tul-i emel

1. (Tematik)
uzun emel; zevk ve safa sürmek için çok yaşama arzusu.

ibadet yapmak için çok yaşamağı istemek tul-i emel olmaz.

cennet'e gitmek isteyen, tul-i emel sahibi olmasın. dünya işleri ile uğraşması ölümü unutturmasın. haram işlemekte Allah'tan haya etsin (hadis-i şerif-ibn-i ebid-dünya)

tul-i emel sahipleri, ibadetleri vaktinde yapmazlar. tövbe etmeği terk ederler. kalbleri katı olur. ölümü hatırlamazlar. vaz ve nasihattan ibret almazlar. tul-i emelin sebepleri; dünya zevklerine düşkün olmak, ölümü unutmak ve sıhhatine, gençliğine aldanmaktır. tul-i emel hastalığından kurulmak için, bu sebepleri yok etmek lazımdır. ölümün her an geleceğini düşünmelidir. sıhhatin, gençliğin ölüme mani olmadıklarını unutmamalıdır. çocuklardaki ve gençlerdeki ölüm sayısının, yaşlılardaki ölüm sayısından çok olduğunu istatistikler göstermektedir. çok hastaların iyi olup yaşadıkları, çok sağlam kişilerin çabuk öldükleri her zaman görülmektedir. tul-i emel sahibi olmanın zararlarını ve ölümü hatırlamanın faydalarını öğrenmelidir. (muhammed hadimi)

*
devamını gör...
peygamber efendimiz, üç tane çubuk aldı. birini önüne, birini de yanına dikti. diğerini de uzaklara attı. sonra:
(bu çubuk insan, yanındaki de eceli, uzaktaki ise emelidir. insan emellerinin peşinde koşar; fakat eceli onu yakalar, emeline ulaşamaz) buyurdu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar