türk milliyetçiliği

türk milliyetçiliği, ortak tarihi tecrübenin , ortak geleneklerin, ortak inanç ve düşüncelerin, siyasi ideallerin ve ortak sembollerin , yani kültürel aklın üzerine inşa edilen bir düşünce ve hayat tarzıdır.

türk milliyetçiliği, kültürek akla, tarihe ve dil'e vurgu yaptığı için, genetiği kutsayan ve yücelten her türlü fikirle ters düşer. türk milliyetçiliğinin en gür seslerinden biri olan erol güngör'ün şu tespitleri çok önemlidir;

''türk milliyetçiliği bir kültür hareketi olmak dolayısıyla ırkçılığı, halka dayalı bir hareket olarak da otoriter idare sistemlerini reddeder.

bu sebeple, bir kültür hareketi ve tarihin yorumu olarak tanımlanan türk milliyetçiliği hiçbir şekilde ırkçı ve otoriter sistemlerin kurucu ve etkileyici bir unsuru olarak görülemez.
devamını gör...
türk milliyetçileri, türk milletinin var oluşunu sağlayan dil, kültür ve mefkure gibi tarihi tecrübeden geçmiş muhkem direkleri iyi bilmelidir.

çünkü bu millet, değer üreten, değer veren ve değerlendiren bir kültürel akla sahiptir. imandan hayata, fikirden siyasete, ahlaktan sanata yayılan bu kültürel aklı kavramak ve geliştirmek, millet olmanın farkına varmaktır, yani milliyetçi olmaktır.

yani milliyetçilik, oluşturulmuş akla dayanan inşa edici bir zihniyettir. türk milletinin tarihi ve kültürel birikimini benimsemek ve tarihi ufkun etkinliği bağlamında yeniden inşa etmektir.
devamını gör...
mümtazer türköneye göre türk milliyetçilikleri kümeciklerini dört grupta toplamak mümkündür.


1- türkçü- turancı milliyetçilik


2- sosyalist milliyetçilik


3- ılımlı (liberal –muhafazakar milliyetçilik)


4- atatürk milliyetçiliği.

türkçü- turancı milliyetçiliğe nihal atsız, sosyalist milliyetçiliğe sultan galiyev, ılımlı liberal milliyetçiliğe ziya gökalp, ali fuat başgil, mümtaz turhan, atatürkçü milliyetçiliğe ise ulusalcılar örnek verilebilir.


farklı milliyetçilikler arasındaki siyasi kavgaya mhp içinde yaşanan ırkçı-turancı nihal atsız ile türk milliyetçiliğini türk-islam sentezi çerçevesinde savunan alparslan ürkeş arasında gerçekleşen ve sonunda nihal atsızın partinin dışına atılmasıyla sonuçlanan kavga örnek verilebilir. benzer şekilde 12 eylül sonrasında zamanında ülkü ocakları başkanlığı yapmış muhsin yazıcıoğlu ile türkeş arasında yaşanan kavga da, muhsin yazıcıoğlunun partiden uzaklaştırılıp yeni bir parti kurmasıyla sonuçlanmıştır. hiç şüphesiz bu iki kavganın odak noktasını din anlayışı oluşturuyordu. ilkinde türkçü-pagan din anlayışıyla islam öncesini görüşlerine temel alan nihal atsız dışlanırken; ikincisinde islami değerlere daha çok vurgu yapan muhsin yazıcıoğlu suçlanıyordu.

fiiliyatta asıl aktif milliyetci toplum bu kategorilerin dışındaki islamcı milliyetçilerdir.

bir başka yönü ile (bkz: kürt milliyetçiliği)

devamını gör...
milliyetcilik irkciliga yakin oldugu zaman tehlikelidir, türk milliyetciligin dayanagi hic bir zaman olmamistir tarihte irkci bi devlet kurmamislardir herzaman ya asker olmuslar yada ordularinda diger irklardan cok asker bulundurmuslardir,türklüge en cok dikkat eden abdestli serefsiz timurhan dir onunda anadoluda yaptigi katliamlar ve altinordu devletini yikip rusya gibi bir bela ülkenin kurulmasina sebep olmasi türkcülügünün menfaatleri kadar oldugunu göstermistir,cumhuriyet dönemi ziya gükalp gibi bir kürd ün türkcülügün piri olmasi,nihal atsizin samanizmi savunmasi islami bi türk milliyetciliginin olmadiginida ispat eder http://heralde.su an bbp disinda islami savunan milliyetci bi parti de yoktur.
devamını gör...
ziya gökalp,yusuf akçura,şemsettin sami tarafından fikri temelleri atılan nihal atsız ile ırkçılığa dönse de fikri temelleri sağlamlaşan,osman yüksel necip fazıl ile,seyyiid ahmed arvasi ile türk islam sentezine dönen fikir akımı.
devamını gör...
malazgirt zaferinin yıldönümünde twitterda 55 yaşlarına gelmiş adanalı mimar bir adamın ;

''alparslanın ordusunda,hristiyanlar,museviler hatta göktanrı dininden askerler de vardı bu müslüman zaferi değildir'' diyerek milliyetçiliğin ileri uçlarının ne kadar tehlikeli ve safsatayla dolabileceğini gösterir öyleki bu adam ve ona destek olan canlı hücresi kalmamış beyin sanki bin yıldır kurduğumuz devletlerin laiklikle yönetildiğini ispat etmeye çalışırken,islamiyeti kabul etmeyerek her kahramanlığı türklükle izah etmiş,buna karşın bulduğum delillerle alparslanın ordusunun tamamının müslüman olduğu gerçeğiyle dumur olduktan sonra hemen atatürk'e geçiş yapmıştır.

işte bu anlattığım partici milliyetçiliğin de manidar yansımasıdır aslında.
devamını gör...
kesinlikle çok tehlikelidir.düşmanlıkların ve de ayrılıkların olmasına yol açar(bunun temellerini hakkıyla bazı şahıslar atmış ve de türkiye şimdi terörle boğuşmaktadır) hak olan türk değil islam milliyetçiliğidir.hiç bir millet ve ırk diğerinden üstün http://olamaz.asıl üstünlük imanın sağlamlığı ile ölçülür.
devamını gör...
tek parti döneminde islamı tahrip etmek için kullanılan ideoloji. sonradan islami söylemlerle soslansa da özü itibariyle tahripkardır, ayrımcıdır.
devamını gör...
milliyetçiliği bayrak yarışı gibi görürsek her milliyetçilik batıdaki bir milletten öğrenilmiş ve doğudakine öğretilmiştir.

türk milliyetçiliği de, balkan milliyetçiliklerine tepki olarak doğmuş, ne varki ırkçlığa evrimleşmiş ama kürt milliyetçiliğini de doğurmuştur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar