trileçe

tatmak isteyenlere, bir kere tatmış ama nerede tekrar yiyebilirim diye düşünenlere duyurulur:
süleymaniye kurufasülyecilerinde yapıyorlar ağa! çok da güzel yapıyorlar.
geçen gün okul çıkışı, vizelerin son günü sütlü karamelli bir tatlıyla güzelce taçlandırdık zaferimizi.

devamını gör...
kimine göre makedon kimine göre arnavut tatlısı. balkan tatlısı diyelim en iyisi. ayrıca latin amerika ülkeleri de bu tatlıya sahip çıkmakta. "tre lesches" adıyla.
devamını gör...
içinden süt akan kek düşünün ve üzerinde de frambuaz sosu.bazısında da karamelli sos.benim tercihim frambuaz'dan yana ama.neyse işte bu tarifi verilen tatlının adıdır trileçe.çok hafif çok hoş bir tatlıdır.
devamını gör...
orjinal adıyla trileqe, arnavut tatlısıdır. kendileri bol sütlü ve soğuk yenmesi gereken bir tatlı olup çok hafif olduğu için utanarak 1 dilim daha yesemmi diye bakılan bir tatlıdır. çikolatalı,frambuazlı çeşitleri bulunsada en yaygın ve orjinal olan karamelli yenmelidir.
devamını gör...
bir rivayete göre, arnavut dilinde üç süt anlamına geldiği, diğer rivayete göre tres-leches çözümlemesiyle bakılınca latin amerika kökenli olabileceği ve üç çeşit sütten yapıldığı için bu adı aldığı söyleniyor. bu üç çeşit süt de, manda sütü, koyun sütü ve inek sütü.

devamını gör...
makedonya göçmeni bir arkadaşın okuldaki "yiyelim-içelim, soran olursa etkinlik diyelim" gününe getirdiği, çevremdeki herkesin fazlasıyla sevmesine rağmen ilk ve son yiyişimde hiç de hoşuma gitmeyen tatlı.
devamını gör...
adında ki tri ya süt koyun, keçi, ve inek sütüne işaret eder genelde yapan yerler bilmediği için lezzet yetersizliginden beğenilmez, istanbullular hacisayid veyahut hacisayidoglu olacak bilirler bilmişlerdir ordan yesinler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar