türbülanstan çıktık

çokomel bakanımızın müjdesi.

hazine ve maliye bakanı berat albayrak, "17 yıllık ak parti iktidarlarında ilk kez cari fazla verdi. kur ataklarına rağmen dengeleme sürecini hedeflerimizin öresine taşıdık. türbülanstan çıktık, ithalattaki köpüğü azaltırken, ihracatı artırdık" dedi.

buradan

(bkz: haziran'dan itibaren türkiye cari fazla verecek)

hadi gözümüz aydın kriz bitmiş .
devamını gör...
türkiye en son ne zaman cari fazla verdi biliyor musunuz?

geriye doğru gidersek 2001, 1998, 1994, 1991, 1989, 1988...

peki bu yılların ortak özelliği ne?

hepsi kriz yıllarıdır.

yerli sermaye artmadan verilen cari fazla, yabancı sermayenin kaçtığını gösterir. kaçan yabancı sermaye cari açığı düşürür ancak kaçan sermaye ikame edilemediği için cari fazla ekonomik daralma getirir. artı olarak yükselen dövizin ithalatı kısması da bir etkendir. bilhassa ithal mala bağımlı üretimler, bu durumdan olumsuz etkilenir.

vatandaşı kandırmasın kimse. bu cari fazla, olumlu yorumlanamaz. inşallah biz yanılıyoruzdur.
devamını gör...
pardon ama tabi ki dengelenme olacak, başka ne olacaktı? dolar yükseldi ve iç talep düştü, kimse ithalat yapamıyor ki! bu kurla dışarıdan mal mı alınır, alsan içeride tl ile satman lazım, kime satacaksın? ihracat da bu kadar karlı olmasına ve bu kadar zorlamaya rağmen pek az artabildi, yıllardır 170 milyar dolar civarında patinaj yapıyoruz. bu nasıl iş? ülkece cari fazla veriyorsak cebimize para giriyor demektir, o zaman neden iç tüketim düşüyor, neden işsizlik artıyor, o da benim sorum olsun.
devamını gör...
cari fazlasının mevcut kriz halinin son ayına göre olduğunu belirtmemiş. misal 17 yıllık ak parti hükümetinden bu yana cari fazlalık her sene katlayarak artmış mı? sorusunu sorsak vatan haini oluruz. geriledikten sonra gelinen son geri noktadan fazlalık vermek değil ülkeyi ileriye taşımak malesef ama mevcut durumun karını ilerledik gibi gösterince olayın farkında olmayan halka yazık, kandırılıyorlar.

şöyle anlatayım anlamayan ve olay gerçekten çok iyiymiş gibi yorum yazan ve bunu empoze etmeye çalışacak ak troll ve korumacı partizanlara;

2003 yılında ekonomi tekstil sayesinde ne kadar cari kazanç elde etti, bu yıllarda bu cari fazlalık ne kadar dolar ediyordu.
2019 yılında tekstil ne kadar cari fazlalığı sağladı kaç dolar yapıyor.

bu iki kıyas ilerlemeyi gösterir. ama olay her şekilde gerilemeye geliyor netice olarak ülke gerilemiştir. anlık karlılığın bize faydası yok. ancak siyasiler göz boyamada kullanıyor.

ben şunu istiyorum, halk her şeyi ile iler gitsin, kazancı ileriye giden halkın suç oranı düşer, sağlık problemleri azalır......
devamını gör...
ben bu damat reisin ekonomi konusundaki analizlerine, yorumlarına bakınca aklıma hep kemal sunal'ın pişmaniye ticareti gelir. boğazına kadar battığı durumdan öyle pollyanna bir yorum çıkarır ve kendini bu destansi ekonomik zafere öyle inandırır ki, dinlerken tuhaf bir acıma hissi belirir kalbinizde.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar