troll

iskandinav mit'inde geçen insanımsı canlılardır. kötü karakter olarak resmedilir. insan yedikleri anlatılır izbe yerlerde yaşam sürerler(miş). çok edepsizmişler, güzel prensesleri kaçırıp hamm yaparlarmış. günümüzde de maketleri olan sempatik gözüken toys'ları mevcuttur.** *
devamını gör...
tolkien in güzide eseri hobit te sabaha karşı, tartışmaktan doğduğunu farkemedikleri güneş altında kalarak taşlaşan gülünesi mi ağlanası mı bilinemeyen yaratıklar. evet gün ışığında taşlaşıyorlar bu bakımdan doğudaki cinlerle benzerlik gösterirler, gece yaşama gündüz inine çekilme meselesi.
devamını gör...
trol kısaca balık avlamak için kullanılan ağ demektir. olayı bilimsel olarak açacak olursak, trol ağları yelkenli gemilerden bu yana kullanılan av araçlarıdır. ilk tipleri danimarka ığrıpları ve kirişli trollerdir. daha sonra iki gemi ile çekilen troller ve en son olarak kapılı troller geliştirilmiştir. mecazi anlamda sözlük dilinde dolaşan haline ise içi boş bırakılan ya da ukde verilmiş başlıklara sazan biçimi atlayarak onları doldurma çabasında olan kişiler anlamına da gelir.
devamını gör...
sozlukler icin, olmasinin sozlugun hareketliligi acisindan faydali oldugu,ancak son zamanlarda burada oldugu gibi fazla oldugunda sozlugun codunun cikmasini saglayan insanlar.
devamını gör...
bir de bu trollerin değişik bir türevi varmış wikipedia ya göre. concern troll, gizli troll diye çevirilebilir. bunlar normal trollerin aksine kendilerini içine girdikleri grubun bir parçasıymış gibi gösterip, insanların fikirlerine şüphe düşürecek onları üstaca manipüle edecek yazılar yazarlarmış. bir nevi münafık çaşıt gibi bir şey yani.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar