tom bombadil

şarkılarıyla bizi kitaptan soğutan komik karakter.*kitaptaki en ilginç karakterlerdendir, yüzüğün onu değil de onun yüzüğü görünmez yapması, çok çok uzun zaman boyunca kendi topraklarında hüküm sürmesi "tom bom bili bili bom bombadil" şeklindeki saçma şarkılarıyla ordan oraya koşuşturması şuan aklıma gelen ilginçliklerinden.
devamını gör...
kitabın yükselen gerilimdeki gazını alan karakterdir. kendi hakkında maia olduğuna dair çeşitli rivayetler vardır.

inanıyorum ki jrrt nin gelecekte bombadil hakkında büyük planları vardı. kitaba da bu sebeple koydu. fakat ömrü yetmedi.

eşinin adı altınyemiştir.
devamını gör...
kendi söylediği şekliyle orta dünyaya düşen ilk yağmur damlasını ve toprağa değen ilk meşe palamudunu görmüştür. karanlıkların efendisinin yani melkor un gelmesinden çok öncesinde dahi orta dünyadaydı. muhtemelen elfler yaratılmadan önce de.

maia olma ihtimali zayıftır. diğer maia ları düşününce**** çok daha güçlü olduğu görülmektedir.

vala olma ihtimali var ama manwe nin bile karanlıkların efendisini yenmekte ne kadar zorlandığını düşünürsek o günlerden dehşetle bahsetmesi gerekirdi oysa ki gelip geçti diyor adeta.

geriye iki seçenek kalıyor birisi tom bombadil'in tulkas olma ihtimali ki öyle olsa orta dünyaya düşen ilk yağmur damlasını görememiş olması lazım. ayrıca tulkas hiddetli bir adam.

bu mantık yürütme neticesinde vardığım, uzun zamandır aklımda olan tek ihtimal tom bombadil in iluvatar olması.
devamını gör...
tolkien'in orta dünya'sında kurgusal bir karakter.
ilk kez üçlemenin ilk kitabı olan yüzük kardeşliği'nde görünen bombadil, frodo ve arkadaşlarıyla yaşlı orman'da buluşur. orada frodo ve arkadaşlarını, hobbitleri yiyecek olan ağaçlardan son anda kurtarır. karısının ismi nehir'in kızı altınyemiş'dir.

devamını gör...
tom tom bom bom tom bombadillo diye türkü çığırarak yaşlı ormana korku salan ormanın bekçisi ve bir nevi hükümdarı.
devamını gör...
lotr serisinde neden yer verilmediğini anlamadığım güzel ve doğal karakter. tabi kendisi bir filmlik karakter en azından, adama da hak vermemek elde değil.

öyle doğal ki eşiyle ikisi ormanda kendileri olarak kalıp, ormanla barışık yaşayabiliyor ve biraz o bekçilik ediyor yaşlı orman'a, biraz da orman ona tabi.. her duruma uygun şarkıları var, sürekli keyifli bir yaratık, insana neşe veren cinsten. reistir kısaca.
devamını gör...
yüzüklerin efendisi serisini okuyanların yakinen tanıyacağı karakter.
seride tüm karakterlerden farklıdır, uslübü bilgeliği, zevzekliği, neşeli tavrı ile orta dünyada herkes birbirini yerken o gamsızlığı ile parlamaktadır. bunun nedeni aslında lotr için değil tolkein fantastik bir çocuk kitabı * için yazdığı karakter olmasıdır ve tabi orta dünyada güç yüzüğünden etkilenmeyen tek kişi olmasıdır.
yüzük taşıma görevi ile zerre kadar ilgilenmemiştir çünkü orta dünya ile bir alakası yoktur.

bir de ismiyle alakalı önemli bir ayrıntı, ismin orjinalide bombadil'dir.tom bombadil ismiyle müsemma lafları ile bilgeliğini ve yanı sıra deliliğini konuşturur. tolkein bu ismi yakın arkadaşı c s lewis yardımıyla koymuş olabilir çünkü lewis'in türklere olan hayranlığı da o dönemde bilinen bir gerçektir. kendi kitabı narnia günlüklerinin ana kahramınınadını aslan koıymuştur ve tolkein ile her zaman fikir alışverişi yaptıkları da bilinmektedir.
devamını gör...
orta dünyanın en gamsız, en şahsına münhasır karakteri. güç yüzüğünün etkileyemediği tek kişi. ki güç yüzüğü falan da onun umrunda değildi. rabbim herkese bombadil rahatlığı versin. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar