toplumuna peygamber geldiği için gururlanmak

tam bir aptal hareketi. hani öyle böyle aptal da degil. bu kafa yapısı irkciligin kökeninde vardır. kendi toplumuyla övünmek, geçmişle caka satmak benzer süreçlerin sonucu oluşur. gecmisi unutmamak, tarihini bilip tarih bilinci kazanmak, kim olduğunu nerden geldiğini ne badireler atlattığını anımsamak ile kuru kuruya söyle böyle toplumuz demek çok farklıdır.

bugün yahudiler de kendilerine sürekli peygamber geldiği icin gururlanmış ancak araplardan peygamber çıkınca zorlarina gitmişti. ulan geri zekali "çok şükür bu kez bize gelmedi" demek yerine nasıl bize gelmez ya mantıgiyla hareket edecek kadar ahlaksız misin? evet öylelerdi. araplar da nitekim kendilerine peygamber geldiği icin böbürleniyor. ancak bilmezler mi peygamber kanı beş para etmez, ahlaksız, çürümüş, artık ısın içinden çıkamayacak kadar onursuzlasmis milletlere gelir. ahlaksız olduğun icin övünmek cidden beyinsiz bir insan işi.
devamını gör...
ilginçtir. zira ailesinden peygamber çıktığı halde küfürle giden insanlar var, nuh aleyhisselam’ın oğlu gibi.
hal böyle olunca bu bir kıstas olmuyor yani. siz o gelen peygambere ne kadar uyuyorsunuz, mesele bu. bir finli müslüman olup senden daha iyi uyuyorsa o peygambere, sen o finlinin ayağını öp.
devamını gör...
en başta "arabın acem'e, acem'in de araba herhangi bir üstünlüğü yoktur" diyen peygamber'in öğretisiyle çelişmektir.

öte yandan, savaşçı bir kökenden geldiği ve düşman karşısında asla boyun eğmediği (!) şeklinde abartılı düşüncelere inanıp, kendi ırkını yüceltmek de aynı derecede saçmadır. yok işte hiçbir ırkın diğerine takvadan başka üstünlüğü... hitler'in türklerle ilgili uydurma sözlerini paylaşıp kendinden geçen kişilerin anlaması gerekiyor önce bunu. bir de bunun üzerinden suriyelileri vs. savaşmadıkları için aşağılamaya kalkan şaka gibi bir kafa yapısı var. sen de zamanında birbirini yemişsin, güçlü kavimlerin dehlemelerine ses çıkaramayıp yurdundan ayrılmışsın... tamam çok güzel şeyler de yapmışsın ama zayıf olduğun zamanlar da olmuş. bunu kabullenmeyen ve kendi ırkını körü körüne yücelten kişilerin ciddi psikolojik problemleri var bence.
devamını gör...
ne için övüneceksin ki? Allah salih kavimlere değil, azmış kudurmuş kavimlere peygamber göndermiştir.

-allah bize peygamber gönderdi oğlum. var mı lan bizden daha azgını?
+oğlum en azgın bizdik bir kere.
-saçmalama lo. bize gelen peygamber mucizeler göstermiş de bizimkiler iman etmemiş.
+lo bizimkiler mucize görmesine rağmen buzağıya tapmış.
-yuh. tamam sizinkiler daha azgınmış.
devamını gör...
peygamber yol göstericiye ihtiyaç duyan genellikle iyice azıtmış kavimlere geldiği için kendi içinde çelişen durum. bunun bir level üstü yaratıcının dikkatini öyle bir çekmek ki spesifik bir bela ile helak edilmiş olmak zannedersem.
devamını gör...
peygamberler vahyi insanlara ulaştırmak için gönderilmiştir.

ahirette haberimiz yoktu demesinler diye.

yani toplumun ille azıtmış olması gerekmez.

bazen aynı devirlerde de peygamber olmuştur ve her biri kendi toplumuna liderlik etmiştir.

ibrahim - ismail - ishak - lut
yakub - yusuf
musa - harun - şuayb - yuşa - hızır
davud - süleyman
zekeriya - yahya - isa...
devamını gör...
bahsi geçen peygamberleri kronolojik olarak yahudilik, hristiyanlık ve islamiyet olarak daraltırsak tartışma daha sağlam bir temele oturur kanaatindeyim.

bu toplumlar için 2 din var. din olarak vahiy edilen din tarihsel süreçte kültürden etkilendi. bu etkilenme dini değiştirdi hatta coğrafi olarak özelleştirdi. böyle bir şey olabilir mi diyenler de haklılar ama bugun bu üç dinin indiği günle bugun arasında ciddi farklılıklar var.

yahudiler bu olayı o kadar abartmışlar ki yahudi olunmaz yahudi doğulur diyerek yahudi olmayan anadan doğan çocuğu yahudiliği kabul etse de çakma ilan etmişler.

emeviler de bunu bir ara bu kadar katı olmasa da uygulamış. dinin indiği zaman ve coğrafyada yaşayan tek bir ırka mensup insanlar zamanla din yayıldığında başka ırklar bu dine geçtiklerinde kendilerini üstün görmeye başlıyorlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar