travma

bir travma sonucu konuşmaktan vazgeçen, çok özel yeteneklere sahip olan bir gencin hikayesi. o bir kilit sanatçısıdır. yaşadıkları, insanlar tarafından sömürülüşü, suça sürüklenmesi, sevdiği kızı kurtarmak için suç işlemeye başlamasını anlatan son derece dokunaklı ve sürükleyici bir gerilim romanı.
içinde geçen aşk o kadar dokunaklı ki sapasağlam insanların başaramadığını, birbirini çok az tanıyıp seven iki gencin başarması, yıllarca birbirlerini beklemeleri, bir taraf konuşamadığı için iletişimlerini resim yaparak çözmeleri kitabın gerilimli sayfalarının arasında hevesle beklediğiniz bölümlerdir.
yarısını geçince ‘of bitmeye başladı’ diye üzüldüğüm kitaplardandır. *
bir steve hamilton kitabı. 2011 edgar, yılın en iyi romanı ödülünü almıştır.

devamını gör...
çocuklukta olanları var, insan gömüyor. sonra yıllar geçiyor, ulan o gerçek miydi diyor. belki gerçek belki yalan. belki rüya belki hayal. belki yara.

mesela çubuk kraker hastasıydım çocukluğumda hala öyleyim. bir gün çubuk kraker çubuk kraker diye ağladım evde bulamadım hiç, en fazla 4 yaşımdayım. annem kadın ne kadar bunalmış olacak ki gel dedi, mutfakta çubuk krakerlerin olabileceği çekmeceye yöneldik. gözünü kapat dedi. kapattım. böyle bi şıkır şıkır sesler çıkarttı paket açıyormuş gibi, aç dedi ağzını. açtım. bastı ağzıma. gözümü açtım tuzlu ekmek sokmuş ağzıma. baya ağlamıştım.* e kadın tamam ben seni bunalttım da niye böyle yapıyorsun sen, hiç oldu mu? şimdi her çubuk kraker yiyişimde ağzıma tuzlu ekmek basıyormuşum gibi geliyor. tadı da hiç benzemiyordu. niye yaptın niye? bunu yıllar sonra hatırlayıp gerçek olduğunu anladım ulan ben.
işte bu tarz bişey.
devamını gör...
fiziksel olabildiği kadar psikolojik de olabilir. verdiği hasarın şiddetine göre ya hasarsız iyileşme gözlenir ya da fonksiyonları kısıtlayan sekel gelişir.
devamını gör...
zihni işlevleri sekteye uğratan, fiziksel ve psikolojik bütünlüğü alt üst eden her türlü olay. köşe başında beliren bir kara kedi, bazen sokaktaki tekinsiz hırpani bir adamın yan bakışı, bazen aniden gece yarısı çalan kapı, kötü niyet alameti olan her karaltı bir travma kıvılcımı olabilir pekala. hayat ile ilgili hiçbir yere koyamadığımız nur topu gibi bir bilgimiz olur travma yaşadığımızda. sınanmış ve lanetlenmiş bir öngörüyle donanırız istemeden.
dünya ile ilgili ümit ederken bir tarafımız aslında aynı anda nasıl da keskin bir zulüm olduğunu, bizim başımıza hiç gelmez zannederken tehlikenin yanı başımızda olabileceğini eşek gibi öğretir travma. ikircikli dünyanın bütün hile hurdalarına hazırlıksız yakalanıp, pire için yorganlar yakarsınız.. sonra kaçsan bile seni bulur saçlarından yakalar. sürükleyerek, gene o kuyuya atar. işte böyle bir pisliktir travma. öldürmez, süründürür.
devamını gör...
çocukluğun beşiğinde sallananlardır. onları bulup tamir edemezsek huzur bulamayız.
bir başka tarafta da konfor alanı haline getirilip üzerinden menfaat sağlananları vardır. diyebiliriz ki onlar travma değildir.
devamını gör...
yara anlamına gelen bir isim olmakla birlikte bugün insanların çoğunlukla kullanmış oldukları ruhsal travmaya işaret eder. bunlar, bireyi aniden, hazırlıksız ve savunmasız oldukları anda yakalayan ve tehdit içeren deneyimlerdir. birden fazla ruhsal travma tipi vardır, bunlar da psikolojide tiplerine, etkilerine, izlenimlerine, semptomlarına, duygularına ve düşüncelerine değişiklik göstermektedir çünkü bunlar subjektiftir tamamen.

örneğin savaş esnasında yaşanan bir travma ile bir film izlerken yaşanan bir travmanın etkisi, düzeyi, duygusu ve belirtileri çok farklıdır birbirlerinden ve bunlar ayrı ayrı bölümlerde incelenir. kimi travmalar olağanın dışında ve üstünde dehşet, her şeyden ürkme gibi şeyler yaratırken, kimi travmalar da büyük acı, üzüntü ve kaygı yaratır.

a kişisine dram filmi travma yaratmazken, bir korku veya gerilim filmi travma yaratabilir. b kişisine korku veya gerilim filmi travma yaratmazken, dram veya herhangi bir trajik filmi travma yaratabilir. tamamen görecelidir bu deneyimler. ya da bir insan yüzeysel olarak, hiç ayrıntılara takılmadan çizgi film izlerken bu çizgi film ona bir travma yaratmayabilir ancak fark ettiği korkunç, dehşete düşürücü bir ayrıntı onda travma yaratabilir.

travmalar ilerideki kuşaklara geçtiğinde bu kişilerde çeşitli kişisel, ruhsal bozukluklara, hastalıklara ve sendromlara sebep olur. duygu durum bozuklukları yaratır, hâl ve hareketlerini sarsar, örseler. bunlara da zemin hazırlar travma kısaca.

etiğin ve dinin şiddetle karşı çıkıp reddettiği kürtajı uygulayan bir kişide büyük bir utanç, vicdan azabı, suçluluk duygusu ortaya çıkarak travma yaratabilir. veya başka bir travmatik olay, kişide aşırı öfke ve agresiflik yaratabilir, diğer travmalar gibi yaşantısını ve yaşamsal bütünlüğünü tehlikeye sokabilir. tabii bir de bunlar insanı kompleksli yapabilir, sosyal ilişkilerine büyük ölçüde zararlar da verebilir. ancak bunların ortak özelliği, her insanda önemli ve etkili yaralanma belirtileri bırakmalarıdır.
devamını gör...
kişinin stres düzeyini artıran, bugününü dahi etkileyebilen, unutulması güç veya imkânsız bazı olumsuz yaşam olaylarıdır. ruhsal travma tamamen limbik sistem, sağ amigdala ve sempatik sinir sistemi ile alakalı bir durum veya olaydır. insanın hayatında alelade sıkıntı, üzüntü, kaygı, moral bozukluğu veya gerginlik yaratan olumsuz olaylar olsa da bunlar travma etkisi yaratmazlar.

travmalar genel itibarıyla büyük "t" travmaları ve küçük "t" travmaları olmak üzere ikiye ayrılır ve her iki travma türü de insanın fizyolojik, psikolojik, davranışsal ve bilişsel dengesini bozar. her bir travmanın insan üzerinde yarattığı etkiler ve kişilerde görülen semptomlar ile duygusal çatışmalar birbirlerine oranla değişkenlik gösterir. ancak amerikan psikiyatri birliği büyük "t" travmalarını ele alıp tanımlayarak korku, şok (dehşet) ve çaresizlik duygularını ölçüt olarak belirlemiştir. korku ve şok duyguları olmasa bile kişide bu semptomların yerine kaygı ve panik de görülebilmektedir fakat çaresizlik duygusu kilit nokta olduğu için çaresizlik duygusu şart koşulmuştur ve artık travmatize olmak için olayı doğrudan birebir yaşamaya da şart koşmamıştır amerikan psikiyatri birliği, türkiye psikiyatri derneği gibi üst düzey oluşumlar. olaya tanıklık etmek veya olayı dinlemek de travma etkisi yaratabilmektedir. travmatik olaya tanık olmak veya dinlemek de kişilerde korku veya şok duygularının yanı sıra suçluluk duygusunun eşlik etmesine sebep olabilmektedir.

küçük "t" travmaları göz ardı edilme eğiliminde olan travma türü olsa da bazen küçük "t" travmaları kapsamına giren basit olaylar dahi kişinin güven algısını veya inanç sistemini etkileyerek büyük "t" travması kadar etki yapabilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar