trevi çeşmesi

kökeni antik romalıların su tanrılarına yolculuğu sevdirmek ve güvenli bir şekilde eve dönmelerine yardımcı olmak için suya sikke atmasına dayanan bir geleneğin sürdürülmesine yardımcı olmaktır. efsaneye göre çeşmeye atılan bir madeni para roma'ya tekrar gelmenize, hayatınızın aşkınızı bulmasını ve onunla evlenmenize olanak sağlıyor.

bugün çeşmeden toplanan paralar italya'daki hayır kurumlarına dağıtılmakta.

devamını gör...
fontana di trevi - aşk çeşmesi.

ismini nereden aldığı ile alakalı iki farklı düşünce var:
- meydana çıkan 3 yol olduğu için (tre vi- 3 yol anlamında)
- diğeri bir efsaneye dayalı: augustus zamanında, roma’da savaşta yorgunluktan ve susuzluktan bitap düşen askerler trivia adlı bir kıza nereden su bulabileceklerini sorar, genç kız da, şu an çeşmenin bulunduğu yeri göstererek oradaki toprağı kazarlarsa suya kavuşacaklarını söyler.

1732 yılında yapımına başlanan nicola salvi tasarımı bir barok dönem çeşmesi. roma'daki barok üslupta yapılan en büyük çeşme.

1954 yılında çekilen "three coins in the fountain" adlı filmden türemiş tevatüre göre:
çeşmeye bir tane bozuk para atarsanız roma’ ya tekrar gelirsiniz; iki bozuk para atarsanız italyan birine aşık olursunuz; üç bozuk para atarsanız tanıştığınız kişiyle evlenirsiniz.

heykeller: çeşmenin ortasında 5,8 metre yüksekliğinde, roma mitolojisi’nde su ve denizlerin tanrısı olan neptün (oceanus) heykeli var. neptün’ün iki yanında ise arabasını çeken birisi uysal diğeri de saldırgan görünen iki deniz atı ve bu deniz atlarını tutan iki triton. bu heykeli pietro bracci yapmıştır.
neptün’ün solunda bolluk ve bereketi timsali bir tanrıça heykeli ile onun üzerinde su kemeriyle ilgili askerlerine emir veren bir komutan rölyefi var. neptün’ün sağında ise sağlığı temsil eden bir tanrıça heykeli ile onun hemen üzerine askerlere su kaynağının yerini gösteren trivia isimli bakirenin rölyefi, en yukarıda ise her biri bir sütun üzerine yerleştirilmiş, bolluk, bereket ve doğa ananın cömertliğini sembolize eden 4 heykel var.

not: trevi çeşmesinin yerine yapıldığı antik çeşmeye su getiren kemerler ve yapılar ile birlikte antik roma döneminden kalma yapılar topluluğu olan vicus caprarius çeşmenin kendisinden de önemlidir esasında.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar