türk milleti

dünyanın en dengesiz milletidir.

canı sıkılır devlet yıkar. canı ister devlet kurar. kadın yüzünden savaşa girer. ama kadını "namusuna laf getirdi" diye öldürür. yeri gelir düşmana karşı şefkatlidir. ama bir karış toprak için babasıyla kanlı olur.

bunun yanında dünya muvazenesinde her zaman var olmuş ve olacak, tarihi yönlendirecek olan millettir.
devamını gör...
içeriden kuşatılmış olan millettir. bugün bir savaşa girse kaybettiklerinin acı faturasını fazlasıyla ödeyecektir. umarım olmaz o savaş. komşuluk, samimiyet, yardımlaşma kenarda köşede yaşıyor. gençliği afyonlanıp batının çökmüş değerlerine yönlendirilmiş.
devamını gör...
*madde 3: çocuk yüzmeyi çabuk öğrensin diye babası tarafından kucaklanıp denize atılır..
*madde 7: hesap ödeyen erkek, hesabı ödemek için gereken işlemi masanın altında yapar.
*madde 11: türkiye'de ilk, orta, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora fark etmez, sınav kağıtları dağıtılırken, bir öğrenci mutlaka 'hocam istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?' sorusunu sorar.(hatta ben bitirince cıkabilirmiyiz? ve tuvalete gidebilirmiyiz? diyede sorarım)
*madde 31: işyeri açılışının yapıldığı gün satılan ilk üründen elde edilen para (siftah parası) bereket getireceğine inanılıp çerçeveletilir ve işyerinin duvarına asılır.
*madde 42: misafirlikte kolonya ikram edilirken büyüklerin ellerine çocukların kafasına dökülür.
*madde 60 : düğün salonunda halay ekibi, önce pistte çember oluşturarak coşar.
düğün salonunun duvarları boyunca halay çekilir.halaydan kopmalar başlar... halay ekibi dağılsa da, 2-3 kişi şuurunu kaybetmiş şekilde halay çekmeye devam eder...


önemsiz bir insanın kitabından alıntıdır.burda yazanlar türk diye nitelendirilen kişilerin özeliklerindendir.
devamını gör...
anlamı tarih boyunca birkaç kez değişmiştir.

1500 yıl önce (orhun kitabeleri vs) : sadece göktürkler demektir. çoğu çekik gözlü, uzun saçlıdır

1000 yıl önce (divanı lügatit türk vs): anadolu'dan çin'e dek uzanan coğrafyada at koşturan ve aynı dili (eski hun dili) konuşan farklı kavimlerin genel adıdır. (orhun kitabelerinde "düşman" denen kırgızlar falan burda artık türk)

500 yıl önce (viyana kuşatması zamanları): anadolu ve balkanlara yerleşmiş müslümanların genel adıdır. (o çekik gözlüler artık "tatar" oldu. devşirme rum çocukları ise pos bıyıklı türk yeniçeriler)

80 yıl önce (cumhuriyet, anayasa): türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının genelidir. osmanlı tebaasından geriye ne kaldıysa.
devamını gör...
şöyle yorumlayabiliriz;

bir solcu gibi: fakir, işsiz, emeği sömürülen, sürekli aldatılan, kandırılan, inatla sabrı denenen emekçiler..

bir milliyetçi gibi: türküz cumhuriyetin göğsümüz tunç siperi, türk'e kefen biçenin ölümü korkunç olur, bir türk dünyaya bedeldir. türksen öğün değilsen itaat et.

bir dindar: kökü mazide olan atiyim.

bir kemalist gibi: aydın, çağdaş, demokratik laik hukuk devleti'nin fertleri(!) kadınlar, süslüler, tikky gençler..

böyle bir millet.

devamını gör...
"türkiye cumhuriyeti devletini kuran türk halkına, türk milleti denir". m.kemal atatürk

bu söz anlayan için çok şey ifade eder, anlayamana ise sivrisinek saz. bu söz birleştirici bir söz olmasına rağmen, halk bunu eleştirip ayrıştırıcı söylemler yapanların peşinde koşmaktadır. benim kürdüm , benim lazım, benim çerkesim, benim romanım, kürt açılımı, roman açılımı, ermeni açılımı, gibi eylem ve söylemlerle türkiye'de etnik kökenler arası çatışma körüklenmektedir. mesele hainler ile vatanseverler arasındaki meseledir.

kendini türk milletinden saymanlar, lütfen ait oldukları milletin devletine gitsinler ve orada yaşasınlar. millete musallat olmak niye?
devamını gör...
türk gençliği ve milletinin zekası şöyledir:ram bellek gibi,işimize yarayan şeyler kaydedilir ve sonra hemen unutulur,özellikle okullarda şu sözün düstur alınması gerekir "okul için değil yaşam için öğrenin."
devamını gör...
%99.9 tüm diğer insan türleriyle aynı genoma sahip millet. tabi türk milleti kavramı hala netleşmemesi ise insan zihninde bir muamma oluşturuyor. türk derken acaba orta asya'dan göçüp anadolu'ya yerleşen asyayi kavim mi kastediliyor yoksa anadolu'daki eski medeniyetlerden hittitlerin, rumların, çerkezlerin, lazların, ermenilerin, kürtlerin zaman içinde aynı değeri, aynı kültürü paylaşıp bir potada erir gibi ya da asimile olup türkiye cumhuriyeti'nde yaşayan topluluk mudur???
devamını gör...
eğer orta asya'dan gelen kavimi belirterek kullanılıyorsa (yani ben ve atalarımı) aslında küçük bir kesimi kasteder.

ama yabancılar bu tanımı anadolu'da yaşayan herkes için kullanıyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar