türkiye cumhuriyeti mimarisi

osmanlı bakiyesi olan türkiye cumhuriyeti'nin henüz kendine özgü bir mimarisinin olmadığını gösteren mimaridir. gerçi var. yok denilemez. birinci meclis bir türkiye cumhuriyeti mimarisi örneğidir. özellikle ankara'da bu mimarinin eserleri görülebilir.

yalnız bu mimari osmanlıyla mukayese edilemeyecek kadar yavandır, basittir.

yani osmanlı tam bir medeniyet olarak arz-ı endam ederken bu muhteşem medeniyetin devamı olan bizler taklitten öteye geçemiyoruz. işin kötüsü osmanlı'yı taklit etmek yerine batıyı taklit ediyor ve iyice batırıyoruz her şeyi.

sadece mimari mi? hat sanatı, tezhip, minyatür, ebru gibi tamamen osmanlı'nın kendi üretimi olan sanat dallarımız da yok. yani cumhuriyetimizin kendine özgü bir sanat dalı da yok.

tabi bu kadar yavan ve basit olmamızın altında yatan en önemli sebep osmanlı'yı dışlayan kurucu ideoloji.
devamını gör...
hafız kendine özgü türk mimarisi arıyor. halep, saraybosna, kerkük osmanlının başkentliğini yapmış istanbudan daha osmanlı mimarisine sahip onca despot rejim ve yıkımlarına ragmen. türk mimarisini düzeltmeye calışacağına ki bunu asla yapamazsın mülkiyetin yüzde 99 un devletin rejimin egemenliği altında olduğu ve mülkiyet dönüşümünde ranta bağlı olduğu rejimi sorgulamadan onun anası t.c rejiminin kendisini sorgulamadan onun danası bu rejimi ben aç kalayım devletim yaşasın diyen toplumu sorgulamadan ne mimarisinden bahsedilir. keşke batıyı taklid edebilsen bu bağlamda..
devamını gör...
ülkedeki mimari kabızlık tespitimle teşhis ettiğim mimaridir.

evet maalesef böyle bir mimari yoktur. varsa da benim haberim yoktur.

osmanlı mimamirisi, selçuklu mimarisi deyince aklımıza hemen şahane eserler gelebilmekteyken, türkiye cumhuriyeti mimarisi deyince aklımıza toki geliyor sadece nedense.

ki toki ismi altında yapılan yapılar, devletin evsiz barksız bıraktığı fakir ama gururlu halkın derdine çare olabilmek amacıyla yapılan yapılardı. yani estetik kaygılardan katbekat öncelikli kaygıları vardı.

bir an önce bu mimari kabızlığa el atmalı hükümet ve devlet görevlileri.

afyon çavuşbaş mahallesi, aydın bey camii gibi yapılar hep türkiye cumhuriyeti devleti öncesine ait genellikle.

evet sevgili türkiye cumnhuriyeti vatandaşları. türkiye cumhuriyeti mimarisi denince aklınıza gelen ilk eser hangisidir veya aklınıza bir eser geliyor mu?
devamını gör...
yoktur. ucuza mal edip pahalıya sat fikrinden dolayı yeni yapılan binalarda türk islam mimarisini yansıtan bir eser yoktur. buna yeni yapılan kamu binaları da dahil.
devamını gör...
kübizmdir. anıtkabire filan bakın anlarsınız. devlet, ne kadar bina yaptıysa hemen hepsinde aynı hava vardır. sovyet apartmanı gibi dizi dizi pencereler. ruhsuz, keskin ve letafetten uzak, göz okşamayan zevksiz ve hantal yapılar.

osmanlının batık, bitik denildiği yıllarda bile verdiği eserlerde, en tekdüzesinde bile mimari bir incelik, zerafet, estetik duygusu hakimdir.

maalesef cumhuriyet devrimizde bizi yansıtacak bir şey ortaya koyamadık. ne selçuklu dönemi türk mimarisi, ne osmanlı dönemi türk mimarisi üzerine bir şey koyamadık. batıdan sovyet, nazi karışımı hantal ve ruhsuz, renksiz ve insanı heyecanladıracak en ufak bir öge barındırmayan kübizmi alıp gelmişiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar