türk filmlerinde sırayla şaşırma sahnesi

sadece ömürden ömür götüren yeşilçam filmlerinde görebileceğiniz sahnedir.
türk sinema tarihinde en gereksiz filmlerin yapıldığı dönemden başlayalım. ağalar beyler kanımca bu dönem seksenlerin başında cüneyt arkın ın kavgalı dövüşlü filmlerle coştuğu dönemdir. onlarca filmde başrol oynayan cüneyt arkın ın hiçbir filminin ismi akılda kalmaz. yeri gelir komser olur, yeri gelir fakir aile babası olur film senaryosunda muhakkak birkaç tane kavga sahnesi vardır. koca bir millet yirmi yıl boyunca cüneyt arkın ın değişik filmlerde aynı adamları dövüşünü izlemiştir. öyle ki bu adamlar cüneyt usta nın hangi taraftan vuracağını, sırayla dayak yemenin inceliklerini ezberlemiştir. bu dayak sahnelerinde akılda en fazla yer eden kahramanımızın hasmının boynuna ayaklarıyla atılıp iki bacağı arasına alması ve boynunu kırmasıdır.bu hareket dövüş literatüründe cüneyt arkın kementi olarak bilinir.

yine filmlerde başrol oyuncusuyla birlikte yer almış ve yıllarca aynı rolleri üstlenmiş figüran grupları vardır. figüran grupları tekdüze ve sürü mantığıyla hareket eden adamlardan oluşur. dövüş sahnelerinde hasımlarına hep beraber girmez tek tek saldırır. kahramanımız böğründe altı kurşunla siper alıp ateş etmeye devam eder bunlar tek kurşunla ölür,iki tekme bir yumrukla bayılır ya da yere yığılır.
işin en absürt yanı ise bu yıllarda film setinden diğerine uçan tekmeyle giden cüneyt arkın ın kendi filmlerine toz kondurmaması.lan arkadaş tamam emek vermişsin,hepsi birbirinin benzeri yüzlerce filmde oynamışsın da hangisi bir ödül almış,yurtdışında bu ülkeyi temsil etmiş hadi onu da boşver hangisi herhangi bir sinema yazısında refere ediliyor.önüne konulan her senaryoyu ekmek parası deyip oynamışsın sonra da vay efendim biz bu filmleri ne zorluklarla çektik.hollywood yapınca izleniyor biz yapınca dalga geçiliyor ağlaklıkları.hollywood dediğin yurttaş kane,esaretin bedeli,godfather,pulp fiction ı da yaratmış.

neyse konuya dönelim. işbu filmlerde göze çarpan bir başka ilginçlik dövüş sahnelerine parmağıyla uzağı işaret ettiği yere bakan adama yumruk atma,dövülen adamın başına varil ya da kutu tarzı bir şey geçirip komik tavırlarla dövme,bar,koltuk arkası bir yere atlayarak ayakkabılarını eline geçirip kıç üstü yere düşmüş düşüncesine kanarak yaklaşan adamlara ayakkabılarla vurma gibi mizahi girintiler yapılmasıdır. dayak sahnelerinde dayak yiyen adamların türk sinemasında toplu utanma sahnesinde olduğu gibi sıralı görevlerinden bir başkası ise şaşırma sahnesidir.
şaşırma sahnesinde figüran grubunu şaşırtan hadise geliştikten sonra kamera tek tek figüranları kaydeder ve figüranlar sırayla şaşırır. nubar terziyan, cevat kurtuluş, sami hazinses, arap celal sırayla şaşırırlar.
sıralı şaşırmada dikkat çeken kameranın çektiği her tipin kameranın kendisine dönmesiyle irkilip gözlerini büyütmesi ve afallama ifadesidir. yani kamera dönmeden önce normal olan surat kamerayla birlikte olaya şaşırır. bu sahne nerdeyse birer saniye arayla şaşıran adamları ebleh gibi gösteren yönetmenin bir mucizesidir. şaşırma sahnesinde grubun bütün elemanları yakın plan alınır bir tanesi bile atlanılmaz.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar