türkiye de sevilmeyen tek cemaat

fethullah gülen cemaatidir. bütün cemaatler birlik olmuş bunlara saldırır, bütün partiler birlik olmuş bunlara saldırır, bütün sözlük birlik olmuş bunlara saldırır.

işin ilginç yanı, ekşi bunlara saldırıyor, uludağ, itü bunlara saldırıyor. cogito bile saldırıyor. iki ayrı dünya görüşüne sahip sözlük bunlara saldırıyorsa;

bu cemaat ya Allah a hizmet ediyor ya da etmiyor. karar verin ekşiciler, cogitanlar. aynı konuda birleşmeniz hayra alamet değil.

yoksa bu cemaat, meyveli ağaç mı?

ekşidekiler bu adamlar kuran hizmeti yapıyorlar saldıralım derlerken, cogitodakiler bu hizmeti neden biz yapmıyoruz, onların sayısı fazla diye mi saldırıyorlar.

ben bunu anlıyorum kardeşler.
devamını gör...
mpl tv nin sahibi mihr cemaati. sapıkça düşünceleri vardır. heidinin dedesine benzettiğim şahıs kendisine resulum der ve hiç kimse tarafından sevilmez.

haydar başçılar. çizgisini tamamen değiştirmiştir.

hizbuttahrir. yıllarca halife getircez diye bağırmışlar ama ortada hiç bir şey yoktur. destek verilmemesinin en büyük sebebi de kendilerdir. ehli sünnete, sufilere sövecek kadar ileri giderler.

ehli beytçiler. şia gibi düşünüp sapıkça fetvalar verip islamı yozlaştırmaya çalışırlar. mezhepleri yok sayarlar.

hariciler, vahhabiler, sünnet inkarcıları vs. vs.

aslında çok cemaat varmış.

gülen cemaati yukarıdakilerle kıyaslanamaz bile. bariz bir kaç hataları vardır. ama kardeşliğimize zarar vermez.
devamını gör...
boğazına kadar siyasete bulaşmış cemaat liderinden dolayı olabilir;

imam hatip ve kur'an kursları yasaklanırken sesini çıkartmayan, başörtülü kızlar ağlayarak başlarını açarken;
ailelere destek verip "başını açsın yeter ki okusun" şeklinde Allah'ın hükmüne ters beyanatlar verdiğinden de olabilir.

halkın oylarıyla gelmiş ve o koltuğu hak kazanmış bir milletvekili sırf başı örtülü diye meclisten yaka paça dışarı atıldığında
sus pus olmalarından da olabilir..

bir çok müslümanın evine bir dönem baskınlar yapıldığında gazetelerinde boy boy yalan haber yazılmasından da olabilir.

mazlum ve ihtiyacı olan insanlar için yardım gemisine baskın yapıldığında "otoriteden izin alınmalıydı" şeklinde konuşmalardan da olabilir..

tüm dünyadaki zulümlere sessiz kalıp, dersaneler söz konusu olunca başbakan'ı "firavun"a benzetilmesinden de olabilir..

ama yine de hiçbirinden emin değilim;

ben bilmem beyim bilir.
devamını gör...
yanlışınız var cemaat değil camiadır. dinle alakası olmayan bir kurum, bizzat gülenin ifadesi. nasıl Allah'a hizmet ediyor olabilir ki?
devamını gör...
28 şubat döneminde "hoşgörü" naraları atıp kafirleri hoş görmeye çalışırken diğer cemaatleri hoş görmeyen cemaattir.

bağış toplarken "din kardeşiyiz" diyip, "şu çocuğumuza bir iş verin" derken "biz sadece kendi cemeatimize iş verebiliyoruz" diyen cemaattir.

günümüz için siyasi yönü ağır bastığı için bu yönüyle değerlendiriliyor. bu yüzden her siyasi oluşum gibi seveni sevmeyeni olacaktır.

halen bile diğer cemaatlere karşı pek olumlu olmamaları gibi kusurlarına rağmen müslümanlar olarak tüm din kardeşlerimizi seviyoruz tabii ki.
devamını gör...
isim vermeden sebepleri sayalım bakalım hangi cemaatmiş:

boğazına kadar paraya ve güce batmışlık,
paralı okullardan kazanılan parayla, paralı okullar yapılıp, hepsinden kazanılan parayla paralı okullar yapılması,
yıllarca burs verenin, burs alma ihtiyacına düştüğünde, yüzüne bakılmaması,

"sigorta fena halde haram"
"islami sigorta..? onu da hocamıza sorduk, o da haram" dendikten kısa bir süre sonra işık sigorta(islami) kurulması,
1-2 yıl içinde islami sigorta şeklinden vazgeçilip, sebep olarak "çok zarar ediyorduk abi" denmesi

“hocamıza sorduk, islami bankalar da haram” dendikten kısa bir süre sonra bank asya’nın kurulması.

“cemaate yanaşan zenginleşiyor” mitinin ortalıkta dolaşmasına kasten göz yumulması
ve bu yolla paralı ama samimiyetsiz insanların istilasına izin verilmesi

tanzanya’da türkçe öğretirken doğudan kaçma, doğuya sadece sadaka verilen yer muamelesi yapma.


siyasete karşı duyulan şehvet,
ak parti’ye ergenekon’u ortadan kaldırırken verilen lojistik destekteki taşeronluk görevinin akabinde siyasi hülyalara dalınmıştır.
(burada kesinlikle müteahhit değil taşerondur, müteahhit bu durumlara kendisi girmediği için kucağındaki etkin taşeronu ön plana çıkarmıştır)

2010 referandum’unda prova kabilinden, sokaklarda siyasi parti gibi propaganda çalışması yapıldıktan sonra, alınan sonuçlar üzerinden yanlış hesap yapılarak iktidara üzerinde ortaklık hakkı iddia edilmeye başlanmıştır. (aynen gazete reklamındaki çiçek gibi; “kavga etmeyelim, getir ülkeyi beraber yönetelim.”

heveslenilen siyaset konusunda acemilik ve beceriksizlik;
iktidarla girilen kavganın uzun süre gizlenmesi için mensuplara söylenen yalanların, kavga tebarüz edince kabak gibi ortaya çıkması
siyaseti chp’den öğrenmiş gibi halkın yönlendirilebilecek bir unsur olduğunu sanarak hareket etme
sonra sarıgül’e oy vereceksiniz bile diyememe

samimiyetsizlik;
"çok hasta, doktora gitti, iğne yaptırıp gelecek"
"gelirse ortalık karışır"
"memleket hasretinden ölüyor" tarzı yalanların 15 yıl sürdürülebilirliğinin olmaması

cemaat evindeki gariban öğrenci, listedeki kitaplardan başkasını okudu diye ceza alırken,
aynı evde, karı-kız maceralarını anlatan esnaf abiye “ah taner abimiz de böyle işte… ilahi taner abi…”
sonra taner abi mutfağa çekilip “abi bir durum olunca getir, biz burada size nikah kıyalım” denmesi.

bilen bilir,
bu liste sabaha kadar uzatılabilir
ama sözlükte uzun entryler okunmaz
aforizmalar makbuldür
devamını gör...
kendi adıma, bir çok cemaat grupları arasında, ısınamadığım haydar baş'çılar vardır.. bunun da kendime göre sebepleri var elbet.. bunun haricinde Allah rızasını gözettiğine gözlerimle defalarca şahit olduğum hiç bir müslüman topluluğuna laf atmam, toplulukta kara çalmak gibi bir vebale giremem, ufak tefek eksiklikler söylenebilir belki, zaten Allah herkesin niyetini de görüyor biliyor, süleymancıların da sohbetine giderim, keza mahmut hoca efendinin cemaatinin sohbetlerini dinliyorum son zamanlarda, çocukluktan gelme bir alışkanlık da var onlara karşı, fetullah hoca efendinin cemaatine de aynı şekilde bakıyorum.

herkes bence önce kendi kalbini yoklamalı.

edit: imla
devamını gör...
insanların hal ve tavırlarından, olaylara karşı duruşlarından her şeye olan pragmatist tavırlarından dolayı sevmediği cemaat. müminin vasfı, güven vermektir. güven yoksa tabi ki sevilmez. hizmet eden çok cemaat var. Allah her cemaatin hizmetini artırsın. kimsenin hizmete olan itirazı yok. ama "hizmet ediyorum, siz kimsiniz, bizi çekemiyorsunuz." tavrı kardeşliği zedeler. bu tavır ne yazık ki bu başlık için yazılan ilk entryde bile görülüyor. ama siz "ben varım, benden başkası yok." der üzerine de buralar bizim, memleketi biz kurtardık, dağılın havasına girerseniz samimiyeti ve kardeşliği bitirirsiniz. size yaptıklarınızdan dolayı teşekkür eden insanlara, biz yaptık, kaybol şimdi demeye getirirseniz, hakkınızda yapılan eleştirilere katlanacaksınız. her şey Allah'tandır. sevilmeyen cemaat bunu anladığı gün sorun çözülür.
bir diğer sıkıntı, olaylara duruşunu netleştirecek. ümmet var, cemaat değil. cemaatin menfaatleri değil, ümmetin menfaati var. istişare edecek. zira istişare sünnettir. sonra Allah, gayretullah tokadını vurur da, oraya buraya beddua eder de, kendi halinin aslında bir gayretullah tokadı olduğunu idrak edemezsin. Allah tüm cemaatlerin hizmetini artırsın. hiç ayrım yapmadan. çünkü bütün müminler kardeştir.
devamını gör...
siyasete bulaşanın sadece bu cemaat olduğunu düşünenler, arif ahmet denizolgun ismine bir baksınlar. ilginçtir ki bu başlık daha önce açılmamış. hangi cemaatten bakanlık yapmış.

fethullah gülen cemaati, göz önünde olduğu için ve herkese ulaşmak istediği için bu kadar eleştiriliyor. Allah aşkına, cemaatlerin kaç tanesi sıfırdan bir çocuğu alıp yetiştiriyor. ulaşmak için çaba harcıyor. ebeveyn o cemaatte ise veya dindar ise cemaatler bunlara ulaşıyor. sonra çıkıp eleştirin, ama sizler bu cemaatin yaptığının ne kadarına yapmaya muktedirsiniz.

kıskançlık hissediyorum. solcu arkadaşlara lafım yok. onlar tabiatlarının gereğini yerine getiriyorlar. ya siz?

tanım: malum cemaattir. hizmet aşkı ile yanan cemaattir.
devamını gör...
bahsi geçen cemaat hakkında hem olumlu hem de olumsuz birçok haber duymaktayız. hizmet ve faydacılık eksenindeki bu haberlerden doğrusu da yalanı da vardır elbette... asıl soru şu meyve veren ağaç mıdırlar, yoksa ateş olmayan yerden duman çıkmaz mı?
devamını gör...
yanlış yapmış cemaattir. bu kadar çok kişiye ulaşmaları, her yerde açık açık çağrı yapmaları, insanlarla ilgilenmeleri yanlıştır. abicim siz de diğer cemaatler gibi yapsanız ya. dindar ailelerin çocukları ile ilgilenin. sizde ki bu aşk ne olaki. herkese ulaşmak zorunda değilsiniz.

aslında çoğu yazar neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. ama gurur izin vermiyor, gerçekleri yazmaya. ehl-i dünya gibi konuşma çok güzel değil mi? veya cehapeli gibi. niyet okuyuculuğundan şikayet ettiğim cehapelileri bile geçtik. bu cemaat, Allaha hizmet etmiyor, samimi değiller gibi açıklamalar görmekteyim.

devamını gör...
camialarının asla yanlış yapmayacağını düşünen camia üyelerinin sanrısından ibarettir. ekşicilerin camialarına saldırmış olması camialarının doğru yolda olduğunu gösteriyorsa, hakan fidan konusunda israil ve abd ile birlikte diğer gayri islami unsurların bunları desteklemiş olması da bunların kötü yolda olduğunu gösterir.

özellikle gülen camiasının kendisini karşıtları üzerinden tanımlamaya çalışması kesinlikle aleyhine olacaktır. varsa daha sağlam argümanları onu ortaya koysunlar, yoksa bari sussunlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar