özellikle 80'ler sonu ve 90'lı yılların ortalarına kadar olan dönemde ilköğretim hayatını sürdüren neslin düştüğü durumdur. sol görüşü benimseyen -çoğunlukla- erkeklerin memurluk ve öğretmenlik mesleğini tercih etmesi sebebiyle belirli bir dönemde sürekli sol görüşlü kişiler öğretmenlik yapmış ve bu görüşlerin etkisi ile öğrencilerine eğitim/öğretim vermişlerdir.

sağ kesimin son dönemde öğretmenlik mesleğine el atması sebebiyle öğrenciler üzerindeki etkisi yeni yeni gözükmektedir. ha diyeceksin ki siyasi görüşüne göre eğitim vermek ne kadar doğru, keşke hiç olmasaymış...
devamını gör...
hiç bir sol görüşlü öğretmen elinde çekiç ve orakla derse giremez fakat aynı şey baş örtülü bir öğretmen için geçerli değildir.

baş örtüsü yasağı kalkmalıdır.
ancak eşitlik ve objektif yaklaşım gerektiren hukuk-eğitim gibi alanlar bunun dışında tutulmalıdır.

mecburi edit: tanımımın sıkça yanlış anlaşılması üzerine açıklama ihtiyacı duydum.
sağ görüş denilince akla nasıl baş örtüsü geliyorsa, sol görüş için de örnek vermek amacıyla "çekiç orak" yazdım.
çekiç orak yerine, daha az sorun edecekseniz ilgili bölümü "sigaradan sararmış bıyık ve beyaz gür saç" olarak kabul edin.

devamını gör...
başarılı bir nesilin ilk adımları olmuştur. şimdi cemaatçi öğretmenlerin yetiştirdiği nesile bakacağız neler olacak.
devamını gör...
ben de ilkokul boyunca sol görüşlü bir öğretmen tarafından eğitildim fakat hiçbir zaman dayatmaya maruz kalmadım *. eğitimi iyi verdikten sonra hangi görüşten olduğunun pek önemi yok sanırım. dindar öğretmen olup 3. sınıfa kadar okuma yazma öğretmesindense solcu olup çocuklara iyi eğitim vermesini yeğlerim.
devamını gör...
hepsinin de tipi aynı nedense. beyaz, hafif uzun saç 70 lerden kalma; sigara içmekten sararmış bıyıklar; hafif esmer ten. tabi altın sarısı tel gözlüğü de unutmamalı.
devamını gör...
hoca camide lafını hayat bilgisi dizisinden yıllar önce ilkokulda duymuş biriyim. sınıfımızda duvarda asılı olan ve fazlaca kilolu çizilmiş osmanlı padişahlarına yemiş yemiş yatmış denirdi. öğretmenin çocukları kutsal bir varlıkmış gibi ders arasında pat diye sınıfa girerdi. şu an hepsini hatırlamasam da solcu ideoloji her ders empoze edilirdi.

eee ne oldu ilkokul öğretmenim başarısız oldu.
devamını gör...
o ögrencilerden biriside benim hala arkamizda darwin teori semasi gözlerimin önünde atalarimizin maymun oldugunu duyup gülüsmelerimiz bile ama o ögretmenlerin geneli universite egitimi almadigi icin kendileride cahildi cokta etkili olduklarini sanmiyorum...
devamını gör...
bizim köyden söyleyeyim. bir sürü öğretmen,doktor, mühendis,avukat hatta ankaranın en gözde ilçelerinden belediye başkanı bile çıkmıştır ama vakti zamanında anadolunun ortasında yer alan küçücük köyümüze gelen solcu öğretmenler öyle bir nesil yetiştirmiştir ki spastik engelli çocuğuna alkol aldırmakta beis görmeyen ikisi de memur anne,baba ve o çocuk öldüğünde ellerini semaya açıp da dua etmeyen öğretmen amcalar meydana getirmiştir. ailemin büyük çoğunluğunun ergenekoncu-ulusalcı olmasına mı yanayım ellerini semaya açıp az önce ayaklarının altındaki toprağa gömdükleri yeğenlerine dua etmemelerine mi yanayım?
devamını gör...
hala bitmiş değildir ama azalmıştır tabi. öğretmenim aşırı solcuydu. siyaset konuşmaktan hiç çekinmezdi.o zamanlar anlayamıyordum ama şimdi bakıyorum da baya beynimizi yıkamak için uğraşmış. bunu başardığı arkadaşlarım olmadı değil. kapanan bir arkadaşıma demediğini bırakmamıştı , vazgeçirmek için söyledikleri hala kulaklarımda . şimdi görünce yolumu değiştiriyorum tartışmamak için. zira ilk görüşte beynimi yıkayamadığını anlayacak ve kendince beni yolumdan çevirmek isteyecektir. oldukça yaşlanmasına rağmen hala aynı okulda öğretmenlik yapması da ayrı bir mevzudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar