türk milli futbol takımının başarısızlığı

genel bir başarısızlıktır.

90'ların ikinci yarısına kadar bu takımın herhangi bir başarısı yoktur. 1950 dünya kupası elemelerine asya'dan girip suriye'yi yenmiş, avrupa kısmında ise avusturya elemelerden çekilince katılım hakkı kazanmış ancak "mesafe uzaklığı" nedeniyle gidilmemiştir. bu kupada bizden daha absürdü çıplak ayakla oynanmıyor diye hindistan'ın katılmayı kabul etmemesidir.

1954 dünya kupası'na da yazı tura ile katılmıştık, bilen bilir. o yıllarda macarlara, almanlara karşı birer maç galip gelmişliğimiz var. en büyük başarımız bu. sonrası tam bir kara delik. averaj takımı idik.

euro 96'ya elemelerde beşinci torba takımı olarak girmiştik. çok büyük başarı ama grupta dominant bir takım yoktu. isveç ve isviçre idi en güçlü takımlar. evet isveç, günümüzn belçika'sı ile eşdeğerdi ancak bir almanya, italya, hollanda vs. gibi büyük bir futbol ülkesi değildi. şampiyonada gol dahi atamadan puansız bir şekilde elendik. yine de katılım güzel bir sonuçtu.

euro 2000, türk futbolunun tavan yaptığı döneme denk gelir. ancak burada da grubumuz kolaydı. a grubu'nda almanya ve ingiltere vardı ve bu ikisi de gruptan çıkamamıştı (diğer takımlar figo'lu rui costa'lı nuno gomes'li portekiz ve hagi'li, popescu'lu, ilie'li romanya idi). d grubu da hollanda, fransa, çek cumhuriyeti ve danimarka'dan oluşuyordu. bizde belçika ve isveç vardı (isveç'e gıcığım yok lan).

2002 dünya kupası'nda bir tane dahi avrupa takımıyla karşılaşmadık. fenerbahçe'nin uefa yarı finali oynadığında bate ile, plzen ile oynaması gibi senegal, japonya falan geldi de yarı finale çıktık. sonra o jenerasyon letonya'ya elendi.

euro 2008 de biraz bal, biraz da gaz idi. hatalıysam arayın.

o tarihten beri ilk defa bir şampiyonaya katılıyoruz. ilk üçün gideceği bir elemede katılımı son dakika golü ile sağlıyoruz. ilk turdaki en zor gruplardan birindeyiz ama bir üst tura çıkmak da başarı olamaz bence. üç takım çıkacak çünkü.

Allah, bu büyüklük, kibirlilik psikolojisini had safhada yaşayan milli takım zihniyetine yardım etsin, ne diyeyim.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar