tonari no totoro

1988 yılında studio ghibli tarafından hayao miyazaki yazıp yönettiğŸi uzun metrajlı bir anime filmidir. yayınlandığŸı tarihte, alanında önemli bir yere sahip olan animage büyük ödülünü kazanmışŸtır. ingilizce adı my neighbor totoro'dur. ülkemizde de yayınlanmışŸtır vaktiyle.
devamını gör...
ülkemizde "komşum totoro" adıyla bilinen dünya tatlısı bir anime. iki küçük kız kardeşin bir japon köyünde doğanın ruhu ile karşılaşmalarını anlatan, anlatırken mutluluktan uçurma potansiyeline sahip olan tüy yumağı. totoro denen, ayı-köpek-fare-baykuş vs vs birçok hayvanın karışımı olan varlıktan tutun, kedi otobüse, oradan mei denen dünyanın en şirin çocuğuna kadar insanın ruhunu incelten bir anime. bir doğa güzellemesidir sanırım asıl olarak. insanın dünyaya ve insanlara olan inancını tazeleyebilir, hiçbir vakit bunu kaybetmiyoruz belki, amma velakin bazı bazı, insanın yeniden ikna olası geliyor, işte o zamanlarda totoro'ya ve mei'ye müracaat edilebilir, kendileri bu vazifeyi bi hakkın yerine getireceklerdir eminim.
devamını gör...
hayao miyazaki'nin en harikalı animasyonudur bence. satsuki çok iyi bir abla, mei ise çok sevimli bir kardeştir. filmin başından sonuna kadar hep mei'in yerinde olmayı ve satsuki'nin ne kadar iyi bir insan olduğunu düşünmüştüm.

--! spoiler !--
satsuki'nin kardeşini yağmurun altında, sırtında taşıdığı bir sahne vardır. mei'in elinde mısırla annesine koşmasından sonra en duygusallı sahnedir. filmin sonunda anneleri ölecek diye çok üzülmüştüm ve gözlerim dolmuştu.
--! spoiler !--

ayrıca totoro yağmurdan ıslanmamak için kafasında bir yaprakla gezecek kadar da sevimlidir.

http://www.cogitosozluk.net...
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
mey ve satsukinin sürekli koştuğu ancak uyurken durdukları animedir.
totoro ve kedibüs ne kadar sıcaklar filmin içerisinde birkaç kez görünüyorlar ama çok şirinler. hayal dünyamızda bile olsa böyle dostlarımız olsa ne güzel olurdu.
kafur ağacına saygılarını sunarken "ağaçlar ve insanlar biz zamanlar dosttular" diyerek gönülleri fethetmiştir.
küçük kardeşiniz, çocuğunuz veya kuzeninizle izlemesi çok keyifli olacaktır.
devamını gör...
çok düz film. neredeyse tüm miyazaki filmleri gibi hiçbir olayı yok. ama güzel mi güzel. neden çünkü çizimler güzel, animasyonlar su gibi ve kahramanlarımız çocuk saflığına sahip. bir de kafaya girince atılamayan sevimli bir kapanış şarkısı var tonaaari no toootoooroooo toootooorooo.
devamını gör...
hayao miyazaki'nin 1988 yapımı anime filmi. diğer filmlerinden daha çok zevk aldığımı ifade etmeliyim ama yine de soluksuz izledim üstadın bu filmini de. filmde anneleri hasta olan satsuki ve mei adlı iki kız çocuğu babalarıyla birlikte yeni "perili" bir eve taşınırlar. çocukların eve ve köye uyum süreci, kızların fantastik hayal gücü ve miyazaki'nin olağanüstü görsel sanatıyla birleşince izlemesi çok mu çok keyifli sahneler çıkıyor ortaya.
totoro orman perisidir.( aynı zamanda studio ghibli'nin de logosu, sembolu olarak kalmıştır.) japonların inanç şekilleri çoğu animede olduğu gibi burda da baskın bir şekilde anlatılmış aslında*.(bkz: şintoizm)
babalarının kızlarıyla olan iletişim şekli de oldukça sıcak ve hoştu.. mei'yle çiçekçilik oynadığı sahneler, beraber bisiklet sürmeleri, banyo yapıp toz tavşancıklarını kaçırmak için kahkahayla gülmeleri. vs.. annelerinin yokluğuna rağmen harika bir baba figürü mevcut.
kedibüs'ü görünce ise yumuş yumuş koltuklarına binip gözden kaybolmak, totoro'nun göbeğine sarılıp avazınız çıktığı kadar bağırmak istiyorsunuz... son olarak japon köylerinde geçen animelerde yaşayan çocukları acayip kıskanıyorum. olağanüstü bir tabiat var çünkü. her şeyiyle harika.
(bkz: komşum totoro)
(bkz: my neighbor totoro)
(bkz: hayao miyazaki filmleri)
(bkz: studio ghibli)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar