türkiye'de kadın olmak

akşam işten çıkıp eve gelirken pazara uğrayıp alelacele alışveriş yapmak *,ayakkabıları çıkarıp mutfağa girmek * yemeği ateşe koyup akşamdan kalan bulaşıkları kaldırmak, üstünü değiştirmek, sofrayı hazırlayıp çamaşırları makineye atmak * yemek pişerken ufak tefek tabak çanağı yıkamak, salatayı hazırlarken çamaşırlıkta asılı çamaşırları toplamak, kapıcıya çöp verirken sevdiceğin karşılanması, nihayet yemek yemek, sofranın toplanıp bulaşıkların malesef elde yıkanması, sevdiceğin canı kek istemiştir yapıvermek, kek pişerken çamaşırları asmak,ütüye başlamak, * bu arada aniden aklına geliverir çay demleyivermek, 10 dakika çay ve ihtiyaç molası''nın ardından ertesi günün yemeği hazırlanır, evde o gece size yatıya misafir olan babanın yatağı yorganı hazırlanır, yatırılır. oh deyip bir sigara yaktığınızda saat 01.00 dir. * * *

not 1 : tüm bunların üstüne ertesi gün sizden tam performans bekleyen bir iş var.
not 2 : bir de özel hayatın var
not 3 : tüm bunların üstüne bir de çocuğu olanlar var.

*
devamını gör...
türkiyede değil dünyada kadın olmak zor.çünkü karşılarında kalplerine giden yolun midelerinden geçtiğini söyleyen erkekler vardır.üstelikte bunu övüne övüne söylerler.yani kadını narin bir varlık olmaktan öte karın doyuran ,özel ihtiyaçlarını karşılayan daha sayılabilecek çok şey var ama üşeniyorum şimdi yazmaya.velhasıl kadına robot gözüyle bakan insanlar var oldukça kadın olmak nasıl kolay olsun ki?
*
devamını gör...
tüm bunların üzerine bir de;

not 1: sizi anlamayan dostlar, paçanızdan çekmeye çalışan müslümanlar,
not 2: her yaptığınız işte bir ardniyet arayan insanlar yığını,
not 3: bir de ihl sözlük yazarıysa,
not 4; bir de eşi anlayışsız klasik türk erkeğiyse, yaptığınız işleri hafife alıp, tüm gün ne yapıyorsun diye soruyorsa, size yardımcı olmuyorsa, paylaşmıyorsa dinlemiyorsa, destek olmuyorsa, *

Allah kolaylık versin...

tanım; zor ama çok zor olan.
devamını gör...
yaptığı bu kadar işin üstüne "amaan napıyorsun ki biz akşama kadar çalışıp para kazanmak için koşturuyoruz" denilmektir...

hiç bir zaman teşekkür edilmemektir, teşekkür etmeyi bıraktım yaptığınızın işten bile sayılmamasıdır.
devamını gör...
erkeklerin hadis ve kuran ölçüsünde kadınlara davrandıklarında, onları bir emanet olarak gördüklerinde, kadınların da yine hadis ve kuran ölçüsünde hadlerini, sorumluluklarını bilip kadın fıtratından ve edebinden uzaklaşmadan yaşadıklarında tadından yenmeyecek durum.

eğer kadın aşağılık psikolojisi ile her konuda ezildiğini büzüldüğünü iddia edip hadis ve kuranın dışında bazı hak ve hürriyetler ararsa o zaman kraliçe de olsa kendisini köle sanır. sınırını bilmeyen kadından daha edepsiz, dafa zararlı bir şey olamaz. fazla değil; kadın ve erkek bir ay boyunca hadis ve kuranı ölçü alsa bakın erkek nasıl efendi, kadın da nasıl hanımefendi olur.

yırtıcı bir hayvanın önüne konan etin onu daha yırtıcı hale getirmesi gibi, günümüzde kadının önüne aslında fıtratına aykırı sözüm ona hak ve özgürlükleri konarak onu özgür bir kuş yapma vaadinde bulunanlar aslında onu kubur faresi yapmaktalar. yapanlar farkında da kadınlar da farkında olsa keşke.
devamını gör...
tartışma programalarında yedekte bekleyen, gerektiğinde kurtarıcı olarak tekrar tekrar kullanılan, reyting garantili, tartışma konusudur. gündem durgunsa, bu hafta ilginç bir mevzu bulunamadıysa, paniğe gerek yok, çağrılır iki manken veya oyuncu onlar sokakta gördüğü tacizi anlatırlar. iki tane psikolog, bir tane add den bir tane de kadın derneklerinden birer konuk, bir iki de bayan milletvekili de geldi mi sabah edilir alimallah. ha unutmadan numunelik başörtülü bir konuk da olmazsa olmazıdır bu formatın.
devamını gör...
ucuzdur...

tıp alanında amerika ve avrupa ülkelerine nazaran daha ucuz fiyatların söz konusu olması hasebiyle yaşanan hadisedir. bir nevi sağlık turizmi de denebiliyor bu olaya.

liposakşın

estetik

göz

diş

açık kalp ameliyatı

protez

falan filan mesela

ve tabi ki cinsiyet değişimi...

2007'de batılı ülkelerden tedavi amaçlı olarak malezya'ya 350 bin, singapur'a 400 bin, hindistan'a 600 bin, tayland'a 700 binden fazla hasta gitmiş. türkiye'de bu sağlık turizmi denen şeyden pay alma yarışına girince de olanlar oluyor tabi.

bugün bir açık kalp ameliyatı abd'de 150 bin dolar iken, türkiye'de 12-15 bin dolar. diz ve kalça protezi, plastik cerrahi, obezite cerrahisi, göz cerrahisi, saç nakli, tüp bebek gibi işlemlerde avrupa'nın 3'te biri, abd'nin 10'da biriymişiz.

türkiye'de kadın olmanın bedelinin ne olduğu konusunda şu an için elimizde ne yazık ki bir bilgi yok.

üstelik tıbbi sonuçlar açısından çok başarılı olduğumuz söyleniyor. kalite standartımız ise dünyanın en önemli akreditörü olan jcı tarafından tescil edilmiş durumda.

bu yazdıklarımı buraya kadar okuyan okura hürmetlerimi sunuyorum.

umarım ironiye aşinasındır be okur:)

devamını gör...
"kadın" modern çağda maskulen bir türe dönüştüğünden, "kadın olmak"ın neye değdiğini artık bilmiyoruz. erkeksileşmiş bu maskulen türler, nietzche'nin tabiriyle "dişilik ülkesinin anarşistleri" dir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar