tüp bebek

3.üç türlü tüp bebek yöntemi vardır.

1- karı kocadan alınan sperm ve yumurtanın suni ortamda döllenip tekrar kadının rahmine konur. bu hali ile caizdir.

2- başka bir kadının yumurtası ile kocanın spermi döllenir ve karının rahmine yerleştirilir. veya karının yumurtası kocanın spermi ile döllenir ve başka kadının rahmine konulur. her iki şekilde haramdır.

3-başka bir adamın spermi ile karının yumurtası döllenir. haramdır.
devamını gör...
kadın yumurtasıyla, erkek spermi vücudun içinde değil de labaratuar ortamında döllenmesidir. islam hukuku açısından, evli çiftlerin sperm ve yumurtaları dışarıda döllenmesinde sakınca yoktur.
devamını gör...
tüp bebek tedavisinde enjeksiyon yerine "hap" dönemi

"tüp bebekle ilgili gelişmeler nereye varacak?" sorusunun artık yeni bir yanıtı var: "hapla tüp bebek tedavisi." yöntemin uygulanması için anne adayının düzenli adet görmesi yetiyor. böylece klasik tüp bebek tedavisindeki enjeksiyon uygulaması ve bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin maddi ve psikolojik yıkımları ortadan kalkıyor.

tüp bebek, ilgi ve rağbetin gündemden düşmediği ve tüm gelişmelerin dikkatle izlendiği bir alan. çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için her gün bir yenisinin eklendiği son gelişmeler, özellikle anne adaylarına önemli avantajlar sunuyor. bu gelişmelerden bir tanesinin de anne adayına uygulanan ve enjeksiyon tedavisini ortadan kaldıran, "haplı tüp bebek tedavisi" olduğu belirtiyor.türkiye'de kısa süre önce uygulanmaya başlanan yöntem, bir yandan az ilaç kullanımı sağlarken, diğer yandan da anne adaylarını ilaç tedavisinin yan etkilerinden koruyup tedavi maliyetlerini düşürüyor. dr. hakan özörnek, pek çok çiftin son dönemde bu yöntemle tedavi olmaya başladığını ve artık yumurta sayısının değil, kalitesinin önem taşıdığının anlaşıldığını söylüyor. hapla tüp bebek tedavisinin düzenli adet gören her kadına uygulanabildiğini belirten özörnek, " japonya ve kore'de tüp bebek hastalarının neredeyse yarısının bu yöntemi tercih ettiğini belirtiyor. özörnek'e göre, bu yöntem kendilerine enjeksiyon uygulanan ve iğne olmaktan çekinen kadınların duydukları korkudan kurtulmalarının yolunu açıyor.

devamını gör...
tüp bebek tedavisine gerek duyulmasına sebep olan sorun kadında da erkekte de olsa en çok eziyeti kadının çektiği bir yardımla üreme tekniği. 10 gün civarında bir süre göbekten kullandığı iğneler göbeğini haşat eder, ağız yoluyla aldığı ilaçlar da midesini. sonucunda yumurta toplama işlemi vardır ki küçük çapta bir ameliyattır adeta. uygulanan anestezinin olumsuz etkileri henüz geçmeden toplanan yumurtaların döllenip döllenmediği konusu vardır stres sebebi olarak. embriyo transferi bu sürecin en son ve en kolay aşamasıdır lakin sonrasi yani kanda gebelik hormonuna bakılacak 12.günün gelmesini beklemek insanın ömründen ömür götürür.
devamını gör...
türkiye'de etik açısından kürtajdan çok tartışılması gereken "tedavi yöntemi"dir. zira ana rahmi dışında döllendirilen yumurta ana rahmine enjekte edilirken dışarıda meydana gelmiş morulalardan en iyi gelişmiş olanlar seçilerek ana rahmine aktarılır. iyi gelişim göstermeyen morulalar ise atılır. peki en iyi gelişim gösteren morulalar neye göre tayin edilir? işte burada da sorun başlamaktadır. bilimsel bilgi mutlak doğru olarak kabul görmeli midir? bu gün en iyi gelişmiş morulayı tayin ederken kullandığımız bilginin yarın değişmeyeceği ne mâlumdür? türkiye'de bahsedilen tüp bebek tedavi yöntemi malesef bir açıdan katliam niteliği taşımaktadır. çok fazla sayıda yumurta ve sperm seçilir, bunlar döllendirilir ve içlerinden bir kaçı ana rahmine transfer edilir. peki ya diğerleri? yaşamak mefhumuna insanoğlu olarak biz karar verebilir miyiz? ana rahmine enjekte edilmeyen diğer morulaları öldürmüş olmuyor muyuz? diğer önemli bir konu ise insan embriyosundan kök hücre nakli etik olarak doğru bulunmadığı için ülkelerce yapılan bir tedavi yöntemi değilken tüp bebek yöntemi ile atılan morulaları nasıl etik temellere oturtabiliyoruz?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar