türk hava kurumu

yıllar yılı mütedeyyin vatandaşŸlarımızın düşŸmanı olmuşŸ, lanetle anılmışŸ, kurban zamanı görevlilerinden köşŸe bucak kaçılmışŸ bir kurum.
devamını gör...
köylüler bilir muhtara jandarma baskı kurar ve 3 5 tane deri verilir maksat gönülleri hoş olsun.

sadece kurban bayramında adını duyduğumuz kurum adını türkiye deri toplama kurumu olarak değiştirilse iş görecek tecrübeli kurumdur.

devlet eli ile birde bunların zekat zarfları vardır laik bir ülke'de yaşadığım için acip keyiflendim.

fransa'dan bir arkadaşımın bu hadise karşısında yarılarak gülmesine sebebp olmuş kurum.
devamını gör...
toplanılan derilerin nerelere kullanıldığını -makyajla- gizleyen kurum. gram faydası var mıdır devlete bilemiyorum. zekat zarflarına ise hiç değinmiyorum.
devamını gör...
kurban kesen insanların kurban kesmeyen -kesemeyen değil!- insanlara verdikleri kurban payını(!) toparlayan kurum. zira yıllar yılı thk dan faydalanan kesim kurbanla çok da ilgisi bulunmayan elitler olmuştur.
devamını gör...

--- alıntı ---
thk cumhuriyet'in ilanından 16 ay sonra 16 åžubat 1925'de büyük önder mustafa kemal atatürk'ün emirleriyle "türk tayyare cemiyeti" adıyla kuruldu.

cemiyet'in kuruluş amacı; türkiye'de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak; bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak; personeli yetiştirmek ve uçan bir türk gençliäži yaratmaktır.

türk hava kurumu, uzun süren bir kurtulus savaşı'ndan yeni çıkmış, yorgun ve yoksul bir halkın, türk halkı'nın inanılmaz büyüklükteki maddi-manevi desteğiyle can buldu. bu destekle ilk 10 yıl içinde 351 uçak satın alarak türk silahli kuvvetleri'ne bağışladı.

atatürk'ün manevi kızı ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu sabiha gökçen'in de bulunduğu, birçok değerli eleman yetiştirdi.

pespeşe açılan paraşüt, planör, motorlu uçuş ve model uçak okulları, 10 temmuz 1936'da hizmete giren inönü planör kampı, 1937'de açılan etimesgut motorlu uçuş kampı ve aynı yıl yapılan ankara ve izmir paraşüt kuleleri, binlerce gencimizi biraraya getirdi. havacılık öyle bir hızla gelişti ki, türkkuşu öğretmenlerinden pilot e.âli yıldız, 12 haziran 1938 günü 14 saat 20 dakika süren bir planör uçuşuyla dünya rekoru kırdı. öğrencisi ziya aydoğan isimli pilotumuz türk hava kurumunun inönü eğitim merkezi'nden kayseri'ye kadar, 466 km’lik bir mesafeyi planörle uçtu.

1939-1941 yılları arasında 2nci dünya savaşı öncesinde genelkurmay başkanlığı'nın da isteğiyle etimesgut uçak fabrikası kuruldu. 1944 yılında üretime başlayan ve çok kapsamlı bir girişim olan etimesgut uçak fabrikası'nda, magister uçaklarının yanısıra, thk-1, 3, 4, 7, 9, 13 planörleri ile thk-2, 5 ve 10 tiplerinde eğitim, sağlık ve nakliye uçakları üretildi.

özellikle 1980'li yıllardan sonra thk sportif havacılık konusunda, 1990 yılından sonra da uluslararası ilişkilerde büyük gelişmeler kaydetti. faı genel kurul ve komisyon toplantılarında etkili bir politika izlenerek thk ve türkiye ön plana çıkarıldı. mevcut olan planör, paraşüt, uçuş okulu ve model uçak okuluna ilave olarak 1996 yılında bünyesinde balon, yelkenkanat ve yamaçparaşütünün bulunduğu çok hafif hava araçları okulu kuruldu.

uluslararası havacılık federasyonuna (faı) üye ülkelerin çocuklarının havacılık konusuna olan ilgilerini artırmak ve özellikle hava sporları ile havacılık ve uzay çalışmalarının tanıtımını yapmak için düzenlenen genç ressamlar resim yarışmasında gençlerimiz 1986 yılından beri; 6 dünya birinciliği, 8 dünya ikinciliği, 12 dünya üçüncülüğü ve 3 özel teşvik ödülü kazandı.

2005 yılında türk hava kurumu, türkiye’de ilk, dünyada da çok az örneği olan bir çalışmaya imza attı. çalışmanın adı gökyüzünden türkiye manzaraları. türkiye’yi türkiye yapan tarihi ve doğal güzelliklerin motorlu yamaçparaşütle gökyüzünden görüntüleyen 3 kişilik ekip 3 yıl içinde 76 bin kilometre yol kat ederek 26 il, 60 ilçe ve beldeye gitti. 380 uçuşla toplam 210 saat çekim yaptı. yamaçparaşüt pilotu orhan özgülbaş önderliğindeki ekip çalışmalarını 81 ili kapsayacak şekilde sürdürüyor.
--- alıntı ---


devamını gör...
her kurban bayramında müslümanların kurban derilerine 'iş' koyan 'türkiye deri toplama kurumu'nun resmi ismidir.
devamını gör...
memlekete enteresan bir kurban derisi zulmü yaşatmış kurum. hakikaten geriye bakınca müslümanlar için karanlık olan geçmişimizin bazı yıllarının iyiden iyiye zifir olduğu görünüyor. senelerce Allah rızası için kesilen kurbanların postlarını "zorla" topladılar bu ülkede. şaka gibi. hayrın adresi zorla belirlendi. ve o postların hangi "gecelerde" yendiğini herkes de düşünebildi az çok.
devamını gör...
kurban bayramlarında derilere el koyan ve bunları istiklal göklerdedir gibi saçma bir bahaneyle yapan ve hala kurum olarak neye yaradığını bilmediğim kurum..
devamını gör...
hakkında ki olumsuz düşünceleri maalesef silememiş kurumdur. tamam kabul ediyorum yanlış kullanımlar olmuştur ama bağışlarla alınan yangın söndürme uçakları bile başlı başlına bir sevaptır... bir de bu yönüyle düşünülmeli...

ve yine kabul ediyorum zorla bağış olunmaz fakat son bir kaç yıldır mecburi değil...

düzenleme: eksileyen arkadaşlar son bir kaç yıldır güney ormanlarda, antalya mersin bodrum vs. hatta diyarbakır, mardin aklıma gelenler.. buralarda ki yangınlarda thk uçakları müdahale etmedi mi?.
devamını gör...
türkiye'de havacılık sanayisini kurmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak için 16 şubat 1925'te atatürk'ün emri ile kurulmuş bir dernektir. kurulduğunda türk tayyare cemiyeti adını taşımaktaydı; 1935 yılında türk hava kurumu (thk) adını aldı.

thk, türkiye'nin "havacılık federasyonu" yetkisini taşır. 5 ağustos 1925 tarihinden itibaren 'kamu yararına çalışan dernek' statüsündedir. merkezi ankara'dadır. cumhurbaşkanı ve bakanlar kurulu thk'nın manevi koruyucularındandır. cumhurbaşkanı, başbakan, kuvvet komutanları, ankara valisi doğal üyeleri arasında bulunmaktadır.

*

http://www.thk.org.tr
devamını gör...
diyanetin bi departmanı gibi çalışır. zekat toplar, kurban derisi toplar. başka da bir işi yoktur görünüşe göre.
devamını gör...
--- alıntı ---
türk hava kurumu (thk), tamamı yurtiçi imkanlarla üretilmesi düşünülen ilk yerli eğitim uçağının ismini belirlemek üzere anket çalışması başlattı.

thk'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, anket çalışmasına thk internet sitesi ''http://www.thk.org.tr'' üzerinden en fazla 3 isim önerisi ile katılınabilecek. 12 mart 2012 tarihinde başlayacak isim belirleme süreci 6 ay devam edecek.
--- alıntı ---

(u: kaynak: http://zaman.com.tr)
devamını gör...
vaktiyle kurban derisi yüzünden sokak aralarında bolca vuruştuğumuz, çarpıştığımız kurum. gözüme o zamanlar 6. filoyla seyre çıkmış işgalci amerikan ordusu gibi gözüküyordu açıkçası. öyle değilmiş, hatta cumhuriyetin en önemli kurumlarından biriymiş ama hala gözümde o üfürükten teyyare imajları silinmedi...

devamını gör...
küçükken hayal meyal hatırlıyorum kurban derilerini zorla toplardı bu kurum. ama bizimkilerin bir kere bile vermişlikleri yoktur, kuran kursu forever.*
devamını gör...
bu yıl vekaleten kesecekleri kurban etlerinden salam sucuk sosis yapıp onu da dar gelirli vatandaşlara dağıtacaklarmış.
devamını gör...
"fitre tayyarenindir" mahyasıyla 1930larda da yardımları kendisi için toplamayı şiar edinmiş kurum. yani geçmişten geleceğe aynı kafa yapısı.

kaynak: derin tarih dergisi temmuz sayısı prof.dr.ismail kara'nın "mahyalar üzerinden minarede siyaset" başlıklı yazısı.
devamını gör...
hosteslerine kırmızı ruj yasaklanmış ne hikmetse cehapeli kadınlar bu yasağa kızıp protesto yapmışlar..

yaw bunların akılları nereye doğru çalışıyor merak içindeyim. yıllarca başörtüsü yüzünden okuyamayan kızlar oldu karşı kaldırımda oturup kıs kıs güldünüz.

şimdi thynin hostesleri neden kırmızı ruj sürmüyormuş efenim, bu özgürlükleri kısıtlamaymış.

Allah yarattı demiyecen...
devamını gör...
kurban derilerini toplama yetkisi elinden alınmış kurumdur.
devamını gör...
kurban derilerini toplama yetkisi gibi faşist bir yetkisi gün itibariyle son bulmuş olan kurumdur. ne gariptirki bu yetkiyi verenler özgürlükçü kaldıranlar ise diktatör olarak anılır güzel ülkemde.
devamını gör...
yıllık 100 milyon tl yi bulduğu söylenen gelir kapısı, elinden alınan kurumdur
devamını gör...
deri ile alakası olamayacak kurumdur.
devamını gör...
"bir kere en başında kurban derilerini toplama yetkisi neden bu kuruma verilmişti ki" diye sormamıza neden olan kurum.
devamını gör...
(bkz: vurmayın adam öldü)

hem ramazanda, hem kurbanda reklamları gözümüze sokulan kurumdu. şimdi sesi cılız çıkmakta. laik kesimin bunlara fitre, zekat, kurban verdiğini hiç düşünmedim. hepsinin gözü bizim yardımlardaydı. ak parti hükümetinin yaptığı güzel şeylerden. sadakamızı istediğimiz yere vermek gibisi yok.
devamını gör...
artık kurban derilerini toplamadıkları için çok mutluyum. güneş bir başka parlıyor, ülke daha bir güzel. fakir kalmadı.
devamını gör...
kurban derisi yerine fakirin umut ile beklediği fitre ve zekatlarına göz dikmiş olan kurumdur. her yere zarf dağıtmış herifçioğlu...
devamını gör...
bu sene de bi sürü deri toplamış olan kurum. vermeyin şunlara bee.
devamını gör...
yıllardır topladıkları derilerden nasıl istifade ettikleri hususunda bizim de yıllardır meraklandığımız kurum; ayrıca acelesi olan insanlar için onursal dabbakhane.*
devamını gör...
41. (Tematik)
(bkz: turkish aeronautical association)

sportif havacılık alanında türk gençliğine ücretsiz havacılık eğitimi veren ve uluslararası havacılık federasyonu nezdinde türkiye'yi tüm sportif havacık dallarında temsil eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar