türkiye'de insanların hobisinin olmaması

nasıl olsun ? habire vergi çakılıyor. azıcık kafa dağılsın diyorsun çat vergi. resim çekelim diyorsun ele gelir en ucuz telefon 3 bin tl den başlıyor. üretemediğin ürünü insanlar nasıl alacak. gümrüklerde hergün yeni bir ürüne vergi bindiriyorsun.
devamını gör...
hobinin ne demek olduğunu tam bilmiyorum şahsen. mesela çiçek bakmak botanik gibi hobilerim var desem onu annem yıllardır yapıyor anneme hobin var mı diye sorsalar ne hobisi yok bende hobi mobi der.
devamını gör...
genellikle ailelerin düşünce tarzından kaynaklanır. hobi dediğimiz şey para kazandırmıyorsa çocuklarının yeni bir şey denemesini ve öğrenmesini istemeyen, çocuklarının hayattan zevk almasından son derece rahatsız olan aileler var. ücretsiz kurs dahi olsa yollamazlar, öğretmen çağırır gelsin diye bir etkinliğe, ne gerek var ders çalışsın derler. çocuk bu kiminle savaşacak? ailesine rest çekip istediği şeyi yapamaz. resmi sever, müziği sever belki ama öyle içinde heves olarak kalır. okuyup çalışıp para kazanması gerektiği daha 7 yaşında ona öğretilir. hangi işte çalışacağı da sorulmaz zaten en çok nerde kazanacaksa bir zahmet orayı yazsındır. türkiye'de insanların genel olarak düşüncelerinin ve isteklerinin önemli olmayışından kaynaklanır, yıllar önce susturulmuştur çünkü. çok güzel aileler de var, çocuklarına yeni şeyler denemeyi, hayatı öğretmeyi ve aynı zamanda sevdirmeyi amaçlayan, Allah onlardan razı olsun.
devamını gör...
maddiyatın önemli bir etken olduğu durum. sanat malzemeleri ve teknolojik ürünler ithal olduğundan ucuz değiller.*haliyle, bir geliri olmayan öğrenci milletinin edinmesi zor. yine de karakalem, yeni yemek tarifleri denemek, bitki bakmak, hikaye yazmak vesaire gibi düşük bütçeli ya da bütçesiz hobiler edinilebilir.
devamını gör...
bu milletin tek hobisi kazandığı parayı betona yatırıp kira parasıyla geçinmek. ondan sonra da ehonomimiz çoh kötü, hükümet yönetemiyor diye ağlamak. hükümet ne yapsın? elindeki parayı alıp fabrika mı kursun? ülkede yatırımı yapacak olan cebinde parası olan vatandaş, devlet değil. devlet üretime her türlü teşviki veriyor. işin içinde olduğum için biliyorum. ama insanlar riske girmek yerine kolay parayı tercih ediyor. e sen böyle bir vizyona sahipken hükümet ne yapsın?
devamını gör...
kıraathaneye gitmek gibi müthiş bir günlük terapimiz vardı. hobiye falan ihtiyaç duymuyorum şahsen. kıraathane ve yazın köye gitmek yetiyor.
hobisi olan erkek hafiftir, yumuşaktır.
devamını gör...
hobi için para gerekiyor ancak biraz insanın içinde olması lazım. o yüzden parayı bahane olarak görüyorum.
benim arkadaşlarımın çoğu sigara içiyor. aylık 300-500 lira sigaraya veren adam "param yok o yüzden hobi edinemiyorum" demesin. o parayla neler neler yapılır.

ayrıca hobi nedir? kapsamı çok geniş herşey hobi olabilir. bazılarının maddi yükü çok çok az. hatta bazıları para kazandırabilir.

ben de hobi konusunda çok pasifim. yetiştirilmeyle alakası olduğunu da düşünüyorum.

babam mandolin çalarmış mesela. bana öğretebilirdi ama öğretmedi.*
kuzenim patch biriktiriyor. tanesi 10-15 lira hadi bilemedin 20 lira. milyarder olmana gerek yok.
diğer kuzenim senaryo yazıyor. belki ilerde kısa filmler çekecek ödüller alacak. kim bilir.
kamp yapmayı seviyorum. şimdiye kadar hem zaman hem para sıkıntılarımız vardı. malzemeler pahalı çünkü. yine de yeri geldi bi tarafımız üşüdü ama yaptık.

para önemli tabi. para tamamen önemsiz diyemem

mesela hot wheels arabaları seviyorum. koleksiyon yapmak isterim ama maddi olarak gereksiz külfet olarak görüyorum.
benim fotoğraf makinem var. ilk makinemi 1300'e aldım. şuan kullandığım makinemi 2100'e aldım. istersen 20 bine liraya da makine var. 50 bin liraya da makine var. ama 2-3 bin liralık bütçeyle de doğru düzgün 2. el makine alınabilir.

demem o ki sadece parayı bahane etmek yanlış. alternatif bulabilirsin. yeter ki içinde olsun.
farklı şeyleri deneyen insanlara imreniyorum. yaptığı işten keyif alan insanları seviyorum.
ben de bu konuda çok pasifim. aile ve arkadaş çevresi çok etkiliyor**
devamını gör...
görebildiğim kadarıyla finansal yetersizlik sebebiyle yüksek bir kızgınlık söz konusu. ben olaya biraz daha farklı bir yerden değinmek istiyorum. hobi insanın yaparken mutlu olduğu, kafasını dağıttığı, geleceğe dair atılmış bir çengeldir. bir nevi içinde yandığın ateşte bile hayata tutunmak.

bunun oluşmasını sağlayan eğitim sistemidir evvela. bireysel toplumlar her daim öcü olarak gösterilse de sorgulayan toplumların kendisine ait öncelikleri her daim vardır. ilişkilerde bile 15 dk mesaj atmadın diye başına ekşiyen bir kadın yahut erkek varken, sen olduğun için değil elalem için evlenilen bir ortamda ne bekliyorsunuz ki? 20 sene boyunca model uçak yapma hobisi olan bir adam 100 m2 evde kendisine ait 10 m2 lik bir yer istediğinde ortalık yangın yerine çevriliyor. bir kadın fotoğrafçılık hobisini geliştirmek isteyip bir grupla istanbul semt içinde dolaşmak istediğinde semtin abileri ahlak bekçisi kesiliyor. siz parasal devrimlere yok pahalılığa dem vurmaya devam edin.

elbette etkeni var ama herkesin 10 bin usd kenarda parası olsa aya çıkacakmışız gibi anlatmayın ne olur. okullarda özel alan, kişisel alan gibi öğretilerin olmadığı bir zamanda poposunu devirip evde malak gibi yatan bir ev babası 18 yaşında neydi de 48'de o olsun. zaman var, parası var, ortamı olsa dahi tek eğlencesi mangal yakmak olan yüzde 80'lik toplum içinde yanmaya çalışan bir azınlıkta bu azmanlar ile yaşam mücadelesi veriyor. bir de şu var, hobi emek ve sabır işi..

fotoğrafçılığa 16 yaşımda merak saldım. babadan kalan zenith marka ömür törpüsüyle neredeyse 2000 den fazla resim çektim. bazen yandı, bazen sustu bazen kadrajı kaydı ama o kadar el alıştı ki artık birşeyler yapmam gerek dedim. üniversite de sırf nikon bir lens alabilmek için geceleri cd'ci de çalıştım yazları bankada 350 lira maaşla staj yaptım. aldığım lens sayesinde işler güzelleşti sonra eskiyi sattım yenisini aldım, fotoğraf sattım, dergilere verdim derken 15 senede 9 lensi ve 2 makinası olan bir hobi sahibi kişiye dönüştüm. ne kadar sevdiğiniz ile ilgili olan birşeyi bahanelere emanet etmeyiniz..

devamını gör...
sadece para meselesi değil, kültür meselesidir de.
değiştirilen bir kültür anlayışı oturtulmamış basit entellektüellik içinde keyfi amellerden epey yoksun kaldık.
çünkü zevkler ve hazlar ya temel htiyaçların hemen üstüne ya da ihtiyaçlar hiyerarşisinin en üstüne konuşlanır. ancak ihtiyaçlar içinde eğitimin üzerine çıkılamadığından (kodlarım değiştirilmesi ve bozulmasj sebebiyle) eğlence kısmına geçip entellektüel hazları alamıyoruz. sonuçta temel (hayvani) zevk olarak kalıyor. başka çeşit bir hazzın tahayyülü bile edilemiyor (eğitimsizlik deniyor buna da)
devamını gör...
lise de elektronik okurken beş parasız bir liseli ergen olarak ders harici kendi çabam ile birçok devre yaptım. bit pazarı denilen yerlerde elektroniğin e sinden anlamayan adamlar değerli parçaların olduğu eski elektronik cihazları hurda fiyatına satıyordu. bunları bilet parasından artırdığım para ile alıp parçalarını sökerek yeni devrelerde kullanırdım. benim için ders değil hobi olmuştu artık. o zamanlar benim için hobi olan bu işte ögrendigim elektronik bilgisi bugün para kazandığım işimde bana çok faydası oluyor.

o günleri düşününce pek bahanesi olmayan bir durumdur. tamam insanlarımız çok çalışıyor hobi edinmek için zaman bulamıyorlar. boş zamanlar dinlenmek ve aile ile ilgilenmek için ancak yetiyor. ama gençlere bakıyorum hayatları cep telefonu etrafında geçiyor. çok fazla olan boş zamanları heba olup gidiyor.

kesinlikle faydalı bir uğraş için maddiyat bahane değil. zengin çocuklarına bakıyoruz onlar da çok farklı değil. olay tamamen mevcut toplumun zihniyeti ile ilgili. devlet de bu konuda yeterince teşvik edici değil.

mesela selçuk bayraktar 'ın dene yap atölyeleri bu durumu kırmak için güzel bir fırsat sunuyor. geleceğimiz için çocukları teknoloji temelli uğraşlara yönlendirmek lazım. bizim nesil bu konuda çok yalnız kalmıştı. sınırlı sayıda basılı kaynak ile birşeyler yapmaya çalışıyorduk ama şimdiki çocukların internet diye çok önemli bir imkanı var. oyun oynamak için kullandıkları bilgisayarlar ile çok faydalı hobiler edinebilirler. sadece merak duygularını celbeden bir çevre eksik.
devamını gör...
hobim dedikleri moda, özentilikten ibaret. gerçekten de yok yani. şimdi hobi; gözlüklerini şalının üzerine takıp fotoğraf çekmek. herkes fotoğrafçı.
devamını gör...
reis 24 yaşındayım toplasan 4 5 defa bir haftalık yaz tatili yapmamışımdır ne hobisi?...

en sıradan hobisi futbol bu ülkenin bir maçta 200lük oluyosun, asgari ücret 2300tl.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar