topkapı sarayının bahçesine hint keneviri ekmek

şeytanın aklına gelmeyecek fikir. karakolun önünde hırsızlık yapmak gibi...evet gayet zekice. nasılsa kimsenin aklına gelmez diye düşündü heralde bunu yapan şahıs.
devamını gör...
ilber hocamızdan* pek yakında osmanlı'da esrar konulu bir konferans dinleyeceğimizin resmidir. hatta hocamıza kolaylık olsun diye tam metni yayınlıyorum:

evliya çelebi, seyahat-name'sinde, istanbul'da esrar yapan ve satan dükkânların bulunduğunu yazmıştır, "esnafi benkciyan" denilen bu dükkânların sayısı on altı olup, buralarda altmış "nefer" çalısmaktaymış. en çok süleymaniye'deki tiryakiler çarşısında bulunan bu dükkânlardan kolayca "esrar macunu" sağlama olanağı varmış.

ıv. murad'dan sonra da zaman zaman yasaklar çıkmasına karşın, istanbul'da, batı ve güney anadolu'da esrar kullanımı yayılmaya devam etmiştir. o dönemlerde, özellikle bursa bölgesinde yetişen hint keneviri günümüzde bile en iyi cins olarak kabul edilmiştir. hint keneviri daha sonra konya ovasında da yetiştirilmiştir. orada bu bitkiye verilen ad "ban otu" ya da sadece "ban"dir. osmanlılar devrinde afyon alışverişi önemli olmakla birlikte, afyon içimi esrar kadar yaygın değilmiş.
devamını gör...
olayın ortaya çıkış şekli de çok ilginç;

denize bakan 2. avlu'nun yan tarafında, sera bölümünde saksı içinde hint keneviri gören saray bahçıvanı durumu yönetime bildirdi. yapılan araştırmada bitkinin ali gezer'e ait olduğu belirlendi.
işte yurdum insanının deniz manzaralı topkapı sarayının, yine deniz manzaralı seralarında imkansızı başarması.

(bkz: azimle hacet gören mermer deler)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar