türk futbolunda şike meselesi üzerine *comün

futbolun oyun olmaktan çıkıp büyük maddi kazançlar getiren bir sektör haline gelmesiyle birlikte, illegal kişilerin bu oyundan haksız kazanç elde etme çabalarının oyunun her alanına sirayet etmesi bu oyunun en büyük düşmanı değil midir? skoru önceden belli olduğu düşünülen bir maçı satabileceğiniz bir futbol izleyicisi bulunabilir mi?
dünya üzerinde maddi getirisi en büyük spor dallarından birisi olan futbolun diğer tüm alanlarda olduğu gibi temiz kalması elbette çok zor. bundan dolayıdır ki hemen her ülke futbol yöneticisinin ağzından düşmeyen cümle ‘temiz futboldur.’
ülkemiz futbolunda da son sezonlarda ayyuka çıkan şike tartışmaları son iki sezonda en çok tribünleri etkilemiş durumda. basiretsiz yöneticiler ve birilerinin adamları olmaktan öteye gidemeyen kişilerin alamadıkları karar veya kararlar ülke futbolunun hızlı bir düşüş yaşamasına neden olmuş durumda. yaşanan bu hızlı düşüşün yanında birde taraftarlar arasında ki rekabet de düşmanlığa dönüşmüş durumda. düşünülen tek şey siz yaptınız biz yapmadık basitliğine indirgenmiş durumda. oysa hatır şikesi denilen şikeye bulaşmamış takım yok. iddianın oyunun içine girmesiyle kimisi maddi kazanç sağlamak için kimisi şampiyon olmak için, kimisi borcunu ödemek için ya maç alıyor ya da maç satıyor. dolayısıyla ülke futbolunun alt yapı, futbolcu mental yeterliliği, taraftar potansiyeli, stat yeterliliği gibi temel unsurları bir seviyeye taşımadan önce futbolun gerçekten temiz olduğuna ikna etmesi lazım kitleleri.
son yabancı sınırını bir takımı geri düşürmemek adına yaptığı, cezası biterken amerika’yı yeniden keşfetmiş gibi bir yöntem bulduğunu basın yoluyla yaymaya çalıştığı aşikardır. işte tüm bu veriler ışığında futbol gerçekten temiz olmadan bu tür şark kurnazlıklarına katlanmak zorunda kaldığımız sürece avrupa’da başarı kazanmak hayal olacaktır. oyun adil kurulmadığı sürece saha zeminini, hakemi tartışmaktan öteye gidemeyeceğiz.

devamını gör...
türk futbolunu nezdimde bitiren olaylardır.

ama bunu ne aziz yıldırıma ne de fenerbahçeye ne de başka bir kişi ya da kuruma indirgerim. maalesef bu türk milletinin ahlaki çöküşüdür. evet bu futbolla ilgili ilgisiz herkesin suçudur. hileye hurdaya, alavare dalavereye göz yummayı ve kişisel menfaatler söz konusu olduğunda alengirli işleri meşru görmeyi adet edinmiş herkesin.

evet türk futbolu benim için bitmiştir. türk futbolu yastaymış...
devamını gör...
tff'nin hükümetin de desteğiyle ölü taklidi yaptığı ve "şike mi ne şikesi hani nerde, yapılmışsa da sahaya yansımamıştır" ayaklarına girdiği, yapanın yanına emek hırsızlığının kar kaldığı mesele.
devamını gör...
iyi futbol kötü futbol ya da yansıdı yansımadı tartışmaları bir yana asıl olan sektörde dönen milyar dolarlık bütçelerin yarattığı gücü dengelemek ise bunu yaparken hem kurumları hem de kuluplerimizi yıpratmamak gerekiyor. hangi takımın taraftarı olduğu önemli değil eğer taraftarı küstürürseniz futbolu o zaman bitirmiş olursunuz. maçlardan sonra çıkacak olayları ve birbirini kesen taraftarları saymıyorum bile.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar