toplumsal hafıza

kolektif hafızadır diğer adıyla. her şeyi kaydeder. tevatürü geleceğe taşır. hiçbir şey kaybolmaz. bir kişi unutsa diğeri hatırlar. bu yüzden tevatür demek, doğruluğunda şüphe olmayan demektir.
devamını gör...
yurdum insanında maalesef, kalitesiz bir modeli yüklenmiştir. ve ısrarla güncelleyemiyoruz kendimizi.
bizde geçmişten ders çıkarma veya geleceğe hazır olma noktasında maalesef zerre kadar işe yaramaz. türkiye insanındakine toplumsal hafıza demek bile hata olur, kitlesel hafıza daha yerinde bir ifade olacaktır.

nüfusun neyden bahsedeceğine, neyi dert edineceğine, neye vurgu yapacağına, neyi ısıtıp unutturmayacağına eskiden siyasi konjonktür karar veriyordu. şimdi ise daha aşağılara düştü, sosyal medya üzerinde manipülasyonu güçlü olan taraf hakim oluyor. bu da toplumsal hafızanın külli değil konu bazlı propagandalara dönüşmesine yetiyor zaten.
devamını gör...
bireyin hafızası önemlidir. neticede, yaşadıklarını üst üste koyacak ve geleceğini şekillendirecektir. birey kendisi olurken, boyunun, kısalığından - uzunluğundan, tutunda, herhangi bir konudaki görüşüne kadar her şey işin içindedir.
nasıl bir erkek bir objeye bakar, birşeyleri beller. kadın aynı objeye bakar, birşeyleri beller. aynı şeyi tüm insanlar için yapsanız yeridir. sonunda ikisinin yani kadının ve erkeğin belledikleriyle objenin tarifi yapılabilir. birine göre rengiyle. birine göre kokusuyla. olabilir. önemli olan aynı şeyi hatırlamaktır.
bireylerin hafızası sonunda içinde bulundukları toplumu şekillendirecektir. bu beğeniyle olur. hoşgörgüyle olabilir. oyla olabilir. sayısını bilemeyiz. ama çoktur.
burada bireyin olayları irdelerken, objektif kaynaklara ulaşıp ulaşmadığı, ayrı bir konudur. zira birey toplumu olayları nasıl duyuyorsa, oda öyle duyacaktır. bunu, kendi değerleriyle ölçekçek, biçeçek bir karara varacaktır. toplumun tüm fertleri gibi.
olay yerelde olabilir. genelde olabilir. yerelde toplumuyla, genelde, tüm dünya ile tümleşecektir. hal böyle olunca, anlaşılan şey, toplumsal hafıza sosyolojik bir olgudur.
tarihsel hafıza gibi. katı kuralları olmayabilir. bir savaş toplumun hepsini aynı biçimde etkileyebilir. yaşayacak yerin savaşıysa. orda farklar, bir anda ortadan kalkar. aynı ilke etrafında toplanılabilir. bayrak kabulü gibi.
toplumsal hafıza, olan bir olayın, birey bilincinde şekillenmesi ve değişik söylemlerle olsa da, aynı olayın hatırlanmasıdıri. olay hakkinda karar birliği şart olmasada, ortak özellikler arttıkça, hatırlamada ortaklanabilir.
hani körlerin fili tarifi gibi. aslında hepsi fili tarif etmektedir.
toplumsal hafıza toplumu bir arada tutabilecek temel şartlarıdandır. ne kadar ortak görüş o kadar az tartışma...
devamını gör...
içinde bulunduğumuz salgın ortamının önemini hatırlattığı kavram. daha önceleri büyük salgınlar yaşayıp, nüfusunun neredeyse yarısını kurban eden avrupa toplumları toplumsal hafıza kayıplarının ceremesini çekmekteler şu anda.

virüs salgınlarının savaşlardan daha tehlikeli olduğunu asla unutmamak gerektiğini gösteriyor şu lanet salgın. eğer biz de bu virüs salgını geçtikten sonra toplumsal hafıza kaybı yaşarsak tekrarı olduğunda avrupanın düştüğü duruma düşeriz. bu süreç unutulmamalı, unutturulmamalı.
devamını gör...
her şeyi unuttuğumuz gibi unutacağız. sonra biri hatırlattığında ise umursamayıp duymamazlıktan geleceğiz kandırmayalım kendimizi bizim toplumumuz her şeyi hemen unutuverir.
devamını gör...
bizimkisi siliktir.
ya da kendine yontar.
kendinden olanın kusurunu bin tevil eder.
kendinden olmayanın kusurunu temcid pilavı gibi iki de bir önüne getirir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar