tomris hatun

ordusunda çokça kadın asker bulunan, daha çok barışçıl olan tarihin ilk kadın hükümdarı.

tahrikler sonucu perslerle yaptığı savaş sonunda pers imparatoru kiros'un kesik başını kan dolu bir fıçının içine atar ve " hayatında kana doymamıştın, şimdi seni doyuruyorum." der.
devamını gör...
alp er tunga'nın torunu olup,ilk kadın hükümdardır kendisi. m.ö 7. yüzyılda yaşamıştır. kiros ile mücadelesii dillere destandır. iskit kadınıdır, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre meşhur (bkz: amazonlar) diye bilinen kadın savaşçılarının iskitler olduğu kabul edilmiştir. isminin anlamı ''demir izi'' demektir.

ayrıca ; tarihte türk birliğini kuran ilk kadın hükümdardır.
devamını gör...
kiros'un kafasını kesip, şaraba batırmış olan ulu türk hatunu...

günümüzde ise 'tomris' diye nick alan kızlarda anca cafelerde fink atıp, 'acaba beni hangi erkek stalkladı?' diye sosyal medya hesaplarına baksınlar.
devamını gör...
tarihte bilinen ilk kadın hükümdar saka-iskit imparatorluğunu yönetmiştir. türk olduğu varsayılır ancak olmama ihtimali de bulunmaktadır. türkse ne güzel değilse onun ayarında kadınlarımız vardır zaten heyecana mahal yok. *
devamını gör...
iskitlerin türk olup olmadığı net olmamak ile birlikte - irani bir kavim oldukları ya da tipik bozkır konfederasyonları gibi karışık topluluklardan oluştuğu - kadın hükümdarlar arasında yeri önemlidir.
devamını gör...
11. (Tematik)
oğlunun büyük kiros tarafından öldürüldüğünü gören tomris katun; "kana susamış kirus! sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!" ertesi gün yapılan savaşta sakalar persleri bozguna uğratır. ölenlerin arasında büyük kiros'da vardır.tomris hatun sözünde durur ve büyük kiros'un kesik başını kan dolu bir tulumun içine atar.
tomris hatun,büyük kiros'un kan dolu fıçıdaki kafasına;
"hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar