pek çok kişinin içinde bulunduğu yanılgı dersem abartmış olacağım, çünkü en azından ırk ve cinsiyet ayrımları yapabilecek kadar derin düşünüyorlar. mesela tesis 1 erkekleri, tesis 2 kadınları üretirken kalite kontrole göre türk, alman rus gibi isimlerle sınıflandırıldığı düşüncesindeler.

kalitesiz espriyi bir yana bırakırsak aslen birçok sorunun kaynağında "insan doğası", "erkek doğası", "kadın doğası" diye başlayan cümlelerle ifade edilen köhne zihniyetin olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor. hoş, bu gerçeğin farkında olup bilmiyormuş numarası yapanlar yok değil. konuyu örneklerle falan anlatmaya kalkabilirdim ama söylesem tesiri olmadığından uzatmayacağım, susmayarak, 2 parafrag tanım girip gönlümün istediğini yaptım nasıl olsa.
devamını gör...
insanlar erkekler ve kadınlar olarak ayrıldığında ister istemez kendi cinsiyetlerine bağlı bazı temel özelliklerle sınıflandırılıyorlar ama bunu tüm bireyleri kapsayacak şekilde genişletmek doğru değil. başlığın ancak distopik gelecek tanımlarında geçen insanların doğmadığı üretildiği klonlama labaratuarlarında mümkün olduğunu da unutmamak gerek.

(bkz: the island)(bkz: the matrix)
devamını gör...
günümüzde çürütülmüş zan. 'artık her şey kişiye özel' düşüncesi benimsenmeye başlandı, mesela kişiye özel diyet gibi. bir hastalığın belirtileri bile kişiden kişiye değişiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar