türkiye’de kitapların pahalı olması

bir gerçektir. en basitinden bir roman 20-30 tl arasında bir paradır. öğrenci adam için çok para bu rakam. altı üstü kitap kardeşim neden bu kadar pahalı. sonra yok bizim memlekette kitap okunmuyorda şuda buda. sen böyle fiyata kitap satarsan tabi okunmaz. milleti zorla korsan kitaba yöneltiyorsunuz.

dipnot: hiç korsan kitap almadım ama alabilirim de.
devamını gör...
belli başlı isimler hariç müelliflere öyle ahım şahım paralar ödenmediğini düşünürsek, yayınevlerinin açgözlülüğüdür. zaten pek çok kitapta kağıt ve baskı kalitesi sıfır. iki yüz sayfalık bir kitap en fazla 3 hadi 4 liraya mal olsun. sattıkları rakamlar ise ortada.
devamını gör...
fevkalade doğru olan bir durum.

ondan sonra herkes akşamları oturup kitap okumak yerine acun ılıcalı'yı ve programlarını izliyor.
devamını gör...
yeni çıkan ve bazı kült olmuş kitaplar için geçerli önerme. ha bir de bazı yayınevleri için. adamlar ne satsa pahalı. on iki liradan açıyorlar kapıyı.
ama neyse ki kitapyurdu, idefix, nadir kitap var. kelepir günleri, on iki taksit imkânı, ikinci el kitaplar gibi pek çok imkân sağlıyorlar.
devamını gör...
korsan kitaba olan rağbetin artmasına sebep olan fiyatlardır. ülkemizde çok satan kitaplar adı altında binlerce işe yaramaz kitabın fiyatı 15 liradan başlıyor. bunların yanında gerçekten içerik olarak yararlı kitaplar ise elbette onlardan yüksek fiyatta olması gerek mantığı ile tüm fiyatlar otomatik olarak artıyor.
devamını gör...
kesinkes doğru olandır. insanları korsana teşvik eden en önemli unsurdur. insanları orijinal kitap almaktan soğutan da yazarın emeğini çiğnemek zorunda bırakan da budur net.
ama bu kesinlikle ve kesinlikle kitap okumaktan zevk alan, kültür fıçısı insanların televizyon izlemek için bahanesi olamaz.
devamını gör...
okumaktan zevk alan insanların, kültür fıçısı insanların azınlıkta olmasına sebep olan durumdur bu zaten.
kendilerinden yana bir sıkıntımız yok.
asıl problem kalan kesimin bir türlü kitapla buluşamaması.
devamını gör...
devlet politikasıdır. pastadan %8, kitaplardan %18 katma değer vergisi alınıyor. yani devlet pasta yiyin kitap okumayın politikası yürütmektedir.
devamını gör...
internet üzerinden kitap alanlara bi tavsiye, http://kitapmetre.com adresine girerek alacağınız kitabin, kitap satışı yapılan tüm sitelerde ne kadar fiyatla satıldığını liste halinde görüp en uygun fiyata almanızı sağlayacaktır. site site dolasıp vakit kaybetmenize gerek yoktur.
devamını gör...
ne zaman kitap almaya yeltensem içimden bu geçiyor..sadece bana mı pahalı geliyor ya bu kitaplar..hepi topu 5-6 kitap alacam 80 tl civarı bir rakam çıktı..hani çok boş şeylere de harcıyoruz parayı..öyle kıyaslayınca koymuyor ama sonuçta bu para da cepten çıkıyor..arkadaşlardan otlanırım mümkün mertebe de..neyse..kızgınım biraz..
devamını gör...
pahalı kitap yoktur düşük ücret vardır. aslına bakılırsa türkiye'de kitap fiyatları pahalı değildir. misal kağıt ithali yaptığımız avrupa'ya göre oldukça ucuzdur. orada bir kitap bazen yüzlerce yuro üzerinden fiyatlandırılıyor. hele yeni çıkan akademik bir kitap bazılarımızın maaşının yarısı kadar... sorunun kaynağı insanımızın gelirine nazaran gider kalemlerinin çok olması ve bunların ehem mühim ilişkisi dikkate alındığında kitabın bu skalada yer bulamamasıdır.
devamını gör...
korsan kitaba olumlu baktırtan durum. tamam yazar da para kazansın falan da, aşırı pahalı olunca hiç de yazar da kazansın diyemiyorum. üstelik ölmüş olan yazarların kitapları niçin pahalı? ölmüş olan bir yazarın kitaplarının geliri bir derneğe falan gitmediği sürece çok para vermeyi kabul edemiyorum ben. bana ne insanlar okusun da nasıl okuyorsa okusun.
devamını gör...
yalandır ...

babamın evinde kütüphane vardı her gelen "ayy çok güzel bizde okumak istiyoruz ama hem vakit yok hem pahalı" derlerdi...

şimdi hamd olsun kendi evimde var gene her gelen aynı şeyi söylüyor deyyus arabasına koku alır, eline kitap almaz...

cebine sigara alır kitap almaz kaç para lan bi paket sigara sonra geliyonuz eve "ayy çok güzel bunu alabilir miyim" sanki biz yerden topluyoruz...
devamını gör...
korsan kitap almamaya gayret eden kişileri isyan ettirebilir... ulan arkadaşım 20 liraya dört tane kitap alırken ben aynı paraya bir tane kitap alabiliyorum be. adaletin bu mu dünya...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar