türkiye'de eğitim sistemi

doğu ve güneydoğu da ki bir lise'den mezun olan öğrenciyi ,istanbul robert koleji veya galatasaray lisesi mezunu bir öğrenci ile aynı sınava sokacak ve aynı başarıyı bekleyecek kadar saçma düzensiz bir sistem olan eğitim sistemi bozuk olduğu kadar düzelmesi mümkün olmayan sistemdir.

-oss denilen saçmalık
-dershaneler
-doğu ve batı arasında ki eğitim uçurumu
-öğretmenlerin yetersizliği
-müfredat denilen saçmalıklar gibi

benzer bir sürü örnek ile sistemin çarpıklığı ortaya çıkmaktadır.
devamını gör...
mezun olanlar "eğitim sistemi mağduru" olarak hayata atılmaktadır.

ekseriyetle bu eğitim sisteminden geçenler zihinleri iğdiş edilmiş olarak resmen "etkisiz hale" getirilmektedirler. körpe fidanlar okuma adı altında telef olmaktadır.

okuma-yazma meselesi hariç eski deyimle ilkokuldan sonrası beyhudedir. liseden mezun olan ortalama bir çocuk çarpma ve bölme işlemini yapamadan mezun olmaktadır. hem öğrenenemekte, hem eğitilememekte hem de zihinleri iğdiş edilmektedir...

seçenek verilseydi şu durumda çocularımızı eski deyimle ilk okuldan sonra ticari/içtimai hayat direk sokabilirdik. en azından beyinleri/zihinleri sağ ve salim kalır vatana, millete, ailesine hayırlı birer evlat olarak kalırlardı...

ortalama olarak "okumayan" * bir çocuğun beyni/zihni okuyandan 10 derece daha üstündür.

milli eğitim bakanlığı'nın içeriden yönetildiğine artık inanmıyorum! uzun bir zamandır dışarıdan yönetilmektedir...
devamını gör...
mehmet şevket eygi demişti. zeki bir çocuğu alın bizim eğitim sistemimize yerleştirin size geri zekalı olup geri verirler . eğitim sistemi denilen şeye bakınca bunun çarklarına bakarsın. nasıl işliyor. nasıl bir program yapılıyor. kimler yapıyor ve neye göre yapıyor. her şey gibi eğitimin de bize göreliği ile mümkün olacak bir şeyden bahsetmek gerek. bunu bu adamlar bilmiyor mu. başa gelen hükümetler kısa vadeli yatırım peşinde. tayyip erdoğanın 2023 hedefine bakın eğitim konusu sümenaltı, genel bir tanımla geçiştirilmiş. herkes eğitimli felan lafları.

eğitim sistemi denilen şey en evvela öğretmenden başlar. öğretmen olacak zatlar normal üniversite öğrencisi değildir. misal pisa'da derece yapmış ülkelere baktığımızda adamların öğretmenleri üniversiteden sonra bir okul daha okuyup en son doktora yapıyorlar. bu bahsettiğim öğretmen grubu sınıf öğretmeni. çocuğun kafasına ve kalbine hedef almalı eğitim. bu laflar çok oynak. baştan sona yeniden düzenlenecek bir şey olmalı. düşünce, kendin gibi düşünmektir. orijinal olmaktır.

iktidarların asıl derdi işsizlik olduğu müddetçe oy olduğu müddetçe makarna olduğu kömür olduğu müddetçe bu iş olmaz. diğer bütün işleri nasıl çaktırmadan siyasetle yapıyorsa bunu da yapacak. Allahsız bir çocuk ve imanı zayıf öğretmenler. hep sıkıntı hep dert hep grev.

yıllar yılı öğretmenlerin bir kez memnun olduğunu göremezsiniz. öğretmen dediğin gönül eri olur. bunlara para vermesen tek harf öğretmez. şuur yok. yürek yok.

herkes kendi evinin önünden başlamayacak. iş göklerden başlayacak. Allahla imanla başlayacak. metod tekdir. iman.
devamını gör...
eğitim konusunda değil ileri gitmek sürekli yüzyılın gerisinde kalmayı her daim başaran ve nerden baksan elinde kalan sistemdir.

. öğretmen seçimindeki yanlışlıklar; mesleğini sevmeyen öğretmenlerin görevden uzaklaştırmamak.

. uzun süren yaz tatilinin yerine 15 günlük 3 tatil arası verip, çocukların okuldan kopmamasını sağlamak.

. hemen hemen tüm okullarda döngülü olan sabahçı-öğlenci uygulamasını tek grup yapmamak. 9.00-16.00.

. göz açıp kapayıncaya kadar geçen teneffüs sürelerinde cocukların yeterince dinlenememesi.

. okullardaki kantinlerin iyi denetlenmemesi.(fast food yiyeceklere ağırlık verilmesi, yerine ev ürünleri mecbur bırakılabilir)

. kanunen yürürlükte olması gerektiği halde; bir türlü yerli yerine oturmayan rehberlik ve psikolojik danışman öğretmenlerinin eksikliği.

. rehber öğretmenlerin ve diğerlerinin; lise ve dengi okullar arasındaki yatay geçişlerden zerre kadar bilgisi olmadığı gerçeğidir...

. öğrencilerin bilgisiz, kendilerini yetiştirmeyen, eğitimsiz, psikolojiden anlamayan öğretmenlerin kollarına terk etmektir...

başka bir deyişle; öğretmenin şefkatli kolları...


peşinen edit; istisnalar kaideyi hiçbir zaman bozmayacağı gibi şimdi de bozmayacaktır...
devamını gör...
2005'ten bu yana piaget ve vygotsky'nin başını çektiği yapılandırmacılık eğitim akımının etkisine girmesi istenilen ama bir türlü esasici ve daimici zihnin ağından kurtarılamayan kuru gürültü.

özetle fiiliyatta çökmüş ama kağıt üzerinde çatır çatır işleyen bir sistemdir. değerli bir okul idarecimizin değimiyle sistemin düzeltilmesinin tek yolu içindekilerle birlikte * okulu havaya uçurmaktır.
devamını gör...
deşmeyin yaralarımı.. öyle bir sistemdir ki bu yap boz misali sürekli değişir. çocuklar devletin in elinde denek fare oldu desem abartı yapmış olmam. insan gider kendi toplum yapısına göre, geçmişine göre ve ilerideki hedeflerine göre bir program düzenler. yok yok yok. bizimkiler resmen dışardan sistem ithal edip duruyor. ama uyduramıyor beceremiyor bir türlü. o elbise bu kalıba uymuyor!!

en son ne yaptılar? çoklu zeka kuramına göre düzenlenmiş, yapılandırıcı eğitim yaklaşımını aldılar getirdiler. şimdi bu sistem en iyisi belki ona laf yok. ama senin alt yapın yok, bunu okullarda uygulayamıyorsun tam anlamıyla. hem öğrenci hem öğretmen sıkıntı çekiyor. zaman kısıtlı o etkinliklerin bir çoğu yapılmıyor, üstelik önde bir sınav var haliyle sınav odaklıya dönüyor iş. yeni sistemi anlatsam size sabaha kadar bitiremem o derece eksiklikleri var.

çok sıkıntılarımız var çok..allah sonumuzu hayretsin..
devamını gör...
temelsizliğinin nedenini 1839 tarihli tanzimat fermanı'na kadar götürmenin mümkün olduğu, eski tip kurumlarla batı etkisindeki kurumların aynı anda kendilerine yer bulduğu, ileriki dönemlerde yabancı ve misyoner okullarıyla içinden çıkılmaz bir hal alan, tevhidi tedrisat kanunu ile rayına oturtulmaya çalışılıp birliğin sağlanmaya başlanmasından sonra ve köy enstitüleri ile ciddi ilerleme ve potansiyele sahip olmasının akabinde sözde çok partili hayata geçişten sonra başa gelen her iktidarın müdahale edip yap boz tahtasına çevirdiği, 80 darbesinden sonra koyun yetiştirmeye odaklanmış, son olarak, şimdiki mevcut iktidarın yangından mal kaçırır gibi kabul ettirdiği 4+4+4 sistemiyle bir şeyleri sıvayan temeli çürütülmüş, hiçbir şeye yaramayan eğitim sistemi.
devamını gör...
(bkz: ali yazar veli bozar)

büyük devlet olmanın gereği, sürekli bir eğitim politikasıdır. ama bizde devlet politikası değil hükûmet politikası var. hatta o da yok. her hükûmetin eğitim politikası farklı. ulan hatta aynı partinin üst üste üç yasama döneminde üç ayrı eğitim politikası olabiliyor. bkz. 2002-2012

gelişmiş bir ülke olmayı, 21. yüzyılın süper güçlerinden biri olmayı konuşmadan önce bir destur diyelim kendimize.
devamını gör...
her dönem gbi bu dönemde de yine değişiklik yapılan sistem.. yanlış anlamadıysam eğer sanıyorum kur an ı kerim ve siyer derslerini de seçmeli ders olarak müfredata koyacaklarmış, doğruysa çok hoş..
devamını gör...
eğitimden, eğitimin sorunlarından adam gibi anlayan eğitim kökenli bir bakan gelmedikçe bitmez bu alandaki sıkıntılar benden dimesi.. * eğitim işinden zerre anlamayan elin işletmecisi bilmem necisini getirirsen bakan diye işi gücü bırakır öğretmenlerle uğraşır durur.

akp nin en başarısız olduğu alanlardan biridir eğitim..
devamını gör...
cumhuriyet döneminde batı dünyasındaki gelişmeleri yıllar sonra görüp taklit etmek şeklinde gelişmiş ve şekillenmiş olan eğitim sistemidir. uzun yıllar dünyada ve ülkemizde eğitim felsefesini oluşturmuş olan davranışsal yaklaşım, sonrasında etkisini gösteren bilişsel ve duyuşsal yaklaşım felsefeleri klasik eğitim sistemimizin ana şeklini oluşturuyordu. 2004 yılından sonra çeşitli avrupa devletleri model alınarak yapılandırmacı yaklaşım benimsendi ve eğitim hayatımızda herkesin "yeni sistem" olarak tabir ettiği eğitim metotları sistemde yerini aldı. ancak uzun yıllar geçmesine rağmen eğitim sistemimizde bu değişim tam anlamıyla sağlanamamış, uygulama ve zamanlama hataları yüzünden ciddi kangrenler ortaya çıkmıştır. literatürde nasıl bir sisteme kavuşulacağı bütün ayrıntısıyla bilinirken uygulamada hiç bir somut değişiklik olmamıştır. eğitim ortamları bundan elli yıl öncesinden farksız yani dört duvardan oluşmakta, ders kitapları ve metin seçimi konusunda hiç bir özenti bulunmamaktadır. bu durum eski sistemle yeni sistem arasında sıkışıp kalmış olan öğrenci ve öğretmenlerde bıkkınlık ve eğitime karşı isteksizlik oluşturmuştur. eğitimcilere yeterli materyal ve ortam sağlanmadan yapılandırmacı yaklaşıma geçilmiş olması eğitimde bir kayıp kuşak yaratılmıştır. devletin ekonomisi ve eğitim imkanlarına baktığımızda ulaştığımız sonuç şudur ki; türkiyede şu anda istenilen eğitim sistemine ulaşılması en az bir on yıl alacaktır. eğitim sisteminde batıdaki uygulama örneklerine olan bağlılığın kültürel, dini, insani ve bölgesel hassasiyetlerimizin önüne geçmiş olması da tedirgin edici bir durumdur. kılık kıyafet serbestliğini, 4+4+4 zorunlu eğitimini ve diğer gelişmeleri bu bağlamda değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.
devamını gör...
--- alıntı ---

bizim müzik hayatımız, fransız dadıların piyano dersiyle değil, blok flütten müzik defterine damlayan salyayla başladı. tükenmez kalemin, tükendiğine inanmayıp hohlayan, umut dolu çocuklardık biz. okula herkes çantayla gelirken klasörle gelen çocuk. kabul ediyoruz, senin de kendi çapında bir havan vardı. geçenlerde fıstıkçı şahapla tahtanın köşesine "ders: konu:" yazan kızı gördüm çarşıda, evlenmişler. adam da işi büyütmüş, kuruyemişçi dükkanı açmış. hocam, selam söylediler size. ben de "makasım var ama evde" diyen kızla evleneceğim inşallah. ne yapayım? hem atlası hem de 0.5 ucu olan kız akademik kariyer peşinde koşuyor hala, belliydi. yolda, eski kafa hocalarımdan birini görürsem şayet, yanına gidip "komik bir şey varsa, söyleyin de beraber gülelim" demek istiyorum. "ne dedin sen?" derse de "valla ben konuşmadım hocam" diyeceğim, demeliyim.


--- alıntı ---
devamını gör...
eğitim kalitesini yükseltmek için basit bir teknik değişiklik yapılması yeterli.

ne olduğunu biliyorum ama söylemem, kendileri bulsunlar. *
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar