kafamı kurcalayan konulardan bir tanesi idi, değinmek istedim.

havalimanı, köprüler, raylar ve tüneller... hükümet bu projeleri tanıtırken ülke hazinesinden cüzi miktarlar çıktığını, asıl yükümlülüğün ihaleyi alan yani yapıp işletip devredecek olan firmaya ait olduğunu bastıra bastıra anlattı. bu sistemin tartışılan kısmı devletin geçişler veya kullanımlar için tutar belirleyip kefil olmasıydı. yani firma vaad edilen ciroya ulaşılamayacak bile olsa açık kısmı devlet finanse etmeye garantör oluyordu.

benim kafamı karıştıran konu ise bu değil. pekala hükümetler kendi yöntemleriyle yatırım yapıp ülkeyi yönetebilirler. bunda bir beis yok. sıkıntılı kısmı, insanlar yüksek vergilerden şikayet ederken bu yatırımları işaret etmeleri. "bakın paralarınız buralarda kullanılıyor" demeye getirmeleri. bu söylem gerçek olmadığı için dolambaçlı cevaplarla insanlarda bu algıyı oluşturuyorlar. pek tabi çıkıp doğrudan işaret edemiyorlar çünkü aynı projeler ile ilgili para harcamıyoruz diyorlar.

peki milletin ümüğüne çöküp toplanan vergiler nereye gidiyor?

günaşırı siyaset malzemesi yapılmayan yatırımları saymazsak elle tutulur, gözle görülür, dişe dokunur ve bunlar gibi mecazlara karşılık barındıracak hiçbir proje söz konusu değildir. iha-siha demeyin, gülerim. 80 milyondan fazla nüfusu olan bir ülkenin içtiği sudan çıkardığı dışkıya kadar vergi alırken bunu mu sunuyorsunuz demezler mı adama? bakın ben diyorum. hatta ileri gidip örtülü ödeneklere neden bu kadar fazla bütçe ayrılıyor diye sorguluyorum. durmuyorum, kurulan bütçe komisyon raporları ne ölçüde gerçek diye soruyorum.

sınırdışı operasyon yaptık, eyvallah. kendi silahlarımızı üretmeye başladık, ona da eyvallah. hastahaneler, okullar, karakollar yaptık, peki... peki, peki de birinci ve ikinci dünya ülkeleri bizim kadar vergi toplamıyorken tüm bu hizmetleri sunmayı nasıl başarıyor? üstelik ekonomileri de bizden daha iyi boyutlarda, değil mi?

son olarak şunu belirteyim. şeffaflık istememin sebebi hırsızlık endişesi değil. para yönetimini takip edip doğru eleştirileri sunmak. bu şekilde söylediklerimiz havada kalıyor. bildiğimiz tek şey, devlet vergilerle bizi sömürüyor. bu millet de bunu hak etmiyor!
devamını gör...
vergiler cukkalanıyor diyeceğim de daha fazlasını pişkeşten alıyorlar. ihtiyaçları yok yani.

vergiler nereye gidiyor diyeyim ben size. bir kere zannedildiği kadar adil bir vergi sistemi yok. hükümete yakın yahut hükümetin menfaati olan büyük iş adamlarının trilyonlarca liralık vergi borçları hemencecik siliniyor. alınan senin benim gibi garibanın vergisi. hemi de peşin haa. ekmek, yağ, tuz, kitap gibi temel ihtiyaçlardan peşinen alıyor.

alınanlar nereye gidiyor peki? şuraya:

- dış ve iç borç ödemeleri (çok önemli bir yekun).
- tasarruf olmayan itibar harcamaları (önemli bir yekun).
- savunma sanayi bunlara nazaran daha az bir tutar).
- tika, ytb gibi kurum ve kuruluşlar (devede kulak değil ama bir itibar harcaması hiç değil).

bunlardan sonra zaten kuşa dönüyor çok para kalmıyor.
devamını gör...
israfı çok büyük bir kalem olarak ayıralım.

benim gerçekten zoruma gidense hadi yapıyorsunuz mercedes'ten aşağı makam aracına binmiyorsunuz, yandaşlarınıza vergi/ihale vs kıyak çekiyorsunuz ama neden vatandaşın konforuna yönelik bir gram bir icraat yok. ulan vatandaşın temel ihtiyaçlarına göz koydu adamlar. yumurta almış başını gitmiş, daha dün patates almış başını gitmişti. bari bunlarla ilgilenin be. vatandaş karnı doyarken sorun yaşamasın.

ama yine de reis'i sorgular pozisyona düşüpte fetöcü olmayalım lütfen.
devamını gör...
her evde buzdolabı var işte daha ne? Allah razı olsun devlet büyüklerimizden vaktinde ateşi de bulup getirmișlerdi. ayrıca dandanakan savaşını da unutmayın. bunlar hep hizmet! nankörlük yapmayın! hükümetimizi yedirmeyiz.
devamını gör...
bir örnek vererek olayı basitleştirmeye çalışalım. bir devlet hayal edin ve yıllık geliri 100 lira olsun. planlanan harcamalar ise şu şekilde olsun:

30 lira......... cari harcamalar (memur maaşı vs)
20 lira......... borç anapara ve faiz ödemeleri
30 lira......... sosyal transfer harcamaları
10 lira..........mali transfer harcamaları
10 lira..........yatırım harcamaları

not: yap-işlet-devret modeli ile yapılan harcamalar yatırım harcamaları kalemine dahil olan bayındırlık harcamalarıdır ve 2018 merkezi yönetim bütçe gelirleri içindeki payı yüzde 10'dur. o yüzden rakam olarak 10 lira dedim

şimdi, toplam harcamalar 100 lira olduğu için devlet bu durumda halktan toplam 100 lira vergi almalıdır. eğer devlet derse ki ben bu yatırım harcamalarının tamamını yap-işlet-devret modeli ile yapayım, para da cebime kalsın. böyle bir durumda 10 lira bütçe fazlası olur ki devlet bu 10 lirayı ya farklı alanlarda kullanır ya da vergilerde 10 lira indirime giderek bütçe dengesini daha aşağı seviye de sağlar. ancak devlet böyle hareket etmez. 10 liralık yatırım harcamasını yine yapar ama hayata geçirmek istediği bazı projeler vardır ki bunların maliyeti çok yüksek olduğu için kamu kaynakları ile bu işin altına girmek imkansızdır. devlet der ki "ulan o zaman ben bunları da yap-işlet-devret modeli ile özel sektöre yaptırayım" diyelim ki hayata geçirmek istediği bu projelerin maliyeti de 5 lira olsun. bu durumda yeni bütçe şu şekilde oluşur:


30 lira......... cari harcamalar (memur maaşı vs)
20 lira......... borç anapara ve faiz ödemeleri
30 lira......... sosyal transfer harcamaları
10 lira..........mali transfer harcamaları
10 lira..........yatırım harcamaları

görüldüğü gibi her şey aynı. çünkü devlet, planlanan yatırım harcamalarını yap-işlet-devret modeli ile yapmadı, bu model ile yaptığı harcamalar, altından kalkamayacağı büyük projelerdi. planlanan yatırım harcamaları, kamu eliyle aynen yapılmaya devam ettiği için bütçe giderleri değişmedi, haliyle bütçe gelirleri de değişmedi. yani 100 lira vergi alan devlet, 100 lira vergi almaya devam etti.
devamını gör...
yap-işlet-devret modelini bedavadan hizmet sananların sorunsalı.

bu model yeni usul bir borçlanma-kredilendirme sistemidir.

ek olarak : devlet her işini özel sözleşme ile yapmaz, hatta şöyle kural olarak yapamazdı(u: ), anayasa ve kanun değişikliği sonucu kamu imtiyaz-şartlaşma sözleşmelerinin kapsamı daraltıldı özel hukuk sözleşmelerinin yolu açıldı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar