türkiye'deki ateistlerin sünnetli olması

gayet normal bir durumdur. bunun üzerinden espiri yapmak hiç ahlaklı bir tavır değil. inandığınız dinlerde dahi böyle şeylerin prim yapmadığını biliyorum. coğrafya kaderdir sözü neticesinde oluşan bir durumdan ötürü insanları yargılamak, bunu alay sebebi yapmak ne kadar doğru bilmiyorum.
devamını gör...
sünnetin kökeni islamiyet'i geç; musevilikten ve ibrahim peygamberden de eskidir. zira bunu yahudiler uygulamadan önce hititler uygulardı. ondan önce de antik anadolu'da iştar ve kibele gibi tanrıçaların dönemlerinde uygulanırdı. ayrıca milattan önce 2500'lerde antik mısır'da, ra dininin olduğu dönemlerde de uygulanırdı.

ezoterik kaynaklar da sünnet, vaftiz gibi dinî uygulamaların luvilere dayandığını söyler. bunun dışında da maya-atlantis rahipleri, rahipliğe yeni başlayan erkeklerin cinsel organlarının ucundan keserlerdi ve bunu da attis adlı tanrıya sunarlardı.
devamını gör...
belli bir yaştan sonra tekrardan bir din arayışı içine girdikleri için pek dert ettiklerini sanmadığını durum. hem kendisine sorulmadan yapılmıştır..
devamını gör...
benim anlamadığım coğrafya kaderdir denmişte ateist kadere de inanmaz ki. zaten ateizm aklı da inkar eder. neden? dersek yedi göğü birbiriyle tam bir uygunluk içinde yaratan o'dur. rahmân'ın yaratışında hiçbir uyumsuzluk göremezsin. gözünü çevir de bir bak, bir bozukluk görebiliyor musun? sonra gözünü tekrar tekrar çevir de bak; (kusur arayan) göz aradığını bulamadan bitkin olarak sana dönecektir.” (mülk, 67/3-4), vala ne bilim ülkem de ateist olması mı üzücü yoksa sünnetli bir ateist olması mı üzücü pek bilemedim ben.
devamını gör...
ahahah gerçeklik payının büyük oranda olduğunu düşünüyorum bu tespitin. fakat gülme nedenim dalga geçmek değil yanlış anlaşılmasın, sonuçta çoğunluğu bir dine mensup ülkede doğuyor bu çocuklar normal yani bu. e şimdi eskisi gibi 7-8 yaşında sünnet olayı da azaldı, doğduktan sonra hastanede hallediyorlar. benim sünnet 9 yaşındamı ne olmuştu sen düşün artık, bizimkiler iki kardeşe ayrı sünnet yapmayalım masraf olmasın diye benim küçüğü beklediler, biraz daha bekleseler ergenliğe giriyordum.

neyse gelelim sünnet ve din olayına. islam dışında yahudilerde de var sünnet biliyorsunuz. bunlar bilinenler bir de farklı kültürlerle kaynaşmış yöresel inançlarda da yine sünneti görüyoruz. sünnetin dinlerin ötesinde sağlık açısından da bilimsel olarak da ele alınması gerektiğine inanıyorum ben. o konuda da fikirler ayrılıyor ama bu fikir ayrılıkları daha çok dinlerin yanında ve karşısında olma durumundan kaynaklı bir comfirmation bias hali. kendiniz okuyun, araştırın ona göre kararı verin artık size bırakıyorum, çocuk senin çocuğun sonuçta ben mi söyleyeyim şimdi ne yapacağını. inanç konusu ona kalmış ileride neye isterse ona inanacak veya ateist olacak onu bağlar.
devamını gör...
büyütülmemesi gereken bir detaydır. sünnet sağlık için bir adım olduğu için doktorlarca hemen her ülkede önerilir ve yapılır zaten ama bu işleme altın toplamak için düğün veren bir müslümanlar var.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar