türkiye bölgedeki tek süper güç

yunan milletvekili liana kanelli'nin yaptığı bir itiraf. olası bir savaşın yunanistan için yıkım olacağının farkında. gaz veren avrupanın yarı yolda bırakacağının da farkında. ama bizim ülkede hala doğu akdenizde ne işimiz var diye düşünen çapsızlar var. bi onlar göremedi bu gerçeği.
devamını gör...
ama bölgedeki süper güç.

şimdi şovenist muhabetlerden sıyrılalım. güçlüyüz elbetteki. yunanistan a karşı. sadece yunanistan a karşı. çünkü gerçekten bölgemizde süper güç olsaydık, şu an şam da esad oturmazdı. eğer bölgemizde süper güç olsaydık, sisi darbe yapamaz hadi yaptı diyelim mursi zindan da öldürülmez, hadi ecel diyelim, libya da karşımıza çıkabilecek erkekliği yapamazlardı. eğer bölge de süper güç olsaydık, barış pınarı harekatını yarıda kesmez, devriye saçmalığına girişmezdik. eğer süper güç olsaydık, 33 askerimiz vurulduğunda, rejim vuruldu denildi ya, tanklarımız şam sokaklarında gezerdi.

biz yunanistan a karşı süper gücüz. ama sadece yunanistan a. o da fransanın uçak gemisi göndereceğini öğrenene kadar.

siyasal argümanlardan sıyrılıp düşünmek lazım. bahse konu olan 9 milyonluk yunanistan. 2 kol ordumuz trakya dan girse santorini de tatil yapar.
devamını gör...
türkiye bölgede bir güç , ama tek süper güç olayı sadece safsata. türklerin gazla çalışan bir millet olmasından kaynaklanan heyecanvari bir inanç. olması gereken belki türkiye'nin süper güç olması tabi ki ama mevcut olan bu değil.

hoş türkiye bölgenin en dandik gücü de olsa fark etmez. yunanlılar savaşçı bir millet değil çünkü. ama türklerin en bariz özelliği savaşçı ve asker bir millet olmaları.

yunan demiyeyim tabi ama iyonya tarihe bakarsak. zira yunanlılar çingene , eski mısırlı araplar ve grek kırması bir millet. zaten grek demek daha uygun.

antik yunan'da bir defa idam cezası bile yok. insan öldürmek çok büyük günah çünkü. sokrates da zaten aslına bakarsan para cezası ile kurtulabilirdi ama kendi ölmeyi seçti gibi bir şey. neyse bu farklı ve uzayacak bir konu hiç bulaşmayalım şimdi.

ok olayını biliyorlar ama asla savaşlarda ok kullanmamışlar. hatta hiç bir savaşı da kendileri çıkarmamış. mezapotamya ve pers zaman zaman saldırırsa karşılık vermişler ama öyle kendi çıkardıkları bi savaş da yok.

savaş çıkartanlara barbar diyorlar zaten. yani insanları ikna yolu bir şeylere inandırmak en büyük gurur kaynakları zira. bununla acayip övünen bir millet. hatta adını unuttum ama bir ikna tanrıçaları bile var.

antik yunan'dan günümüze gelirsek yine bu tip şeylerin izleri ile dolu. gençken otostopla yunanistan'ın bir çok yerini gezdim mesela. savaş mavaş umurlarında bile olmaz adamların. askerleri bile akşama kadar içen adamlar. alayı gece gündüz iptal vaziyette gezen , yiyen , içen tembel tembel pinekleyen insanlar. hatta avrupalılar yunanistan'a tatile geldiğinde bu pinekliklerini görüp " neden hep tatil yapar gibi yaşıyorsunuz" dediklerinde " siz 11 ay buraya gelmek için yırtınıp duruyorsunuz oysa biz 12 ay bu keyfi yaşıyoruz" diye cevap verirler.

"ya iyi de arkasında avrupa var " sözüne gelince. evet doğrudur avrupa var ama bir ülke işgal edilecekse , savaşıp galip gelecekse sırf havadan bomba yağdırmakla olmuyor o işler illaki piyade botlarının o topraklarda gezinmesi lazım. peki sizce bunu yapabilir mi yunan? bence mümkün değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar