tolstoy vs dostoyevski

ikisinin de tarihte etkili birer rus romancı olmaları bu karşılaştırmayı hak ettiklerini gösteriyor.

tolstoy biraz daha ağırdır, sabır ve dikkat gerektirir. dostoyevski daha akıcıdır.
dostoyevski halk çocuğudur canım.
devamını gör...
tamamen genellemek mümkün olmasa da; dostoyevski bireye, tolstoy topluma odaklanmıştır diyebiliriz.
bu sebeple fyodor'un eserlerinde karakterler daha belirgin ve aktif olurken, niko'nun olay örgüleri ve sahnelemesi çok şahanedir.
kasvet ise her ikisinin buluştuğu noktadır, mizahın da hüznün de en karası satır aralarına serpiştirilmiştir.
heaa bir de şunu not düşelim; tolstoy giderayak müslüman olmuş diyolar, öbürü ise kumarbazın önde gideniydi...
devamını gör...
ikisi de okumaktan zevk aldığım yazarlar . ama sanki tolstoy daha iyi hissettiriyor dostoyeski ise depresifliğimi besliyor.
devamını gör...
ılki yola, ikincisi yolcuya dair tespitlerde bulunur. yolun, yolcu için olduğuna inanan biri olarak; yolcuyu tanımanın, yolu tanimaktan daha öncelikli olduğunu düşünüyorum.
devamını gör...
iki yazarın da ortak özelliği; mensup oldukları inanca son derece bağlı ve iç alemde fazlasıyla sorgulayıcı olmalarıdır. dostoyevski, sıkıntılı bir çocukluk ve idam cezasından son anda geri dönmüş olmasından ötürü, romanlarında çoğunlukla ölüm, yokluk, iç hesaplaşma ve sorgulama temaları işlemiştir. tolstoy ise maddi olarak zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. kendisini daima çirkin bulmuş, okul hayatında başarısız ve ileriki yıllarda hiçbir şeyden tad alamaz olmuştur. yazdığı eserlerde tabiat, insan, tabakalar arasındaki haksızlığa değinmiştir.
devamını gör...
ikisinin de ortak özelliği çok derin sorgulamaların sonunda kalple, hisle, inançla insanın huzura kavuşacağı tezini işlemeleridir son tahlilde.

ikisinin de tüm eserlerini okumadım, ama bilhassa suç ve ceza ve insan ne ile yaşar hikayesi, diriliş ve kreutzer sonat romanlarında bunu gördüm.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar