türk kadını

mediha şŸen sancakoğŸlu'nun 1995 8 martı'nda o muhteşŸem söz ve bestesiyle yaptığŸı şŸarkının adıdır.

ilginç sözleri var bence.

--- alıntı ---
ister 70 olsun yaşŸım
ilerici ve çağŸdaşŸım
yoksa haram olur aşŸım
aydın bir tük kadınıyım
--- alıntı ---


--- alıntı ---
şŸükür ben de müslümanım
tanrıya tamdır imanım
türkiye'me kurban canım
aydın bir türk kadınım

meşŸ'aleyiz sönemeyiz
başŸka rejim denemeyiz
karanlığŸa(hilafete) dönemeyiz
aydın bir türk kadınıyım
--- alıntı ---

tamamını dinlemek isterseniz e hadi buyrun;

http://video75.com/zC9CZumc...

nasıldı?

güzeldi di mi?
devamını gör...
deyim yerindeyse taş gibi hatundur. ne rus gibi soğuk ve tahta vücutludur. ne arap kadını gibi kabadır. ne avrupa kadını gibi fazla mantıklıdır. ne çinli gibi çok kısadır.

tam kıvamında, duygusal, dindar, güzel kadındır.

ama ne yazık ki iranlı kadınlara göre bir adım geride. *
devamını gör...
para avcısı ilan edilendir ama asıl dünyaya paranın gözüyle bakan erkeklerdir. hiçbir evlilikte -belki istisnaları hariç- evin, arabanın banka hesabının kadının üzerinde olduğunu görmedim ben. adamlar kadının üstüne bir de eviyle, arabasıyla, bankasıyla nikahlanıyor ve hala kadın para avcısı. bence böyle diye diye kadınların aklını karakterlerinden çok paraya kaydıran erkekler utansın be...

(bkz: türk erkeklerindeki inanılmaz mantık hatası)

vefalıdır, erkeği ne yaparsa yapsın genelde affetmeye meyillidir. sevdikten sonra ne kadar acı çekse de karşısındaki insanı affedebilir.

annedir, annelik genleri doğuştandır. çocukken oynadığı evcilik oyunları, sürekli "ilerde kocana ne pişireceksin, yemek yapmayı öğren" baskıları, kadın kısmı şöyle yapmaz böyle demez klişeleri altında habire ezilendir farkında olmadan. farkında olmamasının sebebi de bunların artık rutin hale gelmesidir.

yine de arkalarından atıp tutan bir güruh var ya ben onların o zekalarını, akıllarını yerim yaa çok zekiler. kusura bakmayın paşam, herkes sizin gibi yetişmiyor bu ülkede. doğar doğmaz baskı altına alınan ve büyüdükçe üzerindeki psikolojik baskı artan, sürekli üzerinde oyunlar oynanan ama hep sessiz kalması beklenen bir kadın topluluğu var bu ülkede.

şimdi bi yürüyün gidin.

devamını gör...
dünyanın tüm milletleri içinde bir kısım kadınlar erkeğini maddi gücüne göre seçer. ancak bu kadınların genele oranı hiçbir ülkede türkiye'deki kadar fazla olamaz.
devamını gör...
hepsinin derdi para değildir, önermesini kendinde deneyip gerekli çalışmaları yaptıktan sonra kanun haline getiren kadın.

(eskilerde kaldığına inanılsa da hâlâ var onlardan) fedakâr, günevilir, sevgi dolu, anne, kardeş, dost, evlat velhasıl toplumun yapı taşı.
devamını gör...
zeki, pratik, maharetli olmaktır. sana ev hediyesi olarak gelen borcamı başka birine ev hediyesi olarak götürmektir. dondurma kabındaki salçadır. dedikodu yapma diye uyarıldığında "olanı anlatıyorum ayooooll!! " demektir. çok şeydir lan türk kadını olmak...
devamını gör...
default olarak çocuk doğurmak ve yemek yapmak görevlerini üstlenmesi gereken insan modeli türk erkeğinin gözünde. hayata bir kaç sıfır yenik başlıyor. bazıları eğitimli olma şansını elde ediyor ve onlar da cinsiyetçilik üzerinden alıp başını gidiyor, üstün görme sevdasıyla uçuyorlar.

türk kadını eve hapsolmuştur. evden dışarı çıkması istenmez. mutfak banyo yatak odası arasında tepişirken çocuk da bakması beklenir. dünyayı 3 oda bir salon içerisinden anlaması ve yorumlaması beklenir. sonrasında türk erkeği tarafından yeterince geniş bakış açısı yakalayamadığı için aşağılanır.

sen türk kadınının bu halde olmasını istedin, bunu yapan sensin türk erkeği.

islamiyet kadına evde oturmasını öğütler diyecek dostlarım, sizleri de seviyorum. siz tam bir türk erkeğisiniz.
devamını gör...
üzerine çok pis oyunlar oynanan kadındır. iş sektörüne bakacak olursak, tüm kadınların üzerine oynanan oyun kolay bir şekilde yol almıştır fakat türkiye ayağı sancılı geçiyor. çünkü bu toplum buna hazır değil. yani türk kadının iş sektöründe yer almasını en oğlanından tutun en kahvedeki adamına kadar istemez. bu ikisinin arasındakiler de sağlık-eğitim sektörüne girmelerine razıdırlar.

burada kadının sosyal olarak kısıtlandığı gibi bir şey çıkıyor ortaya. nedir ve nasıl olmalı bilemiyorum. fakat hiç bir çocuk istemez ilgisiz ve onun arkasında durmayan bir anneyi. bunu çalışan bir annenin yapacağına ben şahsen inanmıyorum. ne kadar ilgilenirse ilgilensin yanında olmadıktan sonra ortaya benim gibi bir hayvan çıkıyor. yani türk erkeği. heh şimdi rahatladınız mı?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar