türk bayrağı

ruhumu canlandıran, tüylerimi diken diken eden, gökyüzüne baktığŸım zaman gözlerimi güneşŸten daha çok kamaşŸtıran yegane değŸer. hilal, Allah kelimesi ile aynı harflerden oluşŸup Allah'ı, yıldız ise şŸekil itibariyle muhammed'in arapça yazılışŸını andırıp hz. muhammed'i simgelermişŸ. bunun böyle olduğŸunu bilen atatürk, bayrağŸı bizzat böyle kabul etmişŸtir. bazı düşŸünce kabızlarına batmaktadır bugün bayrağŸın üstünde atatürk'ün fotoğŸrafının olması güler geçerim o ayrı.
devamını gör...
ay ve yıldız. al zemin üzerinde ak renkleriyle daha da anlam kazanan ikili. batı bayraklarına bakıyorsunuz, hiçbirşeye benzemiyor. motifsiz, desensiz bayrak mı olur? dümdüz üç şeritten oluşan birbirinin kopyası bayraklar. güzel olan simetri değil asimetridir. bunun farkında değiller. sadelikse sadelik, estetikse estetik, anlamsa anlam. yok bir eşi bayrağımızın.
devamını gör...
azerbaycan bayrağı, türkmenistan bayrağı, kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti bayrağı, özbekistan bayrağı... bunların hepsi türk bayrağıdır.
devamını gör...
türk'ün ruh boyutunun farkındalığındaki;her türk'ü heycanlandıran ve bayrakların en güzeli dedirten,bayraktır.
devamını gör...
üzerindeki hilalin islamiyeti; yıldızın ise türklüğü, kırmızı rengin vatan uğruna şehit düşenlerin asil kanını temsil ettiği bağımsızlık simgesi, aleme nizam vermiş türklerin, milletimin bayrağı.

arif nihat asya şu dizeler ile hitap etmiştir güzel bayrağımıza.

ey, mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü!..
kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
ışık ışık, dalga dalga bayrağım,
senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.
sana benim gözümle bakmayanın
mezarını kazacağım!
seni selamlamadan uçan kuşun
yuvasını bozacağım.
dalgalandığın yerde ne korku, ne keder
gölgende bana da, bana da yer ver !
sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
yurda ay yıldızın ışığı yeter.
savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.
kızıllığında ısındık,
dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
gölgene sığındık.
ey, şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalan;
barışın güvercini, savaşın kartalı
yüksek yerlerde açan çiçeğim;
senin altında doğdum,
senin altında öleceğim.
tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
yer yüzünde yer beğen !
nereye dikilmek istersen,
söyle, seni oraya dikeyim !

arif nihat asya

devamını gör...
dünya üzerinde ilhamı kandan aldığı söylenen tek bayraktır. terörist silahlı örgüt olarak çalışan israil bile bayrağını tallit dedikleri dua ederken omuzlarına attıkları şaldan ve davud un kalkanından ilham alarak tasarlamışlardır. bu anlamda türk bayrağının eşi benzeri yoktur.

ayrıca
devamını gör...
islamın sembolü hilâli her daim koynunda taşıyan, rengini islam, vatan uğruna canlarını veren şehitlerimizin kanından alan, avrupa birliği toplantıları sonrası, çekilen hatıra fotoğrafları için düzen alınırken, üzerine hiç basılmayan, liderimizin (o an her kimse) alıp büyük bir saygıyla ceketinin iç cebine koyduğu, uğruna dünyalar feda şanlı bayraktır..
devamını gör...
facebook grubunda an itibariyle ; 3,363,551 hayranıyla dünyadaki en çok hayran sıralamasıyla ilk 100de.
devamını gör...
ülke bayrakları içinde tek'dir.

hele ki yabancı bir memleketten, kara yolu ile dönerken, sınır kapısında o'nu görünce bir acayip olursunuz;
ayağınız başka topraklarda olsa bile, o'nu görmek bile size kendinizi güvende hissettirir.

devamını gör...
hilali Allah'ı, yıldızı muhammed'i anımsatır.

bu yüzdendir bosnalıların sevinç gösterilerinde türk bayrağının olması. bu yüzdendir afrikaya giden müslümanlara 'siz türk müsünüz?' denmesi.
devamını gör...
yahudilerin, beyaz saray önünde, siyonistleri protesto etmek için kullandığı bayrağımız.

anar$ist simgesine evriliyor yava$ yava$.

eylem yapmak isteyen, eline türk bayrağı alıyor.
devamını gör...
onurumdur, başımın üzerinde tuttuğum, değerlim, her şeyim...

nerede yok ki? endonezya'da, bosna'da, afrika'da, gazze'de hep o vardır. onun asaleti hala düşmanı korkutur. bu bayrak hala dünyanın en onur verici simgelerinden biridir. benim canımdan bir parça. vatanımın üzerinde daima dalgalanacak olan şanlı hilal.
devamını gör...
#864273 girdisindeki tespite dayanacak olursak, eğer bu mümkün olsaydı muhtemelen şöyle denecek bayraktır:

"eskiden bayrağımız kırmızı zemin üzerine beyaz ay yıldızmış, ayy ne iğrenç, şükür ki atatrük bunu değiştirmiş..."
devamını gör...
ilkokul duvarlarında ve bir çok yerde basit ve cinnet geçirtecek tasviri ile herkes ömrü hayatında birkez karşılaşmıştır.
hani şu kan gölü üzerine ay ve yıldızın yansıması.
bir bilenden dinledim bayrağımızın tarihini şaşırtıcı bir o kadar da güzeldi...
devamını gör...
hilal ve yıldızdan ibaret olan bayraktır.

ama unutulmamalıdır ki; yıldız simgesi (bkz: sâbiã®lik) dini tarafından da tanrı olarak kabul edilmiştir. kur'an'da da geçen sâbiã®ler yıldıza tapıyorlardı. bu mânâda türk bayrağındaki yıldızı doğru değerlendirmek lazımdır.

zira kimileri kürdistan için; güneş ve (bkz: yezidilik) bağlantısı kurabiliyorken, ben bu bağlantıyı görmezden gelemiyorum.
devamını gör...
türk bayrağının rengini şehitlerin kanından ilhamını da kan gölüne yansıyan ay ve yıldızdan aldığını biliyoruz. fakat bayrak hakkındaki bu bilgi bayrağın taşıdığı kutsal anlamı o anlamdaki sembolizmi ondaki derinliği ve yüceliği anlatmaya yetmez.
devamını gör...
5 köşeli yıldız bir bakıma satanizm ile de özdeşleştirilebilir. pentagram yani 5 köşeli yıldız satanistler tarafından çokca kullanılan bir semboldür.

diğer yandan; dişil bir sembol olup, venüs tanrıçasıyla bağdaştırılmaktadır. türklerin bir dönem sümerlerle irtibat kurduğunu düşünenlere göre bu bağlantı hiç de yabana atılacak gibi değildir.
devamını gör...
kimi rivayetlere göre bu bayrakta bulunan ay(hilal) vampirlerin, (dolunay görmeden önceki hilal) ve kurt adamların remizleriymiş...özellikle bulutsuz gecelerede tam kurt adam mesabesine gelmek için bu hilal -dolunay evresi ulumalarla geçirilirmiş..
devamını gör...
hilal aynı zamanda babil'in üçlü tanrılarından birinin sembolüydü de. "sin" bu tanrının, yani hilal tanrısının ismiydi. diğer iki tanrıdan biri ise bizi gene şaşırtmıyor: "iştar".

iştar, pentagram yani 5 köşeli yıldızdır.

eski türklerdeki olabilecek 3'lü tanrı inancı, bir bakıma teslisin yansımasının t.c devleti bayrağına işlenmiş olması muhtemeldir.
devamını gör...
hilal'in dünya üzerindeki niteliğini bilemeyen yok, lakin islam ile de yakından ilişkilidir ve bu sembolun tüm niteliklerini yerine getiren başka da bir millet yok, o yüzden gurur duyulasıdır.

hilaldeki uçların güneşi çevrelemesi de oldukça enterasandır ve osmanlıdan süregelen bu sembolik işaret de yeryüzünde bir ilktir:

(bkz: bir hilal uğruna ya rab ne güneşler batıyor)
devamını gör...
hakkında bu kadar entry girilince şakirtlerin değiştirmeyi düşündüğünü sandım, yersen.
devamını gör...
bazı kendini bilmezler tarafından 'dalga' geçilip hakaret konusu edinilen bayrağımızdır. bu kendini bilmezlerin burada olması ayrı bir üzüntü kaynağıdır.
devamını gör...
azmanistanlıların neye tekabul ettiğini anlamaya başladıkları bayraktır. gün geçtikçe * temsil gücü artmaktadır. dolayısıyla düşmanları da aynı oranda artmaktadır. öyle ya da böyle bir gün herkes kendini hilale göre konumlandıracaktır.


devamını gör...
mesleği icâbı zamanının çoğunu semboller, renkler, kontrast, uyum ve saire ile ilgilenerek geçiren bir tasarımcı olarak, tüm ülke bayrakları içinde en şık, en estetik, en "güzel" olduğunu düşündüğüm bayraktır.

diğer bayraklarla kıyasladım, inceledim ama, yok, daha iyisi yok.

baktığımda, bende oluşan his, mutluluk, evet mutluluk...*
devamını gör...
çağlar boyu milletimiz güneş (yıldız da bir güneştir) ve aya manevi değerler yüklemiştir. bu gelenek islamiyet'le de devam etmiştir. birçok türk medeniyeti, bayraklarında bu iki sembolü kullanmıştır. hatta aleviler güneşi hz. muhammed'e (sav), ayı da hz. ali'ye (ra) benzetirler.
(bkz: ay ali dir gün muhammed)
devamını gör...
motiflerinin roma lahitlerinde de bulunduğu bayrak.
bayraklar ulus devler icat edilmeden önce çokda özel bir öneme sahip olmamakla birlikte ulus devletle birlikte özellikle kutsanan bir obje haline getirilmiştir.
devamını gör...
" sembolleri türk kültür ve medeniyeti temel alınmadan yorumlanamaz" dedirten bayrağımızdır. nasıl yunus emre şiirini tasavvufu es geçerek yorumlayamazsanız türk bayrağını da satanist-paganist vs temelli yakıştırmalara gönderme yaparak yorumlayamazsınız.
devamını gör...
kırmızı zemin üzerine beyaz ay ve yıldızın bulunduğu, kırmızı rengini şehitlerimizin kanından alan, hilaliyle güzel dinimiz islamı sembolize eden, canımızdan daha aziz gördüğümüz, en güzel bayrak.
devamını gör...
"mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü/ kız kardeşimin gelinliği
şehidimin son örtüsü" şeklinde küçükken adına şiirler okuduğumuz bayrağımız,kutsalımız.
devamını gör...
yatay olarak sıralanmış mavi, beyaz ve yeşil üç şeritten oluşur. mavi şeridin üzerinde bir hilal ve oniki yıldız vardır.

bu da bir türk bayrağı.
devamını gör...
bayrak, sancak elbette kutsaldır fakat:
kurtuluş savaşına atfen derler ki; savaşın bir yerinde o kadar çok kan akmış ki böyle göl olmuş, sonra üzerine ay ile yıldızın ışığı vurmuş sonra onu biri resmetmiş, o hengamede kimse o. sonra o hangi devlet erkanına hangi mecrada bayrağı resmetmiş sonra bu konu görüşülmüş kararlaştırılmış derken bayrağımızın şekli ilan edilmiş oralar meçhul. meçhul yerleri karıştırmayalım hikayenin büyüsünü kaçırmayalım işte türk bayrağı doğmuş. bayağı fantastik bir hikaye anlaşılacağı üzere amma velakin bu da o meşhur ergenekon destanı gibi uydurma. yakın tarihimiz türklüğü yüceltmek, rejimi sağlama almak, osmanlı ile bağları koparmak için böyle uydurma şeylerle doludur. kökleri orta asya steplerine kadar araştırırken ve değerler oralara dayandırılırken müslüman türk tarihi es geçilmiş, yok sayılmıştır. her şeyi ile tarihin yeniden yazılma zamanı gelmiştir de geçiyorda. çok şükür yücelmek için öyle uydurma fantastik hikayelere ihtiyacı olmayacak kadar derin tarihi, şanı şerefi olan bir milletiz.
devamını gör...
hikayesi -daha önce de belirtildiği üzere- kurtuluş savaşın'ndaki şehitlerin kanlarına dayandırılırdı ilkokuldayken. sonradan öğreniyoruz ki osmanlıdan beri var bu bayrak.
bir de pek çok ülkenin tuhaf renklere/şekillere sahip bayrakları oluyorken türk bayrağı güzeldir. kırmızısı=kan şeklinde öğretilince kırmızıdan nefret etme sebebim olmuştur o ayrı.
devamını gör...
rus bir otel müşterisinin hayran olduğu şanlı bayrağımız.

2 gün önce çalışırken (beach boyum) sahildeki sehpaların üzerinde bir şey farkettim. birisi koskocaman bir türk bayrağı yapmıştı sehpanın üzerine sahilde bulduğu taşlarla.

dün yine aynı sehpanın üzerinde taşlarla yapılmış bir gemi vardı. geminin üzerinde ise kocaman bir türk bayrağı vardı ve yanında rusça bir şeyler yazılmıştı.

bugün özellikle her zamanki saatte gittim o sehpanın bulunduğu yere. yine bir bayrak vardı taşlarla yapılan. bende fotoğrafını çektim.


devamını gör...
o bayrağın rengi atalarımın kanının rengidir. o yüzden kıymetlidir. adı türk olsun ya da olmasın o bayrak benimdir. saygısızlık edene acımam.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar