tükenmişlik sendromu

tükenmişlik sendromu, kişiyi bedensel ve ruhsal olarak zorlayan bir etkene uzun süre maruz kalması sonrası ortaya çıkan tükenme halidir. üretim sürecinin tamamını görmeyen, sürekli aynı işi yapan çalışanlarda (fabrikada sürekli bir vidayı sıkan işçi gibi), bir de stratejik pozisyondaki yöneticilerde rastlanan bir sorundur.
en önemli özelliği kronik bir yorgunluk yaratmasıdır. geçmeyen, tükenmeyen bir yorgunluk ve özellikle de hayattan artık zevk alamama, çabuk sinirlenme, iştahsızlık, bel ve sırt ağrıları, her şeyin batma derecesinde rahatsızlık vermesi, asabi olma, uyku bozukluklarıyla kendini gösteren bir süreçtir.
devamını gör...
meryem uzerli'den sonra içinde bulunduğumu hissettiğim sendromdur. her yönden bitmiş vaziyetteyim.
zamanın ötesinden gelen eklembik: hiç de öyle değilim hamdolsun, neden öyle yazmışım ki? müdürdüm ya o zaman, ondan yazdım herhalde.*
devamını gör...
meryem uzerli ile moda olmuş hastalıktır.ben doğduğumdan beri tükeniğim kimse takmadı kadın geldi üstüne sultan sülüman dedi moda oldu.hayat işte...
devamını gör...
doğum ile birlikte başlar. o ilk çığlık ve ilk ağlama "tükeniyorum."dur aslında. günler, aylar geçtikçe yavaş yavaş ele geçirir, ağrılı yahut ağrısız bir şekilde tüketir ve malum son...
devamını gör...
öyle değil arkadaşlar, diziyi satmışlar, halit ergençe bir sürü para vermişler, bu kıza vermemişler, o da kızmış.
devamını gör...
sanırım bu aralar tutulduğum hastalıktır. hiç bir şey yapasım gelmiyor. ne bakıyosun lan elitim ben senin gibi grip falan mı olacağımı sandın böyle olur elit adamın hastalığı!1!!
öyle işte tüm belirtiler bu ara bende mevcut ilacı falan varsa eczacı arkadaşlar bi piştlesinde alalım be anam parası neyse eczaneden.
devamını gör...
takdir ettiğim hastalık.
öyle grip, soğuk algınlığı falan değil en azından. extrem bir hastalık sonuçta. (heyecan verici)
devamını gör...
en sonunda beni de delirttiniz..
onlayn olup trene bakar gibi..
bu sozluk neyle calisiyor arkadaslar..
alin ben de bittim..
bittim lan..
delirdim..
sayenizde..
tanımsız sozluk mu olur..
devamını gör...
toplumumuzun meryem üzerli sayesinde tanıştığı sendrom. teyze ne kadar spot altında çekim yaptıysa eminönündeki emekçi hamalların bile yakalayamadığı sendromu yakalamış.
devamını gör...
yapılan araştırmalar bu sendroma en fazla yakalanan meslek grubunun öğretmenler olduğunu söylüyor. araştırmayı ilerlettiklerinde ise tükenmişlik sendromuna sebep olan şeyin "neticeyi görememek" olduğunu farkediyorlar. mesela bir doktor hastası üzerinde bir işlem yapar. bir kaç haftaya iyi olursa o hasta. doktor bu noktada mesleğini sevebilecek.çünki fayda verdiğini düşündü ve lezzet aldı. öğretmenlikte ise netice ve ürün uzun seneler alınmıyor ve göremiyorsunuz. 3-4 sene beraber çalıştığınız gençler acaba ne oldular? onlara dokunabildim mi? bilmiyorum. bilmeyince de o ana enerji kalmıyor. gibi. kısaca bu.
devamını gör...
öğretmenler üzerinde yapılan bir araştırmada ki araştırma türkiyede yapılmış ve oldukça kapsamlıydı, öğretmenlerin meslek hayatlarının 5-10. yılları arasında yoğun olarak yaşadıkları duygu olduğunu okumuştum. özellikle 5 yıl civarı tam bir kırılma ve sorgulama dönemi imiş. bu aşamayı atalatan öğretmenler 10. yıllarında genellikle daha az tükenme semptomları gösteriyormuş. buna hobi edinme, hayat kurma, düzeni devam ettirme ve ne beklediğini bilme gibi faktörlerin etkili olduğunu düşünüyorum.


http://www.ttb.org.tr/MSG/d...

http://journals.manas.kg/mj...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar