emel esin merhumenin bir başka faideli ve emek harcanmış eseri...--- alıntı ---

Ünlü sanat tarihçimiz Dr. Emel Esin'in daha önce kitap olarak bir araya getirilmemiş makalelerinden oluşan bu seçmede, Türk sanatının bazı ikonografik motiflerinin çözümlendiği yazılar yer alıyor. Özellikle Yunan mitolojisi dolayımında Batı simge sistemine aşina olan Türk okuru bu yazılarla Orta Asya'dan Osmanlıya uzanan bir süreç içinde Türklerin ürettikleri çeşitli sanat eserlerinde ortaya çıkan ikonografi ve simge sistemini tanıma fırsatı bulacaklar.

Bu ciltteki makalelerde ayrıntılı olarak incelenen kozmik dağ, güneş, ay, gezegenler, ejderha gibi temel simgeleri anlamak, Türk kozmolojisini kavramak bakımından büyük önem taşıyor. Türk sanatında karşımıza çıkan avcı kuş ve at motifleri de yalnızca ikonografik özellikleri açısından değil simgesel anlamlarıyla da ele alınıyor.

Emel Esin, başta İngilizce ve Fransızca olmak üzere çeşitli yabancı dillerde kaleme aldığı çok sayıda makalesiyle Türk kültürünü dünyaya tanıtmıştır. Kitabın sonunda, Prof. Dr. Aykut Kazancıgil'in hazırladığı Emel Esin Kaynakçası'nda, bu verimli yazarın eserlerinin tam bir dökümünü bulacaksınız.

--- alıntı ---

devamını gör...
emel esin merhumenin bir başka faideli ve emek harcanmış eseri...


--- alıntı ---

buradan indirilebilir:

--- alıntı ---


--- alıntı ---

ünlü sanat tarihçimiz dr. emel esin'in daha önce kitap olarak bir araya getirilmemiş makalelerinden oluşan bu seçmede, türk sanatının bazı ikonografik motiflerinin çözümlendiği yazılar yer alıyor. özellikle yunan mitolojisi dolayımında batı simge sistemine aşina olan türk okuru bu yazılarla orta asya'dan osmanlıya uzanan bir süreç içinde türklerin ürettikleri çeşitli sanat eserlerinde ortaya çıkan ikonografi ve simge sistemini tanıma fırsatı bulacaklar.

bu ciltteki makalelerde ayrıntılı olarak incelenen kozmik dağ, güneş, ay, gezegenler, ejderha gibi temel simgeleri anlamak, türk kozmolojisini kavramak bakımından büyük önem taşıyor. türk sanatında karşımıza çıkan avcı kuş ve at motifleri de yalnızca ikonografik özellikleri açısından değil simgesel anlamlarıyla da ele alınıyor.

emel esin, başta ingilizce ve fransızca olmak üzere çeşitli yabancı dillerde kaleme aldığı çok sayıda makalesiyle türk kültürünü dünyaya tanıtmıştır. kitabın sonunda, prof. dr. aykut kazancıgil'in hazırladığı emel esin kaynakçası'nda, bu verimli yazarın eserlerinin tam bir dökümünü bulacaksınız.

--- alıntı ---
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar