türk savunma sanayisi

son yıllarda altın çağını yaşayan sanayi. onca yıldır ülkenin kaynakları nerelere nasıl gidiyordu da böyle yatırımlar, çalışmalar yapılmıyordu. tarihi sorgulayıp gerekli insanlar vatan hainliğiyle yargılanmalı.

bir de enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmalıyız. nükleer de şart ve o konuda da çalışmalar sürüyor.

ah güzel vatanım. seni kim mahzun bıraktı yıllar yıllar boyunca.
devamını gör...
her türlü savaş teknolojisini geliştirmeye gücü yeten bir sektör. ama halen istenen düzeyde değil. daha büyük konseptlerde, daha hızlı çalışması gerekli. belki bunun biraz da sanayi altyapısıyla ilgisi var ama olması gereken bu.
devamını gör...
bu üretkenliğini, istikrarını sürdürdüğü müddetçe ileride meyvelerini daha güzel toplayacağımız sanayi. enerjide daha az dışa bağımlı olma politikaları da elimizdeki kozu artıracaktır. bu iki mesele çok mühim.
devamını gör...
uluslararası piyasada rakiplerini korkutacak düzeye ulaşmıştır. yiğidi öldür hakkını yeme. 20 yıl öncesine kadar kısır bir sektörken gerek devlet yatırımları, gerekse artan özel yatırımlar sayesinde muz cumhuriyeti ülkeleri gerilla silahlanması düzeyinden, güçlü bir devletin profosyonel ordusunu hava-kara-deniz-muhabere ve istihbarat düzeyinde tek başına donatabilecek seviyeyte ulaşmıştır. ihraç ettiğiniz yerli ürünlerin müşterileri arasında amerika ve almanya varsa bu dünyadaki poziyyonunuzu net biçimde ortaya koyar.
devamını gör...
tabir yerindeyse komşuya kızıp mal sahibi alma pozisyonuna düşüp, düşe kalka ilerleyen stratejik öneme haiz sektörümüz.

predator istersin vermezler kendin yaparsın, emekliye ayrılmış gemileri satarlar her sene satın aldığın ücret kadar bakım masrafı yaparsın vs. vs.

işte bunlar bitti bu sayede.
devamını gör...
gayet güzel ilerliyor hamd olsun. özellikle özel kuvvetlerin daha pro bir düzeye ulaşması için ciddi yaptırımlar var, cenk projesi bunlardan biri. yerli ve milli akıllı sniper kol saati, akıllı gözlük ve koruma seviyesi en üst düzeye çıkarılmış kamuflajlar. umarım başarıya ulaşır ve gücümüze güç katılır.

(bkz: knt 308)
devamını gör...
acilen asparagas ve yalan haberlerden, hayal satmak kurtarılması gereken sektör. evet çok güzel şeyler yapıyoruz ama yaptığımızı düzgün tanıtamıyoruz. operasyonel güvenliğe ve tedariğe zarar verecek şekilde olur olmaz konuşuyoruz. gerek yetkililer gerek haberciler düzeyinde.
devamını gör...
bu alana yapılan yatırımların çokluğu içerde ve dışarda ne kadar düşmanımızın olduğunu kanıtlar nitelikte..

kendilerinden iç düşmanlar için acilen bişeyler üretmesini rica ediyorum...
devamını gör...
şu seviyeye gelmiştir hamdolsun, emeği geçen herkesin yüreğine sağlık, rabbim muvaffakiyetlerini arttırsın;

"dün şırnak'ta ilk kez milli iha'nın tespit edip lazerle işaretlediği terör hedefini milli helikopter atak, milli cirit füzesiyle imha etti."
devamını gör...
pek gündem olmuyor, ama ciddi bir ambargo var.

artık test yazılımı bile satmıyorlar.

peki, biz yapamıyor muyuz?
yapabiliriz. lakin bu uzun bir süreç.

son yıllarda ürün portföyünde ciddi bir genişleme yaşandı. yakın gelecekte böyle bir genişleme tahmin edilemediği için, test yazılımları geliştirme konusuna da kimse eğilmedi. takip edebildiğim kadarı ile bu yönde çabalar var. ama kolay bir süreç değil.
devletin de tek başına yapabileceği bir iş değil. özel sektör desteği de gerekiyor.

yerli ve milli kavramını küçümsemeyin.
bulunduğumuz coğrafya itibariyle yerlilik ve millik kapasitemizi mümkün olduğunca arttırmamız gerekiyor.
yerli ve milli projelere siyasetin körlüğü ile bakamayız.
gereksiz gündemlerle de kaybedecek vakit yok.
devamını gör...
hani şu türkiye orta vadeli ekonomi planı vardı ya ve%40 mtv zammı ortalığı epey ısındırmıştı, bununla muhtemelen bağlantısı vardır, 2018 türkiye savunma/güvenlik bütçesi ortalama %39 artırılmış.

2018 yılında toplamda 110 milyar tl'ye çıkarılması ön görülüyor.

devamını gör...
ahir zamana girmiş bulunuyoruz.
Allah'ın ordusu türk ordusununun gazası mübarek olsun.

hem fiziksel hem de manevi imtihan devrine giriyoruz.
her kul her türlü şekilde sınanacak.

birileri de ordusuna vergi vermekten şikayet ededursun bakalım!
devamını gör...
temel bilimlerde iyi olmadığımız ve düzgün mühendis sayımız kısıtlı olduğu için olması gereken hızla gelişmeyen sanayimiz.
devamını gör...
üretim yapmamış, proje geliştirmemiş sadece ithal alınan silahlara bakım yapmış sanayi. şimdi kalkıp yeterli mühendisi olmadığı için bla bla demeyin. son yıllarda geldiği nokta kıskanılacak türden.
devamını gör...
%40 lık kazığa sebep olan doğrudan savunma sanayisi yatırımları değil, savunma sanayisi için geçmişten süre gelen yapılmamış yatırımlardır. zira dışarıdan parayla satın aldığımız teknolojiler, içeriden bizim ürettiğimiz muadilinden hep daha pahalıya gelmiştir.
devamını gör...
güzel şeylerin olduğu ama biraz detaylara inince ne yazık ki bazı çok kötü şeylerin döndüğü sektördür. her şey güllük, gülistanlık değil. iş bilmezlik, benim adamımcılık daha yeni ayaklanan sektörü şimdiden zehirlemeye başladı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar