki buna ihtiyacınız da yoktur. sizin. siz insanların hislerini okuyabilirken biz haşa...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar