tsunami

deniz açıklarında meydana gelen bir deprem neticesinde oluşŸan dev dalgalara verilen ad.

bu doğŸa olayı japonya'da tanımlanmışŸtır ilk olarak. o yüzden adı "tsunami"dir. o yüzden "çunami" diye okumak gerekir.***

devamını gör...
saniyeler öncesinde gayet sakin görünen denizin bir anda akıl almaz bir şekilde üzerinize gelip, size kaçacak tek bir kuru kara parçası dahi bırakmamasıdır.

depremin, sel ve dev dalgalarla birleşerek insanoğlunun ne kadar aciz olduğunu gözler önüne seren bu afet, kıyametle ilgili adeta bir ipucu olmakla birlikte Allah'ın kudretini de hafızalara kazımaktadır.
devamını gör...
japonya ve endonezya'yı yerle bir etmiş , binlerce insanın ölümüne ve bir o kadar kişinin de kaybolmasına vesile olmuş büyük afet.
endonezya depreminde kaybolan bir genç kız aradan 7 yıl geçtikten sonra ortaya çıkmış ve ailesine kavuşmuş.
--- alıntı ---

endonezya'yı 2004 yılında vuran tsunami felaketinde sürüklenen kız çocuğu 7 yıl sonra ailesine kavuştu.

açe eyaletinin meulabo kentindeki bir kafede geçen hafta ortaya çıkan 15 yaşındaki vati, yıllarca dilenmeye zorlandığını, sonunda kaçtığını söyledi.

vati, yıllardır ailesini aradığını ve sonunda kavuştuğunu belirtti.

vati'nin ailesi, 230 bin kişinin öldüğü tsunami felaketinde 3 kızını kaybettiğini anlattı. anne yüsniar, vati'yi kaşının üzerindeki yara izi ve kalçasındaki lekeden tanıdığını belirtti.

--- alıntı ---
devamını gör...
her depremden sonra türkiye de tsunami olur mu sorusunu soran gerizakalı vatandaşlardan bıktık azizim. olm tsunami bu coğrafya da olur mu ebesininin nikahına katıldığım. bir de ölçmüşler tsunami etkisi 13 cm diye bu son muğla depreminde... imtihansınız yemin ediyorum.

d a l g a l a n d ı n
devamını gör...
ülkemizde en şiddetli hali 35 cm olarak akdeniz sahillerinde olabilecek etkendir. yeterince kabarma ve dalga boyu oluşturacak kadar alana denize, okyanusa sahip değiliz.
devamını gör...
ülkemizde olmaz denilen doğa olayı. neye dayanarak olmaz denildiğini merak ediyorum. geçmişte olan depremlere bakıldığında istanbul kıyılarında değişime bile sebep olan tsunamiler meydana gelmiş.
bir de 13 cm diye açıklanan tsunami komik gelebilir ama bu tsunamiden meydana gelen dalgalar araçları 100 metre içeri savuracak kuvetteydi.
devamını gör...
kökeni japonca olan kelime, tsunami japonca karakterle de bu şekilde yazılır ama baştaki "tsu" harfi, kelimenin başında olduğunda sadece "su" diye okunur, yani japonlar aslında "sunami" derler. "tsu" harfi ortada veya sonda kullanıldığında yine "tsu" diye okunur.
つなみ / tsunami (hiragana)
津波 / tsunami (kanji)
devamını gör...
sözlüğün telefon operatörü yazarı.
samsung'dan xiaomi'ye , lg'den motorola'ya yeni çıkan telefon modellerinin özelliklerini bu arkadaştan öğrenebilirsiniz. hatta abartıp akıllı telefonlara bile el atmış.

nikaltına baktım bomboş , nasıl yani kimse hoşgeldin dememiş mi diyordum ki , kayıt tarihi eski çıktı.
yeniyse ; hoş gelmiş , eski de isim değiştirdiyse ; kimsin lan sen * *

istek parça ; garibanlar için daha ucuz , bedavadan biraz pahalı telefonları da yaz arkadaş herkes 10 bin liralık telefon alamıyor .
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar