işten anlayan, görevin hakkını verecek fakir veya orta halli olan mı bakan olacaktı ne olacaktı yani. itibardan tasarruf olmaz.

neyse artık o hastane zincirini veya tur şirketini bakan beyler görevde olduğu sürecek denetleyebilecek olan harita yer beğenmesin direk istifa etsin.

ets tur şirketi ve otel zinciri sahibi mehmet ersoy kültür ve turizm bakanı.
medipol hastanesi ve medipol üniversitesi sahibi fahrettin koca sağlık bakanı.
devamını gör...
yani cidden ben bu mevzudaki sıkıntıyı cidden anlamadım...

mesela turizm bakanlığına kimin gelmesi gerekiyordu... bizim bakkal erdal'ı getirelim... sağlık bakanlığına da ebe hüsniye yengeyi getirelim... şimdi düşündüm de gerçekten haklısınız....

hani işi ehline verecektik, hani liyakat sahibi olmalıydı işi teslim ettiklerimiz...
devamını gör...
tur şirketi adı üstünde turizmin göbeğinde olan bir firma. hastane zinciri olan adam da sağlık sektörünü iyi bilen biri demek.

ne bekliyorsunuz marstan dünya ile hiç irtibatı olmayan bir canlı mı getirecekler? sen demiyor musun liyakatlı insanlar devleti yönetsin al işte yıllardır alanlarında çalışmış tecrübeli insanlar.

t: tam olarak doğru şeyi yapan sistemdir. ankara da yıllarca masa başında çürümüş bürokratı getirmekten iyidir.
devamını gör...
adamlar alışmış orman mühendisinden, maden mühendisinden milli eğitim bakanları ile yaşamaya haliyle garip geliyor. eğitim sisteminden çıkan odunlar ve keresteler hakkında sonra konuşmayın ama hocası orman mühendisi çocuk ne yapsın?
devamını gör...
yani bir insanın hem zengin hem liyakatli olamaz mı niye sinirleniyoruz anlamıyorum, adamlar işi biliyor ki, adı geçen şirketleri hastaneleri kurabilmişler. burdan olmaz başka yerden eleştirelim lütfen.ne yapılsa yaranılamayan halka gayet uygun olan bir sistemdir.
devamını gör...
şöyle bir örnek anlatmaya yeter sanırım.yeni sağlık bakanımız,şu an devletin ödemediği implant ücretlerini,özel hastanelerde yaptırın biz ödeyeceğiz diye bir ferman çıkarabilir.
devamını gör...
hz ömer r.a bir şehre vali göndereceğinde mevcut mal varlığını hemen kayda aldırırmış görev bitince de muhasebe yapılırmış .şimdi düşünüyorum da bence hiç kimse görevi süresince kendi şirketinin lehine karar vermeyeceğine kefil olamaz . ne kadar tanıyorsunuz insanları ? onları sizin gözünüzde makbul kılan sadece kimin tarafından seçilmiş olmaları değil mi ?

bir insan ticarette iyi diye devlet idaresinde iyi olacak anlamına mı gelir ? tüccar karını düşünür devletin şirket olmasını zaten kabullenmiş olanları rahatsız etmeyeceği aşikar . sosyal devlet söylemiyle yola çıkıp devlet şirket gibi yönetilmelidir dönüşü de sorgulanmıyor . ne diyelim sonumuz bağıra bağıra geliyor hayırla neticelenecek mi emin olmak zor. Allah bizi istikametten ayırmasın benim kimseden bir bekentim kalmadı .
devamını gör...
türkiyede işlerin nasıl işlediğini bildiğimiz için temkinli yaklaştığımız görevlendirme.herhangi bir işi o işten rant elde etmede zorlanmayacak birine teslim ettiğinizde içimizin kıpır kıpır olması tamamen öğrenilmiş çaresizlik.yok bunlar da öyle işler olmaz diyebilen varsa biz de içimizi ferah tutarız.
devamını gör...
yeni bakanların menfi tavırlar sergilemeyeceklerine dair bir garanti bir dayanak vs. alınmış olmalıdır kanaatimce. muz cumhuriyeti mi burası.
eski türkiye olsa kıyamet kopmuştu şimdiye kadar. kabinenin çoğunluğunun isabetli olduğunu düşünüyorum. zaten herkesin beğenmesi mümkün değil.
beğenmeyenler oranı % de 57.41 bunlar rte’yi başkan olarak görmek istemeyenler. dolayısı ile hiç bir icraatını beğenmeyecekler. bir türkiye gerçeği ile selamlıyorum hepsini...iyi oldu çok da güzel oldu
devamını gör...
keşkem tarım bakanı olarak da çiftlikbank siyosu tosunu getirseydi dediğim sistem. direkt yöneteceği kurumla ilişkili ticari faaliyet yürüten insanların başa gelmesi normal karşılanıyor lan. pehhh.
devamını gör...
başkanlık sistemidir. başkanlık sisteminin fıtratında olan bir uygulamadır. eğer bakan olarak seçilen kişiler çıkar çatışması (conflict of interest) karşısında dürüst ve etik davranabileceklerse (öyle olmaları umulur) işi en iyi bilen kişiler olarak başarılı olacaklardır.
devamını gör...
o kadar da şey yapmayın arkadaşlar yani o mevkilere seni beni getirmezler zaten. yani elit kesimden biri oluyor mutlaka.

iş adamı bence bürokrattan da akademisyenden de kaşar siyasetçiden de daha iyidir bu görevler için.

adam zenginse kendi parasıyla kendi emeğiyle zengin olmuş. ötekiler genelde devleti milleti yiye yiye pis bişey olmuşlar. daha kötüler.
devamını gör...
eleştirmek için başkanlık sisteminin ne olduğunu bilmemek, açıp dünyada başkanlık sistemi nasıl işliyor araştırmamak gereken bir husus.

ülkeyi bakanlar kurulu yönetmeyecek, ülkeyi cumhurbaşkanı yönetecek, bunlar da onun kabinesi.

bakalım abd'de trump seçildiğinde kabinesini nasıl kurmuş:

dışişleri bakanı: exxon mobil ceo'su
savunma bakanı: emekli general
adalet bakanı: senatör
içişleri bakanı: temsilciler meclisi üyesi
hazine bakanı: wallstreet geçmişi olan işadamı
enerji bakanı: eski vali
ticaret bakanı: işadamı
çalışma bakanı: restoran zinciri ceosu

gibi..

arkadaşlar ülke bakanlıklar üzerinden değil, cumhurbaşkanlığı üzerinden yürütülecek artık. bakanlık bir politikanın sorumlusu değil, cumhurbaşkanının yönlendiricisi ve aldığı talimata göre uygulayıcısı olacak. sorumlu tamamen cumhurbaşkanı. artık bakanlar kurulu yok.

(bkz: bilmemek değil öğrenmemek ayıp)
devamını gör...
amr : muhammedi iyi tanırım develere bakan bir çobandı
necaşi: ne çıkar isa da marangozdu.
( the message)

( 5 çaylak tanımla yazar olmayı kendinize yakıştırabiliyorsunuz negzel negzel)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar