türkçenin sırları

merhum nihad sami banarlı nın, türkçe nin inceliklerine, zerafetine, ufak tefek sırlarına, ve tarihine dair kısa denemeleri ile dolu muhteşem bir eseri. dil devriminden bugüne türkçe nin macerası ile ilgili çok güzel bir kitap. kesinlikle okuduktan sonra türkçe ye çok farklı bir gözle bakmaya başlayacaksınız.
devamını gör...
ünlü edebiyatçımız nihad sami banarlı üstadın yazılarından oluşan, türkçenin fonetik güzelliğini, estetik zerafetini ve dilimizdeki yozlaşmanın nedenlerini konu alan makaleler ve denemeler kitabı meydana getirir.

ciddi anlamda şaşırtıcı hatta keyifli anektodların verildiği kitabı okuduğunuzda hoş duyguların yanında, dilimizi katledenlere karşı hafiften kin duyuyorsunuz..

(bkz: tavsiye edilir)
devamını gör...
önce isminin cazibesine kapılmıştım bu kitabın. türk diline dair saklı kalmış bahisler, bilinmedik hazineler, gizli incelikler ifşa ediliyor hissi uyanmıştı içimde. adeta semavi bir kitaptan, ilahi bilgiler almış gibi, okuyup bitirdiğimde başka biri olacaktım, okuma zevkinin şahikasına çıkacak, yazma kudreti bakımından bir ankâ olacaktım belki de. okudukça yanıldığımı anladım, derin mahzenlerde gizli bir esrarı konu almıyordu, aksine gözümüzün önünde olduğu halde görmeyi beceremediğimiz bir güzelliğe işaret ediyordu. okuyup bitirdikten sonra da elimden bırakamadım, uzun zaman yatağımın baş ucunda duran kitaplardan biriydi bu. ne okuyayım diye soranlara tereddütsüz tavsiye edilecek ilk kitaplardandır.
devamını gör...
bitirmemle beraber ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. kitap on numara. yani başlarken türkçe ile ilgili sahip olduğunuz bilgi birikimini ikiye katlıyor desem yeridir. bence bu yüzden herkes okumalı. ancak, okumak pek kolay değil. yani uzun bir süre bitiremedim ben. bitince de sevindim artık başka kitaplar okuyabileceğim için.
devamını gör...
bu sırlardan birisi de türkçe'nin özel isim olmasından mütevellit başlığın "türkçe nin sırları" şeklinde açılmış olması gerektiğidir. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar