türk dizileri

#sinema/tv 

her türlü ahlaksızlığı, gayrimeşruluğu; olması gayet normal şeylermiş, meşrularmış gibi gösteren diziler.
herkesin eli herkesin cebindedir, ilişkilerin hepsi geçici hevesler üzerine kurulmuştur.
nerde bozuk bir düşünce yapısı, yaşam tarzı varsa insanlara onu empoze etmeye çalışırlar. başta yadırgadığımız şeyleri bir süre sonra normal karşılamamızı sağlarlar, izlediğimiz taktirde.
velhasıl uzak durulması, her şeyden önce an ve an hesabını vereceğimiz saatlerimizi böyle çarçur etmememiz gerektiğini bilmemiz gerekir.
devamını gör...
özellikle doğuda çekilen ağa dizilerinde istisnasız;

- tüm ağaların hepsi yurtdışında okumuştur. genel kültür seviyeleri inanılmazdır.
- hepsi şarap içmeden iyi anlarlar
- iş güç dertleri yoktur. ekonomik kriz, doların yükselmesi onların işine en ufak bir etkisi olmaz
- muhakkak görmüş geçirmiş bir anaları, anaları yoksa halaları vardır. herşeyden anlarlar. her şeye bir lafları vardır.
- ağızları inanılmaz laf yapar. åžehirden gelen kadınları kendilerine aşık ederler

daha aklıma gelen bunlar ama ben de mardine gittim urfaya gittim ben daha oralarda dizilerde gördüğüm gibi ne ağa gördüm ne de ağa oğlu.
devamını gör...
şöyle bir özelliği vardır türk dizisinin:
yaklaşık bir saat olan net dizi süresi çok az sahneye sahip olur..bunun tek sebebi sahnelerin gereğinden fazla uzatılmasıdır.örneği,avrupa yakasında özellikle burhan altıntop'un olduğu sahneler,gereğinin iki üç katı uzatılan bakışma sahneleri vb.daha birçok diziden birçok sahne sayabilirim size,bu tanıma uyan..bu nedenledir ki hiç bir türk dizisinin ,net yirmi-yirmibeş dakika olan the big bang theory kadar değeri yoktur gözümde.
diğer bir özelliği ise -özellikle kanal d nin dizilerinde- konu olarak brbirlerine o kadar benzerler ki,diziyi bir sene izlemeyen kişi dizinin aynı olduğunu ama oyuncuların değiştiğini zannedebilir.(o kadar yani)..dizi birbirine aşık olan iki kişi etrafında döner de döner..bu aşıklar bir türlü yanyana gelemezler,yanyana geldikleri ,ilk anda birbirlerine aşık olurlar,sonra çıkmaya başlarlar,sonra ayrılırlar,sonra senaristlerin bin dereden su getirmesi ile tekrar barışırlar gibi gibi..ana konu çoğunlukla budur..bazen yan roller hiç iş görmez,sadece birer figüran olarak bile kalabilirler..yan roller ,başrollerin etrafında dönen birer figürandır sadece..bu nedenledir ki türk dizisinin bir prison break kadar değeri yoktur gözümde..
biraz daha orjinallik lazımdır dizilerimize,soğuk bir nefes,taze bir kan lazımdır..

devamını gör...
türk dizisi olmasına rağemen türklük namına sıfır olan dizilerdir. brezilya dizilerinden hiç bir farkı olmayan bu dizilerde türk gelenek ve göreneklerine çoğunlukla rastlanamamaktadır.
devamını gör...
amerikalılara hitap eden yapımlar.

bizim insanlar en azından (büyük çoğunluğu) cuma namazına giderler. bu dizilerde onu da göremiyoruz.

seyretmeyin, seyrettirmeyin. bu toplum mühendisliğinin bir elemanı olmayın. (böyle olmayan tek tük bir kaçını hariç tutuyorum.)

(bkz: dizilerdeki kahkaha efekti)

(bkz: iğrenç hareketler bunlar)

islamı hayatlarına sokmayan ''biz de müslümanız'' cılar.devamını gör...
iç ses, düşünce sesi yapamayan dizilerdir.

dikkat ettim efendim sizde edin bariz bir şekilde içten söylenmesi gereken replik yüksek teknolojiye yenilip ağızlardan dökülüyor.

sahne şöyle;

bir kadın merdivenlerden çıkar, ulaşmak istediği kata gelir, zile basar, kapı açılmaz.

- hay aksi! evde yoklar, keşke arasaydım. o halde başka bir zaman gene gelirim.

oldu mu be gülüm? bu ne biçim bir kurgudur böyle?

anladığım kadarıyla sesli çekilen dizilerde birde stüdyo kayıt masrafı çıkmasın diye yapılmıyor. ama olmuyor olmuyor.
devamını gör...
yeni bölümü kaçırmamak için kaza yapmaya sebep olan dizilerdi. haber okuyunca gerçek mi yoksa dalga geçilmek amacıyla mı yapıldı anlam veremedim . zaytung tarzı bir haber aşağıdaki linktedir.

http://www.haberturk.com/ad...
devamını gör...
hiç sıkıntı çekmeden yüzlerce bölüm uzayabilecek elastikiyettedirler ve hiç sıkılmadan yüzlerce bölüm izleyebilecek seyirci potansiyelleri vardır.
devamını gör...
son zamanlarda ben izlemiyorum ama diyerek eleştirmek moda oldu. ama ben gerçekten izlemiyorum. şahitlerim var.
devamını gör...
her delikanlı erkeğin mutlaka rakı içtiği* bizi ifade eden selamın yalnız kahvehanelerde ve batakhanelerde aşağılık adamlar ya da lümpenler tarafından dile getirildiği,temizlikçileri hariç başörtülüsü olmayan,cenaze namazından başka bir namaz tasavvuru olmayan ve yüzlerce benzeri şıkların sıralanabileceği absürt bir hayatın bilinçaltlarımıza zerkedilidiği ticareti vasıtaları.
devamını gör...
yeşilçam tarzı zengin kız, fakir erkek. sürekli macera, birleşemeyen aşıklar, esas kız'ın veya esas oğlanın başına gelmeyen'in kalması. komedi dizilerinde arkada sürekli gülme efekti olan 1 saat üzerinde süren dizi türüne türk dizileri deniyor.
devamını gör...
senaryosuyla, oyuncularıyla, senaristin verdiği ince mesajlarıyla, her türlü ahlaksız konu ve görüntüleriyle çok fazla eleştirilen ve ıyyyyy diye bakılan dizilerin en çok seyredilen diziler olması türk dizi ve seyircisini tanımlıyor...
devamını gör...
kalitelidirler. dünya dizi pazarında söz sahibidirler. artık birezilya dizisi izlemiyoruz. artık dünya bizim dizilerimizi seyrediyor.
devamını gör...
starz, hbo gibi dizi şirketlerinin çektiği dizilerin yanından bile geçemezler. kaynım bana kaydı gibi içeriklerle olmuyo olm bu işler. bırakın ya da gelişin biraz artık.
devamını gör...
kaynanalar dır
perihan abla dır
bizimkiler dir
ekmek teknesi dir
deli yürek tir
ezel dir
bu da yedincisi; 7 nomero dur.

kurtlar vadisi ni saymıyorum çünkü o dizi değil türkiyenin gerçeğidir. *
devamını gör...
dizideki ''baba'' karakteri, müslüman türk ailesine yakışıyor mu? dizideki ''sevgili'' karakteri bir müslümanın hayatına uygun mu? oradaki sevgili karakteri sizin sevgiliniz olsun ister misiniz? mesela; dizideki kızın-erkeğin yaşantısını gözönüne alın. normal mi? sizin sevgilileriniz mahremi olmayan insanlarla tokalaşıp öpüşüyor mu? (hemen her dizide var böyle sahneler)

seyrettiğim bir tane bile yok. çünkü ciddi faydası olabilecek bir tane dizi bile yok, ben bilmiyorum.

hemen hepsi ifsada hizmet ediyor. bu dizileri seyrederek reyting kazandırmak da aynı şey. ıslahve irşada ihtiyaç var.

devamını gör...
hepiciğinde mutlaka hamile bir hatun vardır. sadece hamile olsa neyse, bu doğmamış bebe illa ki birilerinin efsane aşkına engeldir. ya da mutlaka biri birilerinin aşkına engel olabilmek ya da kocasını kendine bağlayabilmek, ya da birisiyle evlenebilmek için hamileyim yalanı sıkar.
devamını gör...
kurguları, doğum kontrol konusunda cahil insanların gayrımeşru hamilelikleri ve çocukları etrafında dönüp durur. bu konu artık aşırı derecede baydı.
devamını gör...
hemen hemen hepsinin ismi tek bir şahıs tarafından belirleniyor olma ihtimali korkutucu.

adını feriha koydum
fatmagül bla bla
bir kadın tanıdım
kalbim 4 mevsim
bir ömür yetmez
bu şarkı ikimizin
aşağı yukarı yemişlililer
bez bebek *
...
devamını gör...
geldiği nokta içler acısı...
çarpık yaşamlar, son noktasına gelmiş çıplaklık ve bunların normal olduğunu vurgulayan davranışlar...
devamını gör...
sinema, bilgi yarışmaları, belgesel, hatta çizgi filmlerin yerini alan, iki kadın bir erkek, üç erkek bir kadın, iki silah bir mafya, bir fakir bir zengin, bir liseli, bir padişah konuları üzerine artık gına getiren televizyonu benim için bitiren yapımlar.
devamını gör...
her nasılsa, bir çoğunu izlenmeden hepsinde neler olduğunu bir şekilde bilinmektedir.
devamını gör...
--- alıntı ---

resü’l-hayme mahkemesinin reform ve aile rehberlik servisi’nin başındaki jassim el-maki, türk dizilerinin çiftler arasında görüş ayrılıkları yarattığını, kendilerine gelen şikayetlerin bu dizileri izleyen kadınların evliliklerini ihmal ettikleri yönünde yoğunlaştığını söyledi.

http://retailnews.com.tr//s...
--- alıntı ---

devamını gör...
sahneyi yapamamışsın, oyuncuları kanalize edememişsin, ne yaptığını bilmiyorsun, mizansen kuaramamışsın üzerine daya bir dramatik müzik...

zeki demirkubuz anlatı mı bu...

''aslında gizlice müzik dinletiyorlar''...
devamını gör...
39 dizi yapımcısına 665 liralık ciro ile 61,5 milyon lira kar ettiren diziler.. en çok kârı ise fatma gül ün rezilliğini gözler önüne serilmesine yardımcı olan yapımcı almış, yemin ediyorum nutkum tutuldu ve bu ülke halkına her şey hak! lakin bir kez daha gözlemliyrum ki rabbim ne kadar merhametli ve sabırlı..

http://yenisafak.com.tr/eko...
devamını gör...
bu dizilerde dayak yiyen ya da vurulan adamlar hep öksürür nedense. konuşmakta zorlanacaklarya rol icabı! sanki kurşun yememişler de, iki pencere arasında, cereyanda kalmışlar.
devamını gör...
uyuşturucu vazifesi görmektedir. akşamları tüm aile dertleri erteler ve yatana kadar uyuşur.
devamını gör...
aşk meşk temalı diziler. kadınları başka nasıl uyutabilirler?
devamını gör...
toplum mühendislerinin bir numaralı çalışma alanı. en masum gözüken filmlerde dahi bir bilinç altı şantiye kurma girişimleri var.

misal, eskilerden ekmek teknesi. dizinin bilge, doğru karakteri nusret bey nedense bu doğruluğunu mini etek giyen kızlarına göstermiyor. kızlarının kılık kıyafetini bir mânâda destekliyormuş gibi bir görüntü sergiliyor.
devamını gör...
son senelerin modası, çokluk tv izleyicisinin bir şekilde takip ettiği, ağ sitelerinde paylaştığı, yorumlar yaptığı bir endüstri. ben de ikinci bahar'ı izledim misal. sonrasında bir şey oldu; zaten tv takip eden biri sayılmam; koptum. o zamandan beri ne zaman biraz bakayım desem, boğazıma sanki bir şeyler çöküyor, nefessiz kalıyorum. neyse ki cod 1 rus sunucuları halen aktif. nefesimi geri açıyorum iki headshot yiyerek.

***
devamını gör...
90lardaki dizileri darbecilerin toplum zihniyetini bozan dizisi diye sorgulayanların amcasının karısıyla ilişki yaşayıp histeri nöbetleri geçiren kahramanlarla doldurulmuş günümüz dizilerini görmezden gelmesi bir nedir ? diye sordurmaktadır.
devamını gör...
görüntü yönetmenlerinin başarısı mıdır yoksa bütçelere birazd daha sıfırlar eklenmesinden midir bilmiyorum ama şöyle bir gerçek ki son zamanlarda özellikle yeni başlayan dizilerde görüntüler çok daha kaliteli oluyor.
devamını gör...
çok karaktersizdir. bir dizide kanlı bıçaklı olan iki oyuncu, başka bir dizide arkadaş olabiliyorlar. bir dizide sevgili rolü oynayanları başka bir dizide bacı-gardaş rolünde görüyoruz. bu kadar olmaz yani!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar