türkiye cumhuriyet merkez bankası

güzide ülkemizin biricik merkez bankası. buraya kadar herşŸey normal de ben bu cumhuriyet e hep takarım kardeşŸim biraz önce de baktım cüzdanımdan bir banknota yeni paralarımızda da aynı durum söz konusu. neden türkiye cumhuriyeti merkez bankası değŸil de türkiye cumhuriyet merkez bankası? bunda şŸimdi gariplik yok mu?

edit:imla
devamını gör...
isminde "cumhuriyeti" ibaresinin yer almamasının nedeni bankanın bağımsızlığını vurgulamak içindir. merkez bankalarının bağımsızlığı ekonomik istikrarın sağlanması bakımından önemli bir olgudur. merkez bankasının para politikasını yürütürken hükümetin etkisinden ciddi bir şekilde arındırılması hedeflenmiştir. bu çaba bankanın ismine de yansımıştır.
devamını gör...
kuruluş aşamasında sermayesi için gerekli olan dış kaynağın önemli bir bölümü kibrit imtiyazı karşılığında american-turkish ınvestment corporation (atıc) tarafından sağlanan kurumdur. buna göre, hükümet 1 temmuz 1930 tarihinden başlamak üzere 25 yıllık bir süreyle atıc'e kibrit, çakmak ve benzeri yanıcı maddelerin üretimi, ithali, ihracı ve satışı için imtiyaz vermeyi kabul edecek, buna karşılık atıc, merkez bankası'nın finansmanı için acilen uzun vadeli bir kredi sağlayacaktı. yapılan anlaşmaya göre, atıc yüzde 6,5 faizli, 25 yıl vadeli 10 milyon abd altın doları kredi vermeyi kabul etmiştir. nereden nereye efendim...

daha detayli bilgi icin: http://www.tcmb.gov.tr/yeni...
devamını gör...
sermayesi 25 000 tl olan anonim şirket. yüzde elli üç ü hazineye aittir. geri kalan hisseler milli olmayan imtiyazlı bankalar, türk ticaret müesseseleri ,tüzel ve gerçek kişilerdir.
devamını gör...
ard arda aldığı faiz indirimi kararları ile ekonomiyi canlandıran banka. yaa atladınız hemen değil mi? ne canlanmasından bahsediyorsun üstad derler adama sonra.

neyse merkez bankası küresel faiz indirimlerinide fırsat bilerek faiz indirimlerine gitmiş ve kolay parayı ortadan kaldırarak, hem ekonomik canlanmayı hemde bu sayede işsizliği azaltmayı amaçlamıştı. lakin türkiye'nin mb olduğunu hesaba katmamıştı. faiz indirimi kararlarından sonra bankalarla veda eden nakit paralar ekonomiye girmek için can atarken cin fikirli yerli ve yabancı yatırımcılar "bu kriz ortamında ne yatırım yapcam be" diyerek paraları borsaya ve iddaa'ya yatırmış, borsada yatırım yapanlar 4 ayda 1 e 0,8 ortalama getiri elde ederken bu oran iddaada 3,80 lere kadar çıkmıştı. bir kısmıda zorda olan yöresel şirketleri kelepir fiyata satın alarak büyüme yolunu seçmişti. elbette gerçekten yatırım yapıp istihdam yaratanlar da olmuştur lakin bu yapılabilecek olanın çok azıdır.

bir başka atılımını da munzam karşılık oranını düşürerek, ticari bankaların kredi kaynaklarını artırarak yapmış ve böylelikle fon miktarının artıp kredi olarak sunulmasını hedeflemişti. lakin gururumuz, herşeyimiz krizde bile çok sağlam duran bankalarımız, bağıra çağıra aldırdıkları bu kararı "tın"lamamış ve kredileri kısmaya sadece "0" riski olan firmalara cömert davranmaya başlamıştır ki onda da piyasadan %10 faizle topladığı paraları %21 lerden satarak.

hükümete de değinelim bu noktada kısa çalışma ödeneğini çıkaran ve işten çıkarmaların önüne geçmek isteyen hükümet ben üzerime düşeni yaptım derken, yine bazı zor durumdakiler bu fırsattan faydalanarak işçilerinin bir kısmının maaşlarını devlete ödetmiş; aynı kriz mağdurları 3 aylık 2009 finansallarında yaklaşık 50 trilyon kar açıklamıştır.

tüm bu iyi niyetli girişimlerin suistimal edilmesi bir yana bu suistimallerin ortada olmasına rağmen doğru dürüst kimse değinmemiş veya görmezden gelmiştir.

hepsi tamam da 10-15 milyar borcu olan esnaf hilmi için ne yaptınız? 1 yıl önce %30 ile çektiği kredinin faizlerini düşürebildi mi? çalıştırdığı 3-4 personelin ssk borçları, vergisi ne oldu? hep büyük işletmeler hep kodamanlar kollanan vay ve düzene bak!

hayır esnaf değilim ücretliyim tuzum da kuru ayrıca...
devamını gör...
tüm dünyada kur savaşı yaşanırken hala rezervlerini artırmaya çalışan bankadır.

amerika doları aşağıya çekmeye çalışıyor, çin yuanın yükselmesine engel oluyor biz ise devamlı borç verme faiz oranını 8,75 gibi yüksek bir oranda tutarak türk lirasının değerini artırmaya rezervleri yükseltmeye çalışıyoruz. tamam rezervin yüksek olması para piyasasını müdahaleyi kolaylaştırır ama merkez bankasının asıl görevi ülkenin para piyasasını düzenlemektir, kar yapmak değil. değerli türk lirası ithalatı özendirip ihracatçının canına okuyor.

bari biriken rezervi hükümet yatırımlarla geri halka döndürse hem yeni istihdamlarla işssizliği azaltır, hem piyasaya para girmesiyle artan türk lirasını frenleyip ihracatı ve üretimi destekler.

rezerv yanlış bilmiyorsam 76 milyar dolar. eski yıllara göre çok büyük bir artış olmuş olsa da yine de az. büyük bir kriz karşısında devlet memurlarının maaşını ikinci ay ödeyemez bu rezervle devlet. demek sitediğim aslında rezervleri harcayalım yiyelim bitirelim değil. ya bu rezervleri gerektiği gibi para piyasasını finans sistemi kullanılarak yada yatırımlarla para piyasasını düzenlemede kullanılsın. bir şekilde düzenlensin şu para piyasası yaw.

dükkanı yanarken su masrafından kaçarak kara girdiğini zanneden esnaf gibi bu merkez bankası.
devamını gör...
nihayetinde geç de olsa uyanıp gecelik faiz oranını 4 puan birden düşürerek türk lirasının daha fazla değer kazanmasını engelleme amaçlı bir adım atmıştır. millet bas bas bağırdı düşürün faizleri diye dinlemedi dinlemedi ve bir günde 4 puan düşürdü. oha dedirtmiştir ama yerinde karardır. keşke kademeli ve kontrollü olarak düşürseydi.

(bkz: yarın deprem var)
devamını gör...
merkez bankaları ülke parasının değerini ve miktarını koruyarak ekonomik istikrarın sağlanmasına yardımcı olmak için çalışırlar. bu hedefe ulaşmak için merkez bankaları aşağıdaki görevleri yerine getirirler:

- para piyasalarındaki istikrarı sağlamaya çalışır.
- bankaların bankası ve likiditenin son kaynağıdır. bankalara kredi sağlar ve faaliyetlerini düzenler. bankalar arasındaki çek takasını yürütür.
- devletin bankacılığını yaparak, devlet adına fon tutar ve ödemeleri yapar.
- para politikası araçlarını bağımsız olarak piyasa koşullarına göre kullanır.

türkiye'de merkez bankası, kâğıt para basımını kendisine bağlı banknot matbaasında gerçekleştirmektedir. kâğıt para ile banknot aynı anlamda kullanılmaktadır. bozuk para adı verilen madeni paraların çıkartılması maliye bakanlığı ile hazinenin yetkisindedir. madeni paraların basıldığı yere darphane denilmektedir. banknot matbaası ankara'da, darphane istanbul'dadır. merkez bankasının piyasaya banknot çıkarmasına emisyon adı verilir. merkez bankasının piyasaya sürdüğü toplam kağıt para tutarına emisyon hacmi adı verilir. bu paralar tümü dolaşımda değildir. bir kısmı bankalarda mevduat halinde, bir kısmı halkın elinde, firmaların veya kurumların kasalarında bulunabilir.*
devamını gör...
--- alıntı ---

merkez bankası, tl zorunlu karşılıkların yüzde 10'unun altın olarak tutulabileceğini açıkladı.
bu hamleyle merkez bankası'nın altın rezervinde 1991'den bu yana ilk kez artış olacak.

merkez bankası piyasaya yönelik hamlelerine devam ediyor.

merkez bankası, tl zorunlu karşılıkların yüzde 10'una kadar kısmının altın cinsinden tutulabileceğini açıkladı.

bu imkanın tamamının bankalarca kullanılması halinde piyasaya 5.5 milyar tl likidite kalıcı olarak sağlanacak. merkez bankası nezdinde de ilave olarak 3 milyar dolar değerinde 55 ton altın daha tutulabilecek.

merkez bankası, ayrıca 28 ekim cuma günü itibarıyla banka nezdinde 1.2 milyar dolar değerinde 21.6 ton altının tutulmaya başlandığını açıkladı.

tl zorunlu karşılıkların altın olarak tutulmasını takiben merkez bankası'nın altın rezervinde 1991'den bu yana ilk kez artış olacak.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...

devamını gör...
merkez bankası para politikası kurulu, bir haftalık repo faizi olan politika faizini yüzde 5.75'te sabit bırakırken, gecelik borç verme faizini 100 baz puan indirerek yüzde 11.5'e çekti. banka böylece faiz koridorunu daraltmış oldu.

bu durumda merkez bankası cari açıkla mücadeleye bir hançer daha indirmiştir. ve hükümetin cari açıkla müdahele edeceğiz yalanına ortak olmuştur. kimse kimseyi kandırmasın. mevcut ekonomi kurulu 2012 kararlarıyla popülist söylemlere devam etmiş ve oy kaybını önlemek için bunu sürdürmeye devam etmektedir.

alınan bu son karar kredi maliyetlerini düşerecektir. araba ve ev almak isteyenler için biçilmiş fırsat!
devamını gör...
2011 yılı kurumlar vergisi birincisi olmuş. ödediği vergi ise 1 milyar 448 milyon 473 bin 615,61 lira.

2001 krizinden sonra piyasaların hallaç pamuğu gibi atıldığı günlerden bu güne devlet kasasını epey doldurmuş öyle ki merkez bankası tüm kurumları geçmiş ve 1. sıraya yerleşmiş. bunun anlamı nedir?
devamını gör...
banknot ihraç eden, hükümetin para ve kredi politikasını yürüten, veznedarlık görevini üstlenmis ve devletin iktisadi ve mali danışmanlığını yapan yasal olarak bağımsız bir ekonomik kurumdur.

kağıt para yani banknot basma tekelini elinde bulundurur ve bu yetkiye istinaden bağımsız olarak para politikasını belirler.
ayrıca hazine müsteşarlığı'na bağlı olan darphane ve damga matbaası genel müdürlüğü'nce basılan madeni paraların tedavülü de bu kurum tarafından sağlanmaktadır.
devamını gör...
2012 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 1.2 puan yukarı yönde güncellenerek, yüzde 7.4'e yükseltmiştir.

--- alıntı ---
merkez bankası başkanı erdem başçı, 2012 yılı enflasyon tahminlerini açıkladı.

düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan başçı, "enflasyonun 2012 yılı sonunda orta noktası yüzde 7.4 olmak üzere yüzde 6.9 ile yüzde 7.9 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 2013 yıl sonu tahminimiz ise, orta noktası yüzde 5.3 olmak üzere, yüzde 3.8 ile yüzde 6.8 aralığında yer alıyor.

orta vadeli enflasyonun yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz. özetle temelde enerji fiyatlarındaki ayarlamalara bakarak 2012 yıl sonu enflasyon tahminizi yüzde 1.2 puan yukarı yönde güncelleyerek, yüzde 7.4'e yükselttik" dedi.
--- alıntı ---
devamını gör...
toplam döviz rezervi son 10 yılda yüzde 337 oranında artmıştır.

--- alıntı ---

merkez bankası’nın altın dahil toplam döviz rezervleri 10 yıllık dönemde yüzde 337 oranında artarak 123 milyar 344 milyon dolarla tarihi zirvesine ulaştı.
bankanın altın rezervleri ise 3 ocak 2003 tarihinde 1 milyar 279 milyon dolar iken, 25 ocak 2013 tarihi itibari ile 19 milyar 793 milyon dolar seviyesine yükseldi. 10 yıllık dönemde altın rezervleri yüzde 1.447 oranında artarak, 15.5 katına ulaştı.
odeabank ekonomik araştırma müdürü inanç sözer, “merkez bankası’nın tl cinsi zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesisine ilişkin rezerv opsiyonu katsayısındaki son artışla birlikte, 1 mart tarihi itibariyle türkiye, dünya genelinde en fazla altın rezervine sahip 13’üncü ülke konumundan ilk 10’a girmiş olacak” dedi.
türkiye’de altın rezervlerinin yanı sıra döviz rezervlerinin de hızlı arttığına dikkati çeken sözer, “2012 yılında bir önceki yıla göre, dünyada en fazla altın rezervine sahip ilk 15 ülke içinde yer alan ülkelerden sadece türkiye ve rusya 2012’de rezervlerini artırdı” dedi.

--- alıntı ---

*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar