türban

ikinci, üçüncü kuşak kentli ailelerin kızlarının baskıdan kurtulmak, rahatça okumak, rahatça çalışmak için bulduğu yaratıcı bir formül. sonradan islami hareketler bunu bir siyaset aracına dönüştürdüler ve iktidarla bunun üzerinden çekiştiler. 28 şubat'ta darbeyi yiyip kaçıştıklarında olan bu kızlara oldu. kürt vekillerin meclisten atılmasının üzerine bir de merve kavakçı ayıbı eklendi. umarım tüm kızlarımız en kısa zamanda okullarına, geçmişte kaybettikleri işlerine dönerler.
devamını gör...
medyanın ve özellikle laik kesimin genel olarak başörtüsüne karşıtlığı biliniyordu ancak bu durum oy kaybına neden oluyordu çünkü başörtüsüne karşı olmak bütün anadoluya karşı olmaktı...

durum böyle olunca özellikle engellemeye çalıştıkları üniversiteli kapalı kızları farklı bir kalıba sokup anadolu insanının tepkisini en aza indirmeyi planladılar. neticede ortaya türban isminde saçma bir kelime attılar ve ne yazıkki bu kelimeyi dillere pelesenk yaptılar.

ısrarla söylüyorum!

Allah'ın emri için takılan örtü bu ülkede başörtüsüdür... türbanı en azından şahsım adına bir erkek olarak kız kardeşlerime söylenen bir hakaret olarak görüyorum ve reddediyorum!
devamını gör...
kafaya takılıyor bu. herkes takıyor kafasına. eskiden bu kadar takılmazdı. şimdi politikacıdan askere, profesöründen rektörüne doktoruna kadar herkes takıyor. ne varsa takacak anlamadım ki.
devamını gör...
cenaze, kabir ziyareti ve dinimin eylemlerini yerine getirmek haricinde takmadığım ancak zaman içerisinde takmaya başlamayı planladığım başörtüsü.
devamını gör...
yanlış kişilerce dillendirildiğinden siyasi simgeye dönüşmüş sonrasında bir kesimin gerçekten siyasi simge olarak taşımaya başladığı ve sıkıntısını da saf inançları ile taşıyan bir kesmin çektiği bir nevi baş örtüsü.
devamını gör...
ortalığı karıştırmakta kullanılan aslına bakıldığı zaman çok masum yapısı olan pamukçuklardan oluşan nesne. aman işte herneyse anladınız siz onu
devamını gör...
siyasi simgedir. osmanlıdan bu yana kültürümüzde yoktur.seksenlerden sonra din sömürüsüyle halka yerleşti.şöyleki; osmanlı da ikinci mahmut fesi getirip kavuğu kaldırınca insanlar dinin simgesini nasıl kaldırırsın gibi tepkiler vermişlerdir hatta bununla ilgili bir şarkıda vardır."üsküdara gider iken aldıda bir yağmur. katibimin setresi uzun eteğide çamur" buradanda anlayacağımız gibi ikinci kısmı düşünürsek kıyafet yeniliğine karşı tepkiyi görürüz ama daha sonra mustafa kemal atatürk fesi kaldırıp şapkanın kullanımını isteyince bu sefer fes dini simge olmuştur. bugünde türban aynı şekilde böyledir.bizim kültürümüzde türban değil başörtüsü vardır.
devamını gör...
hanımlar tarafından takılması dinimizce emir edilmiş baş örtüsüdür. yanlış anlaşılan bir husus olarak sadece saçı değil, omuzlardan gelerek boyun kısmını da örtmelidir.

hakkında olumsuz konuşmak bile başlı başına islam'a hakarettir.
devamını gör...
"bir kız öğrenciyi başını örttüğü için tahsil hakkından mahrum etmek istiklal savaşı başlarında ve maraş'ta, düşmanlar tarafından başörtüsü çekilip düşürüldüğü için başlayan milli şahlanışın ruhuna tükürmektir."

(bkz: necip fazıl kısakürek)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar