türk tipi müslüman

tek bir müslümanlık vardır, o da ne arap müslümanlığŸır ne de bir başŸka müslümanlıktır. o nedenle son derece saçma ve islamın özüyle bağŸdaşŸmayan bir beyanattır bu. islam islamdır, bakarsın işŸine gelmez ise reddedersin, ama çoğŸu kişŸi daha doğŸru düzgün islamı araşŸtırmadan inkar etmektedirler bu neyse de, bir de üstüne bu tarz yeni yeni islam kolları* uydurmaktadırlar.
devamını gör...
yahudilerin hz muhammed (s.a.) i kabul edememesinin en büyük sebebi olan , peygamberi kendi kavimlerinden beklemeleri olayının biz türklerde zuhur bulmuş hali.
devamını gör...
elbette islam tektir ama yorum farklılıklarıda vakıadır.

ve türk-osmanlı müslümanlığı islamın temelde 3 büyük kolundan biridir...(ötekiler suud/vehhabi ve acem/şii müslümanlığıdır)...

gerek klasik medrese ekolünde gerek klasik tekke ekolünde gerek modern zamanda nur ekolünde tasavvuftan izler görülür...

manaya önem verilir...

sert ve siyasal olmaktan çok rıza makamındadır...

alim olmaktan ziyade ariftir...çok şey bilmez ama az şeyle çok şey anlatır...

kutsal a saygı özel bir önemdedir...

din daha çok sevgi nazarıyla ele alınır...resulullah denilince ilk akla gelen güldür...4 halife,ashab,evliyaullah,alimler e saygı esastır...

nizam a çok önem verilir...fitne den,başıbozukluktan hoşlanılmaz...

mezhepleri takip klasik usuldedir...herkesin mezhep imamıymış gibi fetva vermesine iyi bakılmaz...
devamını gör...
kadının yok sayılmadığı,
islamı bir siyasi ideoloji gibi değil bir din gibi bir maneviyat gibi gören ve işleyen,
manayı-maneviyatı ön plana çıkaran,
tasavvufun baş tacı edildiği,
her birşeyi günah addetip hayatı yaşanmaz kılmayan,
gerektiğinde arap islamına göre zina sayılan aşka dahi saygı duyup ilahi aşka giden yol olarak gören,
aziz islam yorumudur...
devamını gör...
din tektir elbetteki ve o da islamdır ama yaşayış, kültür-örf açısından farklılıklar arzeder dolayısıyla söylem türk islam ı değil türk müslümanlığıdır. linkteki videonun 3:30 uncu dakikasından itibaren izlemenizi tavsiye ederim...

link:
devamını gör...
islamiyeti gerçek kaynağından 'kuran ve meal' öğrenilmeyen, kulaktan dolma bilgilerle beraber gelenekçi yaklaşım müslümanlık tipidir..

kabaca; vaizlerin bile çoğu ayetlerin anlamlarını bilmemeleri, namaz kılarken Allah a ne şekilde dua ettiklerinden bihaber olarak günümüze kadar gelmeleridir..

ramazan ayında ise örtünmede bir patlama yaşanır ki sanki bir tek o ay Allah a aittir, diğer aylar ise heva ve hevesimize tabiyiz..

bu da yetmez o aylarda hatimler indirilir mahalle mahalle kadınlar hatim günleri düzenler fakat gırtlaklarından çıkan kutsal kitabımız olan kur an ı kerim i okurken ne yazıktır ki bütün zerrelerine işlemez, öylesine bir nefes gibi havaya karışır gider.. elbette bunların kötü bir şey olduğu iddia edilmez ve elbette kuran ın hangi dilde okursanız okuyun bir kuşatıcılığı vardır ve bir ruhu vardır insanı etkileyen fakat Allah ın razı olduğu şekilde bir kılavuz gibi kullanmamıza mani olur kabul edilmesi gereken asıl nokta da budur işte..

bu ve bunun gibi noktaları konuşmak, farkında olmak bir durup düşünebilmek elbette Allah ın razı olduğu işlerdendir..
devamını gör...
meal yazan adamlarin bile kuran' i anlamaya calisirken 'allah ne demis olabilir' diye dusunmek yerine kolaya kacan 'bilgin'lerin 'su hoca ne demis', 'bu seyh ne soylemis' gibi bazi -belki hic, belki en son sorulmasi gereken- sorulari onceleyerek yazdiklari muslumanliktir.
devamını gör...
-oğlum hadi kalk geç kalacaksın
-tamam anne 5 dk daha
-oğlum hadi kalksana bak babanlar çıktı
-ya anne tamam 5 dk nolur
-oğlum eşek kadar adam oldun bayram namazına gitmiyorsun kalk oğlum kalk ayıp
-ya anne tamam ya bi uyutmadın he

(bkz: farz olan sabah namazına oğlunu kaldırmayan anne)

-oğlum napcaz lan ortalıkla gezinmeyek
-gel la şuraya girelim çay felan içelim
-girelim hadi

(bkz: cuma namazına gitmediği için diğerlerinden utanan gençler)

-namık düğün ne zaman len
-bayramdan sonra
-niye olum o kadar uzattın
-kurban geçsin öyle hacı
-ne alaka olum
-la ramazanla kurban arasında düğün mü yapılır
-lan oğlum delimisin sen kurbandan sonra hangi bayram var
-ramazan
-ee o zaman da arasında olmuyor mu hiç evlenmeyek o zaman
-nassii ?

(bkz: vahiyden kültüre geçiş)

-şş çocuklar ses yapmayın oynamayın cami burası
-yok biz salon sanmıştık
-olum günah günah camide konuşulmaz oynanmaz

(bkz: ibadeti tabulaştıran kasketli mehmet amca)

-nurten şalım nerde
-al burda
-heh şöyle iyice örteyim
-kenardan görünüyo
-tamam simdi nasıl
-heh iyi
-ne okuyacaktık 3 ihlas bi fatiha mı
-hangisini biliyorsan onu oku

(bkz: allah her yerde ulan)

-merhaba genç
-merhaba hanım efendi
-elinde neler var..
-ee ablacım peşin fiyatına yasin-i şerif olabilir
-kadir süresi yok mu
-abla o pahalı kadir gecesi geliyor malum
-eh peki bi yasin oku bakalım kaça okuyorsun
-abla 1-3-5 , 10 lira 2-4-6, 7 lira
-1-3-5 neden pahalı
-abla orada ölüye dualar felan var
-hım peki hadi başla
-euzubilla.. sadagallahül aziiim. Allah kabul etsin abla
-sagol çocuğum .

(bkz: para ile kuran okutan ve okuyan zavallı)

devamını gör...
bana göre de türk müslümanlığı, 'islamiyeti gerçek kaynağından öğrenmek gerekir.' deyip adres olarak da meali göstermektir. bu ifade üzerine uzun uzun yazılabilir ama neyse.

uzunca bir süredir, insanımızı islam'dan uzaklaştırmak için sistematik bir çalışma yürütülüyor. ilmi geleneği bir kenara atıp protestanvari bir zihniyeti yerleştirmek de buna dahil. bir de modern hayatın vahşi saldırısı var. bütün bunlardan kaynaklanan bozulmayı bir toplumun tamamına mal etmek toptancı bir yaklaşım olur.

son olarak da, bilgisayarlarımızın başında, leyl cafe'de ve benzer yerlerde yaşıyoruz ya, biraz 'cahil' halkın arasına karışmak lazım. o meal bile okumayan cühela takımının arasında ne güzel müslümanlar var, ağzınız açık kalır.
devamını gör...
menkıbe adı altında toplanan israiliyyatla dolu ve islam akidesine aykırı hikayecikleri kutsallaştırmanın zirve yaptığı dini yorum.
devamını gör...
şeklen bakalım bir de; islamı mealden ya da kulaktan dolma, kaynağına inmeden öğrenmeye, yaşamaya çalışmasına! rağmen, bu dine bağlı olduğunu iddia eden hiç bir milletin yapmadığı/yapamadığı/yapamayacağı kadar, bu dinin sancağı için savaşmış bir müslümanlıktır ve hala da savaşmaktadır. denilebilir ki, savaşmak mıdır müslümanlık? diyebiliriz ki, türklere biçilen rol bu olmuştur. 1000 yıldır, bu dinin kılıcı türkler ve onların müslümanlığıdır. bu yüzden yüzyıllardır, batı kaynaklı tüm saldırılar türk müslümanlığı üzerine olmuştur. zira bin yıldır, dünya müslümanlığının direnç noktası burasıdır. bugün esas tehlike, modern barbar ordularının ırak'a, afganistan'a, suriye'ye, libya'ya vb. girmesi değil, türklük ile müslümanlığın birbirinden koparılmasıdır. çok uzun yıllardır da, bunun için çalışmaktadırlar zaten.
devamını gör...
kendi ecdadımızdan utanmayacağız. türk müslümanlığı çok da güzel bir müslümanlıktır. bu yukarıda sayılanlar ise islam ile alakası olmayan şeylerdir dini müslüman olan herkesin yaptığı amelleri islama yamayacak ya da koskoca bir milletin müslümanlık anlayışına giydirecek olsaydık ben size burada arap kürt afganavrupalımüslümanlşıklarını da anlatırım altına da bol bol vahiyden kültüre esenlik yurduna çağrı islami diriliş müslümanın akaidi yoldaki işaretler rabbani yol ve sünettullah gibi sloganik ifadelerle süslerim ağzınız açık kalır. ayrıca meal müslümanlığını da çok da güzel sorgularız efendim hani cumhuriyetin başından beri meal aldı başını gidiyor daha mı takvalı olduk kalplere islam mı yerleşti evet kuran-ı kerim de ne var ne yok bilgimiz var elhamdülillah ama meal ile bu amele dönük değil entellektüel bilgi kategorisine girdi ben çok gördüm maide 44 maide 51 hud 1-2 ayetlerini okuyup tekfir edip huccurat 6 bakara 1-5 nur 30 ayetlerini es geçen islamcı entel ağabeyler. hele hele ahzab 53 mü aman Allahım kadınlar ve perde arkasından höyyt dur bakalım kurana hermönötik bir bakış yapalım... ne dövebilirsiniz mi yazıyo başka ayette, yok efendim o darabe fiilinin örnek olmak manası da var...

türk müslümanlığı diye eleştirdiğiniz insanlar sizden daha takvalı idi neneniz burnunu göstermeye utanırdı sizler erkek kadın konferanslar paneller düzenler oldunuz.

dağılın ulan
devamını gör...
depresyon sıfır bir müslümanlık türüdür.yanlış bir islami yorumdur, ama http://depresyonsuzdur.Ne dindarlığın o günah bu günah şu günah ve her an akılda dinin bulunmasının getirdiği depresyonu,* ne dinsizliğin boşluk hissi...
hayatın anlamsız değil dinsizlikteki gibi.ama dindarlıktaki gibi eğlencelerden de soyutlanmış değil.ramazanda 33 rekat teravihişni kılarsın, 1 ay sonra rakı sofrasında dost sohbeti yaparsın.oh kebap...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar